Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
آیا اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور در میزان موفق چاپ ارسال به دوست

آیا اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور در میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری موثر است؟

زنانی که از روش‌‌‌‌‌های کمک باروری استفاده می‌‌‌‌‌کنند به علت مشکلات باروری و عدم اطمینان از موفقیت روش‌‌‌‌‌های درمانی، معمولا مضطرب و دچار استرس هستند. اضطراب، استرس و افسردگی خصوصیاتی هستند که ممکن است سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهند. به منظور بررسی اثر اضطراب، استرس و افسردگی بر میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری، بهناز نوید، سامان معروفی زاده، دکتر رضا سامانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 142 زن مبتلا به ناباروری را مورد بررسی قرار دادند. متوسط بارداری در زنان شرکت کننده در این پژوهش 26.8 درصد بود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌المللی BMC Research Notes به چاپ رسیده است، نشان داد، با بررسی سن، مدت زمان ناباروری و علت ناباروری هیچ رابطه معنی‌‌‌‌ ‌‌‌‌داری میان میزان موفقیت روش‌‌‌‌ ‌‌‌‌های کمک باروروی با استرس، اضطراب و افسردگی پیدا نشد. زنان با سن بالا و زنان دارای بیش از یک مشکل باروری، میزان باروری کمتری  نسبت به درصد کلی داشتند که منشاء فیزیولوژیک داشته ارتباطی با عوامل اضطرابی نداشت.
در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، اضطراب، استرس و افسردگی زنان اثر معنی‌‌‌‌‌داری بر میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری ندارد.

یک کارآزمایی بالینی بین‌‌‌‌‌المللی؛ بهبود عوارض ام. چاپ ارسال به دوست

یک کارآزمایی بالینی بین‌‌‌‌‌المللی؛ بهبود عوارض ام.اس به وسیله سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی

مالتیپل اسکلروزیس یا همان ام.اس، یک بیماری التهابی در دستگاه عصبی مرکزی است که با اثر فرسایشی منجر به ناتوانی‌‌‌‌‌های غیر‌قابل بازگشت می‌‌‌‌‌شود. پیش از این نشان داده شده بود که سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی با اثر ضد‌التهابی خود موجب کاهش عوارض ام.اس در حیوانات مدل آزمایشگاهی شدند، اما کارآزمایی بالینی فاز 2 که اثر این درمان را در شمار قابل توجهی از انسان‌های مبتلا بررسی می‌‌‌‌‌کند تا‌کنون صورت نگرفته بود. به منظور بررسی اثر درمانی سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی بر مبتلایان به ام اس، در پژوهشی بین‌‌‌‌‌المللی که پژوهشگرانی از کشور‌‌‌‌ ‌‌‌‌های کانادا، ایتالیا، سوئیس، سوئد، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اتریش در کنار دکتر سید مسعود نبوی از پژوهشگاه رویان در آن شرکت داشتند، بی‌‌‌‌‌خطر بودن و اثر‌بخشی سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی در مبتلایان به ام.اس مورد بررسی قرار گرفت.
در این پژوهش، سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی از خود افراد مبتلا دریافت شد، به گروهی سلول بنیادی مزانشیمی و به گروهی دارونما داده شد، بدون اینکه هیچ یک از دوگروه دریافت کننده درمان یا پزشکان معالج آنان مطلع باشند چه کسی سلول و چه کسی دارونما دریافت کرده است. این روش یک استاندارد جهانی است که به منظور حذف اثر تلقین از نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی انجام می‌‌‌‌‌شود. بیماران به مدت شش ماه برای بررسی اثرات جانبی و درمانی سلول‌‌‌‌‌های پیوند شده مورد پایش قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌المللی Trials به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی برای درمان ام.اس بی‌‌‌‌‌خطر و سودمند است. این یافته که حاصل پژوهشی بین‌‌‌‌‌المللی است گامی در جهت رفع محدودیت‌‌‌‌ ‌‌‌‌ها و صدور مجوزها برای استفاده از سلول‌‌‌‌‌های بنیادی مزانشیمی در درمان مبتلایان به ام اس محسوب می‌‌‌‌‌شود.

تولید سلول‌‌‌‌‌های بنیادی القایی از سلول‌‌‌‌‌ها چاپ ارسال به دوست

تولید سلول‌‌‌‌‌های بنیادی القایی از سلول‌‌‌‌‌های بالغ افراد بالای یک‌صد سال؛ یک پژوهش بین‌‌‌‌‌المللی

استفاده از سلول‌‌‌‌‌های بنیادی القایی رویکردی مهم در سلول درمانی و مدل‌‌‌‌‌سازی بیماری‌هاست. سلول بنیادی القایی در واقع یک سلول تمایز یافته از بدن فرد بالغ است که با روش‌‌‌‌‌های ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی به سلولی بنیادی تبدیل می‌‌‌‌‌شود. با این روش می‌‌‌‌‌توان از سلول بنیادی پرتوان خود فرد برای درمان بیماری‌‌‌‌‌هایش استفاده کرد. از آنجا که بیماری‌‌‌‌‌های فرسایشی (degenerative) در کهن‌‌‌‌‌سالی بیشترین شیوع را دارند، تولید سلول‌‌‌‌‌های پرتوان القایی در افراد مسن اهمیت بیشتری دارد؛ اما تولید این سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌ها در افراد مسن، حتی اگر موفقیت آمیز باشد، کارآمد نیست، چرا که قدرت تقسیم، پذیرش دستکاری‌‌‌‌‌های ژنتیکی و بازبرنامه‌ریزی در سلول‌‌‌‌‌های افراد مسن به شکل چشمگیری کاهش می‌‌‌‌‌یابد. به منظور غلبه بر این مشکل، دکتر مسعود وثوق از اعضاء هیئت علمی پژوهشگاه رویان، به همراه گروهی از دانشمندان ایتالیایی، سوئدی و سوئیسی، روشی ساده و کارآمد برای تولید سلول‌‌‌‌‌های بنیادی القایی با کمک ویروس انتقال دهنده ژن ابداع کردند. با این روش جدید، سلول‌‌‌‌‌های بنیادی القایی به شکلی کارآمد و موثر از سلول‌‌‌‌‌های بالغ افراد بین 105 تا 107 سال در محیط کشت فاقد سلول‌‌‌‌‌های تغذیه کننده و با استفاده از ویروس سندای (Sendai-Virus) تولید شدند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی PLOS ONE به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌های فیبروبلاست افراد بالای 100 سال با این روش جدید به شکلی موثر و کارآمد به سلول‌های بنیادی القایی تبدیل شده، امکان درمان بیماری‌‌‌‌‌های فرسایشی در کهن‌‌‌‌‌سالی را با استفاده از سلول‌‌‌‌‌های خود فرد فراهم می‌‌‌‌‌کنند.

بازبرنامه‌‌‌‌‌ریزی آستروسیت‌‌‌‌‌ها به الیگودرن چاپ ارسال به دوست

بازبرنامه‌‌‌‌‌ریزی آستروسیت‌‌‌‌‌ها به الیگودرندروسیت‌‌‌‌‌ها با استفاده از Trichostatin A

تولید پیش‌‌‌‌‌ساز‌‌‌‌ ‌‌‌‌های الیگودندروسیت- سلول‌‌‌‌‌های گلیال که مسئول ایجاد غلاف میلین پیرامون سلول‌‌‌‌‌های عصبی در دستگاه عصبی مرکزی هستند- فرصت مناسبی برای درمان بیماری‌‌‌‌‌های تخریب میلین، مانند ام.اس و ضایعات نخاعی فراهم می‌‌‌‌‌کند. یکی از روش‌‌‌‌‌هایی  جدید تولید سلول‌‌‌‌‌های تمایز یافته، باز برنامه ریزی سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌های بالغ است به نحوی که به سلول بالغ و تمایز یافته دیگری تبدیل شوند بدون آن‌‌‌‌ ‌‌‌‌که سلول پیش‌‌‌‌ ‌‌‌‌سازی به عنوان واسطه تولید گردد. به منظور تولید سلول‌‌‌‌‌های الیگودندروسیت به روش بازبرنامه‌ریزی، دکتر جوان، لیلا زارع، دکتر حسین بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، از یک مهار‌کننده هیستون داستیلاز به نام Trichostatin A استفاده کردند که کروماتین (رشته حاوی اطلاعات ژنتیکی بدون پروتئین‌‌‌‌‌هایی که آن را متراکم می‌‌‌‌‌کنند) را آزاد کرده امکان رونویسی از ژن‌‌‌‌ ‌‌‌‌های خاموش را فراهم می‌‌‌‌ ‌‌‌‌کند. در این پژوهش سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌های آستروسیت (نوع دیگری از سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌های گلیال) انسانی و موشی به مدت 12 ساعت در معرض Trichostatin A قرار گرفتند؛ سپس شکل ظاهری و ویژگی‌‌‌‌ ‌‌‌‌های سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌ها مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌المللی Iranian Journal of Pharmaceutical Research به چاپ رسیده است، نشان داد، هر دو گروه آستروسیت‌‌‌‌ ‌‌‌‌های انسانی و موشی شکل ظاهری و خصوصیات ژنی سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌های الیگودندروسیت را نشان می‌‌‌‌‌دهند. پس از انتقال سلو‌ ‌‌‌‌های باز برنامه ریزی شده به محیط کشت اختصاصی سلول‌‌‌‌‌های الیگودندروسیت، سلول‌‌‌‌‌های به الیگودندروسیت‌‌‌‌‌های بالغ تمایز‌یافته نشانگرهای الیگودندروسیت‌‌‌‌‌های بالغ را بیان کردند.
نتایج این پژوهش نشان داد می‌‌‌‌‌توان از Trichostatin A به عنوان بازبرنامه‌ریزی کننده آستروسیت‌‌‌‌ ‌‌‌‌ها به الیگودندروسیت‌‌‌‌‌ها استفاده کرد. این یافته می‌‌‌‌‌تواند افق‌‌‌‌‌های جدید در درمان بیماری‌‌‌‌‌های تخریب میلین ایجاد کند.

استفاده از ترشحات شناور بر سطح آرکی‌باکترهای‌ هالوفی چاپ ارسال به دوست

استفاده از ترشحات شناور بر سطح آرکی‌باکترهای‌ هالوفیل برای درمان سرطان پروستات

آرکی‌باکتر‌‌‌‌‌های هالوفیل (باکتری‌‌‌‌‌های باستانی نمک‌دوست) از جدیدترین موجودات شناخته شده توسط بشر هستند که پژوهش‌های فراوانی در خصوص نحوه زندگی و متابولیسم آنان صورت گرفته است. نشان داده شده است که ترشحات شناور بر سطح (supernatant) این باکتری‌‌‌‌‌ها کشنده سلول‌‌‌‌‌های سرطانی هستند. به منظور بررسی اثر ضد‌سرطان 8 سویه ایرانی از این باکتری‌ها، دکتر شاهزاده‌ فاضلی، عاطفه صفرپور، دکتر مرضیه ابراهیمی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران و دانشگاه تهران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن پنج رده سلول سرطانی شامل سرطان‌‌‌‌‌های سینه، ریه و پروستات و همچنین سلول‌‌‌‌‌های فیبروبلاستی به عنوان سلول‌‌‌‌‌های طبیعی (گروه کنترل) در معرض ترشحات شناور بر سطح باکتری‌‌‌‌‌های یادشده قرار گرفتند. همچنین به منظور بررسی خاصیت ضد‌سرطانی ترشحات شناور بر سطح، اثر آنان بر ایجاد کره‌‌‌‌‌های سلولی و تشکیل تومور در شرایط آزمایشگاهی و در بدن حیوان مدل مورد مطالعه قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که درمجله بین‌المللی Iranian Journal of Pharmaceutical Research به چاپ رسیده است، نشان داد، از میان باکتری‌‌‌‌‌های مورد بررسی سویه Halobacterium salinarum IBRC M10715 بیشترین اثر سمی را بر رده سلولی سرطان پروستات دارد بدون آن‌‌‌‌ ‌‌‌‌که اثر مخربی بر سلول‌‌‌‌‌های طبیعی داشته باشد. همچنین نتایج این پژوهش نشان داد پس از تزریق ترشحات شناور باکتری مورد نظر به داخل تومور‌‌‌‌‌های حیوان مدل آزمایشگاهی، توسعه تومور‌‌‌‌‌ها به شکل معنی‌داری کاهش یافت.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌‌دهد، می‌‌‌‌‌توان از ترشحات شناور Halobacterium salinarum IBRC M10715 به عنوان مهار‌کننده سرطان پروستات در شرایط بالینی و آزمایشگاهی استفاده کرد.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 1 - 9 از 496
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها