Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
گیاه اسکنبیل: دارویی برای درمان اندومتریوز چاپ ارسال به دوست

گیاه اسکنبیل: دارویی برای درمان اندومتریوز

گیاه اسکنبیل مختص مناطق بیابانی است و توسط مردم محلی براي درمان خونریزي قاعدگی طولانی و نیز دردهاي زمان قاعدگی استفاده می‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌شود. همچنین براي درمان ناباروري هم توصیه شده است. ترکیبات زیستی فعال موجود در این گیاه، فرایندهاي گوناگونی نظیر رگ‌زایی، التهاب و رشد تهاجمی بافت را مهار می‌‌‌‌‌کند. برای بررسی اثر این گیاه در درمان اندومتریوز، کیاندخت کیانی، دکتر ملک افضلی اردکانی، دکتر موحدین، دکتر افلاطونیان و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، موسسه طب تجربی و بالینی دانشگاه زارلند آلمان و پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، ضایعات اندومتریوزی با روش‌‌‌‌‌های جراحی در حیوان مدل آزمایشگاهی ایجاد شد. سپس، عصاره کامل گیاه اسکنبیل با غلظت 50 میلی گرم در ازاء هر کیلوگرم وزن، به مدت چهار هفته برای آنان تجویز گردید. رشد ضایعه، تشکیل کیست، اندازه ضایعه، میزان تشکیل عروق خونی و مقدار سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های ایمنی با روش‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌المللی Ethnopharmacology به چاپ رسیده است، نشان داد، عصاره کامل گیاه اسکنبیل به میزان قابل توجهی رشد ضایعه، تشکیل کیست، میزان عروق، تکثیر سلول‌‌‌‌‌ها و میزان تجمع سلول‌‌‌‌‌های ایمنی در ضایعات اندومتریوزی موش را کاهش داده، مهار می‌‌‌‌‌کند.
در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، عصاره گیاه اسکنبیل فرایند‌‌‌‌‌های اساسی و متفاوتی که در ایجاد بیماری اندومتریوز نقش دارند را هدف قرار می‌دهد و می‌‌‌‌‌تواند به‌عنوان داروی گیاهی مفید در درمان این بیماری استفاده شود.

کارگاه سلول زدايي بافت ها و اندام ها با رويكرد مهندسي ب چاپ ارسال به دوست

کارگاه سلول زدايي بافت ها و اندام ها با رويكرد مهندسي بافت
رمان: 14و 15 اسفندماه 1398
مکان: ‍پژوهشگاه رویان، آزمايشگاه سلول‌هاي بنيادي براي همه

ادامه مطلب ...
کارگاه مهندسي بافت چاپ ارسال به دوست

کارگاه مهندسي بافت
زمان:  17 و 18 بهمن ماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان

ادامه مطلب ...
كارگاه مشاوره ژنتيك باليني در كلينيك زنان و ناباروري چاپ ارسال به دوست

كارگاه مشاوره ژنتيك باليني در كلينيك زنان و ناباروري
زمان: 27 و 28 آذرماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان

ادامه مطلب ...
سومین کنگره بین‌المللی سرطان پستان چاپ ارسال به دوست


دهمین کنگره سراسری و سومین کنگره بین‌المللی سرطان پستان از تاریخ یکم تا سوم آبان ماه 98 توسط پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌گردد.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص ارسال مقاله و ثبت نام می‌توانند به وب‌سایت کنگره مراجعه کنند.

 

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 19 - 27 از 513
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها