Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
تأثیر روغن ماهی و ویتامین E بر کیفیت و مقاومت اسپرم در ب چاپ ارسال به دوست

تأثیر روغن ماهی و ویتامین E بر کیفیت و مقاومت اسپرم در برابر سرما

انجماد و ذخیره اسپرم چه در مصارف پزشکی و چه در دامداری حائز اهمیت است. یکی از انواع حساس به سرمای اسپرم که امکان ذخیره آنرا به 24 ساعت محدود می‌‌‌‌‌کند، اسپرم خروس است. علاوه بر این، سرما باعث آسیب جدی به این اسپرم‌‌‌‌ها می‌شود و نتایج تلقیح با اسپرم سرد شده خروس مطلوب نیست.
به منظور بررسی اثر تغذیه با روغن ماهی و ویتامین E بر کیفیت و مقاومت اسپرم در برابر سرما، رضا صفری اصل، محسن شرفی، دکتر شاهوردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن به رژیم غذایی خروس‌‌‌‌ها دو درصد روغن ماهی و 200 میلی‌‌‌‌ گرم در هر کیلوگرم، ویتامین E افزوده شد. سپس اسپرم‌‌‌‌های آن‌ها جمع‌‌‌‌ آوری شد و پس از 48 ساعت ذخیره‌سازی، مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ المللی Cryobiology به چاپ رسیده است، نشان می‌‌‌‌‌دهد، تغذیه خروس‌‌‌‌ها با جیره حاوی دو درصد روغن ماهی و 200 میلی‌‌‌‌ گرم/کیلوگرم ویتامین E ، کیفیت اسپرم سرد شده را به وسیله حمایت چندین شاخص کیفی اسپرم از طریق کاهش پراکسیداسیون لیپیدی، بهبود می‌‌‌‌‌بخشد.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌‌دهد، مصرف روغن ماهی و ویتامین E می‌‌‌‌ تواند کیفیت و مقاومت اسپرم را در برابر سرما افزایش دهد.

پروتئین‌‌‌‌‌های جای گرفته در غشاء سلول‌‌‌‌‌های ب چاپ ارسال به دوست

پروتئین‌‌‌‌‌های جای گرفته در غشاء سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی انسان: جمع‌‌‌‌‌بندی و مقایسه

بررسی پروتئین‌‌‌‌‌های جای‌‌‌‌ گرفته در غشاء سلول اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چراکه این پروتئین‌‌‌‌‌ها دارای عملکردهای بسیار ویژه‌‌‌‌‌ای مانند کنترل ورود و خروج مواد و اطلاعات به درون سلول و برقراری هرنوع ارتباط با محیط بیرونی سلول هستند. به علاوه تشخیص غیر‌‌‌‌ تهاجمی بودن سلول‌‌‌‌‌ها، برای جلوگیری از بروز سرطان، اهمیت بالینی دارد. بر همین اساس بررسی پروتئین‌‌‌‌ های غشائی سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی انسانی، علی‌‌‌‌‌رغم تمام سختی‌‌‌‌‌ها، توجه پژوهشگران مختلف را به خود جلب کرده است.
به دلیل همین اهمیت، دکتر فائزه شکری، دکتر حسین بهاروند و دکتر قاسم حسینی سالکده، در پژوهشگاه رویان، تمامی گزارش‌های مربوط به بررسی پروتئین‌‌‌‌‌های غشایی سلول‌‌‌‌ های بنیادی جنینی انسان را جمع آوری، و متا‌آنالیز کردند. علاوه بر این، تمام گزارش‌ها از نظر روش انجام و اطلاعات منتشر شده نیز بررسی، و داده‌‌‌‌ های آن‌ها با داده‌‌‌‌ های مرجع مقایسه شد.
نتایج حاصل از این بررسی و مقایسه‌‌‌‌‌ها، که به صورت یک مقاله مروری در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Expert Review of Proteomics به چاپ رسیده است، با جمع بندی و یکسان‌سازی نتایج مقالات منتشر شده قبلی، شاخص‌‌‌‌ های غشايي مشترک را گزارش می‌‌‌‌‌دهد. این مقاله مروری به پژوهشگران کمک خواهد کرد که به راحتی و در کوتاه‌‌‌‌ ترین زمان با پروتئین‌‌‌‌‌های جای‌‌‌‌ گرفته در غشائ سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و اهمیت آن‌ها آشنا شوند.

اثرات مکمل‌‌‌‌‌های حاوی اسید آمینه شاخه‌دار و یا ور چاپ ارسال به دوست

اثرات مکمل‌‌‌‌‌های حاوی اسید آمینه شاخه‌دار و یا ورزش هوازی بر کیفیت اسپرم و تولید تستوسترون در مدل آزمایشگاهی

افرادی که به‌‌‌‌ طور منظم ورزش می‌‌‌‌ کنند، از مکمل‌‌‌‌ های غذایی به منظور بهبود نتایج تمرینات روزمره و افزایش توده بدنی خود استفاده می‌‌‌‌‌کنند. آمینواسیدهای شاخه‌دار (BCAAs) از جمله مکمل‌‌‌‌‌های پرمصرف هستند که اثرات مفیدی در انسان و مدل‌‌‌‌‌های جوندگان نشان داده‌‌‌‌‌اند. به منظور بررسی اثر تمرینات ورزشی و یا مکمل‌‌‌‌‌های حاوی آمینواسیدهای شاخه‌‌‌‌ دار بر بافت بیضه و شاخص‌‌‌‌‌های اسپرمی، دکتر بهادرانی، دکتر تولایی، دکتر نصر اصفهانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تعدادی موش نر را به شش گروه تقسیم کردند؛ گروه کنترل، گروهی که فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی انجام می‌‌‌‌‌دادند (ورزش)، گروهی که 20 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل دریافت می‌‌‌‌‌کردند، گروهی که 60 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل دریافت می‌‌‌‌‌کردند، گروهی که در کنار فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی 20 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل نیز دریافت می‌‌‌‌‌کردند و گروهی که در کنار فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی 60 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل نیز دریافت می‌‌‌‌‌کردند. پس از هشت هفته از اعمال این شرایط، بیضه و اپی‌‌‌‌‌دیدیم موش‌‌‌‌‌ها برداشته و بررسی شد و عملکرد اسپرم و میزان تستوسترون خون ارزیابی گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، فعالیت ورزشی به تنهایی یا همراه با مکمل آمینو اسیدی به صورت چشمگیری میزان تستوسترون خون و تحرک اسپرم را افزایش داد. میزان پراکسیداسیون لیپیدی اسپرم در گروه ورزش، به مقدار زیادی کاهش پیدا کرد، در حالی که شدت پراکسیداسیون لیپیدی در این گروه افزایش چشمگیری داشت.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌ دهد برخلاف ورزش شدید، ورزش استقامتی همراه با مصرف متعادل و نه دوز بالای مکمل‌‌‌‌ های حاوی آمینواسیدهای شاخه‌دار، می‌تواند موجب برخی اثرات مساعد بر عملکرد اسپرم و تولید تستوسترون شود.

رابطه بین استرس و رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابا چاپ ارسال به دوست

رابطه بین استرس و رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابارور: یک مطالعه دو جانبه

ناباروری یک عامل استرس‌‌‌‌زای جدی برای زوجین است که می‌‌‌‌تواند رضایت از ازدواج را تحت تأثیر قرار دهد. هیچ مطالعه‌‌‌‌ای رابطه میان استرس وارده و رضایت از ازدواج را به صورت دوجانبه مورد بررسی قرار نداده است. در مطالعه‌‌‌‌ای که به وسیله سامان معروفی زاده، دکتر حسینی، دکتر عمانی سامانی،  رحیمی فروشانی و امینی در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، تأثیر استرس بر رضایت از روابط زناشویی به صورت دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش 141 زوج نابارور درخصوص میزان استرس و مقدار رضایت از ازدواج به وسیله پرسشنامه‌‌‌‌های مرسوم بین‌‌‌‌المللی مورد سوال قرار گرفتند. در این رویکرد، به استرس موثر فرد بر رضایت از زناشویی، استرس ایفا شده و بر استرس موثر وی در رضایت شریکش از زندگی زناشویی، استرس درک شده گفته می‌‌‌‌شود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌المللی International Journal of Fertility & Sterility به چاپ رسیده است، نشان داد، استرس زن و مرد، هر دو، بر رضایت از زناشویی موثر است. استرس زنان بر رضایت شریکشان از زندگی زناشویی اثر منفی دارد؛ در مقابل استرس مردان در رضایت شریکشان از زندگی زناشویی اثر معنی‌‌‌‌داری ندارد، با این حال در زنانی که شوهرانشان استرس بالاتری دارند میزان رضایت از ازدواج پایین‌‌‌‌تر است.
نتایج این پژوهش نشان داد استرس ناشی از ناباروری نه تنها رضایت از زناشویی فرد مبتلا را تحت تأثیر قرار می‌‌‌‌دهد، بلکه در رضایت از ازدواج همسرش نیز موثر است. با توجه به این یافته، مشاوره روانشناسی برای کاهش استرس و افزایش رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابارور لازم به نظر می‌‌‌‌رسد.

چرا در تهران سزارین رایج‌‌تر است؟ چاپ ارسال به دوست

چرا در تهران سزارین رایج‌‌تر است؟

ایران، یکی از کشورهای خاورمیانه است که در بین کشورهای دارای درآمد کم تا متوسط جای می‌‌گیرد؛ اما در سی سال گذشته افزایش قابل‌توجهی در تعداد زایمان‌‌های سزارین روی داده است. مطالعات فراوانی به بررسی شیوع و خطر ناشی از این نوع زایمان پرداخته‌‌اند اما مطالعه اندکی در خصوص اثر مسائل اجتماعی-اقتصادی در شیوع این نوع زایمان صورت گرفته است. با هدف بررسی نابرابری‌‌های اجتماعی-اقتصادی به عنوان عاملی تعیین‌کننده در شیوع سزارین در تهران، دکتر عمانی سامانی، امیر الماسی حشیانی، دکتر سپیدارکیش و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی مراغه، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه لیورپول، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 5170 بارداری از سال 2015 در تهران بررسی شد. اساس بررسی‌‌ها بر پایه دارایی‌‌های مادی و سطح اقتصادی قرار گرفته بود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌المللی Epidemiology & Community Health به چاپ رسیده است، نشان داد، سطح اقتصادی خانواده بالاترین نقش را در انتخاب سزارین برای زایمان دارد (49.2 درصد)، تحصیلات مادر 14.9 درصد، شغل پدر 13.3 درصد و ملیت پدر 9.7 درصد در رتبه‌‌های بعدی قرار می‌‌گیرند.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌دهد، سزارین در بین زنانی با سطح اقتصادی بالا رواج دارد. شایسته است امکانات درمانی در میان تمام اقشار جامعه به نحوی برابر توزیع شوند و کوشش شود اختلاف سطح اقتصادی در جامعه کاهش یابد.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 37 - 45 از 506
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها