Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
رابطه بین استرس و رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابا چاپ ارسال به دوست

رابطه بین استرس و رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابارور: یک مطالعه دو جانبه

ناباروری یک عامل استرس‌‌‌‌زای جدی برای زوجین است که می‌‌‌‌تواند رضایت از ازدواج را تحت تأثیر قرار دهد. هیچ مطالعه‌‌‌‌ای رابطه میان استرس وارده و رضایت از ازدواج را به صورت دوجانبه مورد بررسی قرار نداده است. در مطالعه‌‌‌‌ای که به وسیله سامان معروفی زاده، دکتر حسینی، دکتر عمانی سامانی،  رحیمی فروشانی و امینی در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، تأثیر استرس بر رضایت از روابط زناشویی به صورت دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش 141 زوج نابارور درخصوص میزان استرس و مقدار رضایت از ازدواج به وسیله پرسشنامه‌‌‌‌های مرسوم بین‌‌‌‌المللی مورد سوال قرار گرفتند. در این رویکرد، به استرس موثر فرد بر رضایت از زناشویی، استرس ایفا شده و بر استرس موثر وی در رضایت شریکش از زندگی زناشویی، استرس درک شده گفته می‌‌‌‌شود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌المللی International Journal of Fertility & Sterility به چاپ رسیده است، نشان داد، استرس زن و مرد، هر دو، بر رضایت از زناشویی موثر است. استرس زنان بر رضایت شریکشان از زندگی زناشویی اثر منفی دارد؛ در مقابل استرس مردان در رضایت شریکشان از زندگی زناشویی اثر معنی‌‌‌‌داری ندارد، با این حال در زنانی که شوهرانشان استرس بالاتری دارند میزان رضایت از ازدواج پایین‌‌‌‌تر است.
نتایج این پژوهش نشان داد استرس ناشی از ناباروری نه تنها رضایت از زناشویی فرد مبتلا را تحت تأثیر قرار می‌‌‌‌دهد، بلکه در رضایت از ازدواج همسرش نیز موثر است. با توجه به این یافته، مشاوره روانشناسی برای کاهش استرس و افزایش رضایت از ازدواج در زوج‌‌‌‌های نابارور لازم به نظر می‌‌‌‌رسد.

چرا در تهران سزارین رایج‌‌تر است؟ چاپ ارسال به دوست

چرا در تهران سزارین رایج‌‌تر است؟

ایران، یکی از کشورهای خاورمیانه است که در بین کشورهای دارای درآمد کم تا متوسط جای می‌‌گیرد؛ اما در سی سال گذشته افزایش قابل‌توجهی در تعداد زایمان‌‌های سزارین روی داده است. مطالعات فراوانی به بررسی شیوع و خطر ناشی از این نوع زایمان پرداخته‌‌اند اما مطالعه اندکی در خصوص اثر مسائل اجتماعی-اقتصادی در شیوع این نوع زایمان صورت گرفته است. با هدف بررسی نابرابری‌‌های اجتماعی-اقتصادی به عنوان عاملی تعیین‌کننده در شیوع سزارین در تهران، دکتر عمانی سامانی، امیر الماسی حشیانی، دکتر سپیدارکیش و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی مراغه، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه لیورپول، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 5170 بارداری از سال 2015 در تهران بررسی شد. اساس بررسی‌‌ها بر پایه دارایی‌‌های مادی و سطح اقتصادی قرار گرفته بود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌المللی Epidemiology & Community Health به چاپ رسیده است، نشان داد، سطح اقتصادی خانواده بالاترین نقش را در انتخاب سزارین برای زایمان دارد (49.2 درصد)، تحصیلات مادر 14.9 درصد، شغل پدر 13.3 درصد و ملیت پدر 9.7 درصد در رتبه‌‌های بعدی قرار می‌‌گیرند.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌دهد، سزارین در بین زنانی با سطح اقتصادی بالا رواج دارد. شایسته است امکانات درمانی در میان تمام اقشار جامعه به نحوی برابر توزیع شوند و کوشش شود اختلاف سطح اقتصادی در جامعه کاهش یابد.

نقش عامل رشد کبدی در تقسیم و تکوین سلول‌های اپیتلیوم ر چاپ ارسال به دوست

نقش عامل رشد کبدی در تقسیم و تکوین سلول‌های اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه

اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه، یک لایه از سلول‌های رنگدانه‌دار است که نقش مهمی در تکوین و نگهداری شبکیه دارد. نقص در ساختار یا کارکرد این لایه منجر به بهم ریختگی ساختار شبکیه و نهایتا نابینایی خواهد شد. به همین منظور درک ویژگی‌های ساختاری و تکوینی این لایه و تولید آن در شرایط آزمایشگاهی حائز اهمیت است. از آنجا که اثر مزانشیم فراگیرنده کره چشم بر این لایه سلولی ناشناخته مانده است، فرشته کرمعلی، دکتر نصر اصفهانی، دکتر ستاریان، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تحقیقی را طراحی کردند که طی آن اثر عامل رشد کبدی، به عنوان یکی از عوامل ترشح شونده از سلول‌های مزانشیمی، روی اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی جنینی انسان، مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، اضافه کردن محیط برداشت‌شده از سلول‌های مزانشیمی یا عامل رشد کبدی به سلول‌های اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه، تقسیم این سلول‌ها را چه به صورت تک سلولی چه به صورت ورقه‌ای افزایش می‌دهد. همچنین مهار کردن عامل رشد کبدی به کمک کوچک مولکول‌ها، تقسیم سلول‌های اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه را مهار می‌کند. با این وجود، تمایز سلول‌های پرتوان انسانی به سرنوشت ناحیه چشم‌ساز با عامل رشد کبدی متأثر نمی‌شود. بررسی پژوهشگران این طرح نشان داد، عامل رشد کبدی پس از تشکیل جام بینایی در مزانشیم فراگیرنده آن در جنین جوجه قابل شناسایی است. مهار گیرنده‌های عامل رشد کبدی در مرحله تکوین چشم در جنین جوجه منجر به کاهش اندازه چشم و بهم ریختن ساختار اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه می‌شود.
نتایج این پژوهش نشان دهنده نقش موثر عامل رشد کبدی در تکوین و تقسیم سلول‌های اپیتلیوم رنگدانه‌دار شبکیه است که می‌توان در شرایط آزمایشگاهی از آن سود جست.

استفاده از پوششی با امکان تعدیل سیستم ایمنی برای پیوند چاپ ارسال به دوست

استفاده از پوششی با امکان تعدیل سیستم ایمنی برای پیوند جزایر لانگرهانس و درمان دیابت

دیابت یکی از بیماری‌های رایج عصر ماست که کنترل آن دشوار و هزینه‌بر است و عوارض جانبی فراوانی دارد. پیوند جزایر لانگرهانس، که تولید‌کننده انسولین و کاهنده قند خون هستند، روشی درمانی برای این بیماری محسوب می‌شود؛ اما از آنجا که دیابت یک بیماری خود ایمنی است، جزایر پیوند‌شده در معرض سیستم ایمنی فرد دریافت‌کننده مجددا تخریب می‌شوند. یکی از روش‌های محافظت از جزایر پیوند شده قرار دادن آنان در پوششی است که ضمن عبور اکسیژن و مواد مغذی از عبور اجزای سیستم ایمنی که جزایر را تخریب می‌کنند جلوگیری کند. با این حال پوشش‌های تولید شده تا امروز قادر به جلوگیری از عبور سایتوکین‌ها و آنتی‌ژن‌های مربوط به خود جزایر نبوده‌اند. به منظور غلبه بر این مشکل، ژیلا ایزدی، دکتر حاجی زاده، دکتر حمید اکبری جوار، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، انیستیتو پاستور و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن در فضای داخلی پوشش محافظ فراگیرنده جزایر لانگرهانس پروتئین‌های تعدیل کننده سیستم ایمنی متصل شده بود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی و معتبر Biomaterials به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، استفاده از پوشش تولید شده در این پژوهش، مقاومت جزایر در برابر سیستم ایمنی را به شکل معنی‌داری افزایش می‌دهد. همچنین محققان این طرح اثر استفاده از پوشش دارای تعدیل کننده سیستم ایمنی در فضای داخلی را در ایجاد امکان پیوند جزایر لانگرهانس گونه‌ای جانوری به گونه‌ای دیگر را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد گروه‌های دریافت کننده جزایر در این پوشش جدید نسبت به گروه کنترل کاهش قند خون بیشتر را تجربه می‌کردند.
نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از تعدیل کننده‌های سیستم ایمنی در فضای داخلی پوشش‌ها روش موثری است و می‌تواند افق‌های تازه‌ای را در پیوند جزایر لانگرهانس و درمان دیابت ایجاد کند.

استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD133 در ترمیم تخریب سر ا چاپ ارسال به دوست

استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD133 در ترمیم تخریب سر استخوان ران

تخریب سر استخوان ران به دلیل فقدان خون‌رسانی، شرایطی است که طی آن عروق موجود در این استخوان تخریب شده و به علت نبودِ اکسیژن و مواد مغذی، سلول‌های استخوانی در این ناحیه از بین می‌روند. اگر این تخریب متوقف نشود، در‌نهایت استخوان به‌طور کامل تخریب خواهد شد. بیماران مبتلا به تخریب سر استخوان ران دچار درد در این ناحیه هستند و نمی‌توانند حرکات طبیعی این استخوان را انجام دهند. تا امروز روش موثری برای درمان قطعی این بیماری یافت نشده است. پژوهش‌های اخیر نشان داد که استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان برای درمان این عارضه موثر و بی‌خطر است، اما برای استفاده از آنها پژوهش‌های تکمیلی ضروری است. با وجود توجه به سلول‌های مزانشیمی، سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیالی رده دیگری از سلول‌ها هستند که در ترمیم موثرند. یکی از نشانگرهای سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیالی CD133 است. نشان داده شده است که، استفاده از سلول‌های CD133 برداشت شده از مغز استخوان بیمار می‌تواند کارکرد سلول‌های اندوتلیال و ترمیم استخوان را تسهیل کند. به منظور بررسی ایمنی و کارایی سلول‌های بیان‌کننده CD133 در بهبود تخریب سر استخوان ران، دکتر عمادالدین، شاهده کریمی، علی اصغر کریمی، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی فسا، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن سلول‌های مذکور از مغز استخوان خود بیمار برداشته شده و به محل تخریب شده استخوان تزریق شدند، سپس میزان بهبود عوارض بیماری 2، 6 و 12 ماه پس از تخریب بررسی شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cytotherapy به چاپ رسیده است، نشان داد، در تمام بیماران مورد آزمایش شرایط بیماران به صورت معنی‌داری بهبود یافته و میزان حرکت بدون درد بیماران افزایش یافته بود. همچنین عارضه جانبی معنی‌داری در بیماران دیده نشد.
نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از سلول‌های بیان‌کننده CD133 می‌تواند در بهبود عوارض ناشی از تخریب سر استخوان ران مفید باشد بی‌آنکه عارضه جانبی قابل توجهی ایجاد کند.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 46 - 54 از 513
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها