Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
تمایز سلول‌های مزانشیمی استخراج شده از ژله وارتون به س چاپ ارسال به دوست

تمایز سلول‌های مزانشیمی استخراج شده از ژله وارتون به سلول‌های استخوان، روی داربست اسفنجی حاصل از سلول‌زدایی ژله وارتون

بند ناف حاوی دو سرخرگ و یک سیاهرگ است که داخل ماده‌ای ژلاتینی به نام ژله وارتون قرار گرفته‌اند. ژله وارتون به دلیل مصارف زیست-پزشکی مورد توجه پژوهشگران بوده است. پیش از این، پژوهشگران ایرانی با سلول‌زدایی از ژله وارتون داربست اسفنج مانندی تولید کردند. همان گروه از پژوهشگران در پژوهشی جدید کوشیدند تا اثر این داربست را در تمایز سلولی به سمت استخوان ارزیابی کرده و سازو کار آن را مشخص کنند. بدین منظور بهاره بیکی، دکتر زینعلی، احسان تقی آبادی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، سلول‌های بنیادی مزانشیمی را از ژله وارتون استخراج کرده، در حضور و عدم حضور محیط تمایز به استخوان، به مدت بیش از 21 روز روی داربست یادشده، در شرایط داینامیک، کشت دادند و نتایج را با تمایز سلول‌های مزانشیمی به استخوانی در شرایط دو بعدی مقایسه کردند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Artificial Cells, Nanomedicine & Biotechnology به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول‌های مزانشیمی انتقال یافته به داربست مورد آزمایش، اتصال و نفوذ مناسبی با داربست داشته و توانسته‌اند به صورت مطلوب در آن مهاجرت کنند. همچنین این سلول‌ها مقادیر بیشتری از بیان ژن‌های استخوانی، رسوب کلسیم و فعالیت آلکالین فسفاتاز را در مقایسه با سلول‌های حاصل از شرایط کشت دو بعدی نشان دادند.
نتایج این پژوهش نشان داد، داربست حاصل از سلول زدایی ژله وارتون، تمایز سلول های مزانشیمی استخراج شده از ژله وارتون به سلول‌های استخوان ساز را به وسیله فعال کردن اینتگرین‌ها و مسیر‌های پیام رسان مرسوم متأثر از آن تسهیل می کند.

استفاده از هیدروکورتیزول برای تمایز سلول‌های اندودرم چاپ ارسال به دوست

استفاده از هیدروکورتیزول برای تمایز سلول‌های اندودرم به سلول‌های اپی‌تلیال آلوئولار ریه

تولید سلول‌های اپیتلیال آلوئول‌های ریه (به حفرات حباب مانندی که در انتهای مجاری ریوی قرار گرفته‌اند، آلوئول گفته می‌شود) از سلول‌های بنیادی پرتوان می‌تواند برای بررسی تکوین ریه، استفاده در پزشکی بازساختی و مدل‌سازی برای بیماری‌های ریه مفید باشد. ایجاد یک روش تمایزی تعریف شده و مقیاس پذیر گامی برای رسیدن به این هدف است. به منظور یافتن راهی برای تمایز سلول‌های اندودرم (جنین پستانداران دارای سه لایه است، داخلی‌ترین لایه که مسئول ایجاد ریه و دستگاه گوارش است اندودرم نامیده می‌شود) حاصل از سلول‌های بنیادی پرتوان موش به سلول‌های اپیتلیال نوع دو آلوئول‌های ریه با استفاده از کوچک مولکول‌ها، دکتر مخبر دزفولی، دکتر صادقیان، دکتر تهمتنی، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، سلول‌های بنیادی پرتوان موش نخست به اندودرم قطعی و سپس به سلول‌های اپیتلیال نوع دو آلوئول‌های ریه تمایز داده می‌شدند. در این روش، ابتدا سلول‌های بنیادی به مدت 6 روز در معرض یک کوچک مولکول با نام IDE2 قرار می گرفتند تا به اندودرم تمایز یابند. سپس سلول‌های حاصل به سه گروه تقسیم شدند، یک گروه برای 9 روز در معرض یک عامل رشد به نام FGF2 قرار گرفت، گروه دوم به همان مدت در معرض هیدروکورتیزون قرار گرفت و گروه سوم در زمان مشابه در محیط به دست آمده از سلول‌های سرطانی ریه کشت داده شد. همچنین اثر ترکیب مواد فوق نیز در تمایز سلول‌های اندودرم به سلول‌های آلوئولار ریه بررسی شد. نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان داد، هر دو گروهی که به وسیله FGF2 و هیدوکورتیزول القا شده بودند (به تنهایی یا در کنار هم) به سلول‌های آلوئولار ریه تمایز یافتند؛ اما بهترین نتایج از گروهی به دست آمد که هر سه القا کننده (FGF2 و هیدروکورتیزول و محیط حاصل از سلول های سرطانی) به آن اضافه شده بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، می توان از هیدروکورتیزول برای تمایز سلول‌های اندودرمی به سوی سلول های آلوئولار ریه استفاده کرد.

مروری بر سازوکار، حقایق و فرضیه‌ها در تولید سلول‌های چاپ ارسال به دوست

مروری بر سازوکار، حقایق و فرضیه‌ها در تولید سلول‌های بنیادی جنینی از توده سلول‌های داخلی

سلول‌های بنیادی جنینی سلول‌هایی نامیرا هستند که می‌توانند به رده‌های گوناگون سلولی تمایز یابند. به طور معمول، سلول‌های بنیادی جنینی از توده سلول‌های داخلی جنین پیش از لانه‌گزینی (به اتصال جنین به دیواره داخلی رحم، لانه گزینی می‌گویند) به دست می‌آیند. با توجه به نامیرا بودن و قدرت خودنوزایی نامحدود و توان تمایز به رده‌های مختلف سلولی، سلول‌های بنیادی جنینی ماده اولیه مناسبی در زیست‌پزشکی به حساب می‌آیند. محیط‌های کشت مختلفی برای به دست آوردن و حفظ شرایط پرتوانی سلول‌های بنیادی جنینی و پایدار نگهداشتن محتوای ژنتیکی این سلول‌ها طی کشت‌های طولانی و تقسیم‌های متعدد استفاده شده است. دکتر حسنی، دکتر مرادی، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و ماکس پلانک آلمان، به مرور محیط‌های کشت استفاده شده در تولید و نگهداری سلول‌های بنیادی جنینی پرداخته و نشان دادند چگونه تفاوت در این محیط‌ها باعث ایجاد تفاوت در توان تقسیم سلول‌های بنیادی جنینی حاصل می‌شود. در این بررسی که به صورت یک مقاله مروری در مجله بین‌المللی Cellular & Molecular Life Science به چاپ رسیده است، همچنین فرضیه‌های کنونی در خصوص منشاء سلول‌های بنیادی جنینی آورده شده و دورنمایی از ارتباط این سلول‌ها با همتایانشان در بدن (سلول های جنینی حوالی زمان لانه گزینی) ارائه گردیده است. در نهایت، این مقاله مروری به تولید سلول‌های بنیادی جنینی از جنین انسان و حیوانات خانگی پرداخته و پیشنهاداتی برای پیشرفت های آینده در این زمینه ارائه داده است.

آزمون فلوشیپی 98 چاپ ارسال به دوست

به اطلاع می‌رساند پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی امسال نیز مجاز به پذیرش یک نفر جهت گذراندن دوره تکمیلی تخصصی ناباروری زنان از طریق آزمون است.

نشانی اینترنتی جهت ثبت‌نام:
http://www.sanjeshp.ir

تاریخ ثبت نام: 6 تا 18 بهمن‌ماه 97
تاریخ برگزاری آزمون: 5 اردیبهشت‌ماه 98

كارگاه آموزشي مقدماتي شبيه سازي ديناميك ملكولي چاپ ارسال به دوست

كارگاه آموزشي مقدماتي شبيه سازي ديناميك مولكولي

زمان:
29 و 30 آبان‌ماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان


ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 46 - 54 از 506
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها