Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترم چاپ ارسال به دوست

استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترمیم ضایعات قرنیه

غشاء آمنیوتیک انسان، یکی از پرده‌های فراگیرنده جنین است. پژوهش‌های گوناگون نشان داده بود که می‌توان از این غشا در فرایند‌های ترمیمی بسیاری استفاده کرد. یکی از کاربرد‌های ممکن این غشا، استفاده به عنوان قطره چشم برای ترمیم ضایعات قرنیه با حمایت از سلول‌های بنیادی لیمبال (سلول‌های بنیادی که با تقسیم خود ضایعات ایجاد شده در قرنیه را ترمیم می‌کنند) است. به منظور بررسی غلظت مناسب و غیر‌سمی قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترمیم ضایعات قرنیه، دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر خسرو جدیدی، نیلوفر شایان، فرهاد نجات و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی سمنان، پژوهشی طراحی کردند که طی آن غلظت‌های مختلف قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک (0 تا 2 میلی‌گرم در میلی‌لیتر) به مدت 14 روز به محیط کشت سلول‌های بنیادی لیمبال افزوده شد؛ سپس میزان بیان ژن‌های مربوط به بنیادی بودن و ژن‌هایی که در سلول‌های قرنیه بیان می‌شوند در این سلول‌ها سنجیده شد. در مرحله بعد، در قرنیه چشم‌های 10 خرگوش آسیب‌های یکسانی ایجاد شد، به چشم چپ به عنوان کنترل فرصت داده شد تا روند طبیعی بهبود را طی کند و برای جلوگیری از عفونت تنها قطره آنتی بیوتیک دریافت کرد، اما برای تسهیل درمان در چشم راست، هر 2 ساعت (گروه آزمایشی 1) یا هر 6 ساعت (گروه آزمایشی 2) از 1 میلی گرم در میلی‌لیتر قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک، استفاده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول‌های بنیادی لیمبال دریافت کننده 1/0 تا 1 میلی گرم در میلی‌لیتر از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک نسبت به سلول‌هایی که این قطره را دریافت نکرده‌اند ژن‌های مربوط به بنیادی بودن را کمتر و ژن‌هایی که در سلول‌های قرنیه بیان می‌شوند را بیشتر بیان می‌کنند. همچنین در خرگوش‌هایی که قرنیه آنان آسیب دیده بود استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشا آمنیوتیک زمان بهبود را از 4 روز به 3 روز کاهش داد. در چشم دریافت کننده قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک، میزان عفونت و  ورم پلک نیز کمتر بود.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک در شرایط آزمایشگاهی تقسیم سلول‌های بنیادی لیمبال را افزایش داده و در حیوان مدل آزمایشگاهی، ترمیم قرنیه را تسهیل می‌کند، بدون آنکه عارضه جانبی خاصی ایجاد کند.

کارگاه جداسازي و تخليص سلولهاي بنيادي مزانشيمي از مناب چاپ ارسال به دوست

کارگاه جداسازي و تخليص سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي از منابع مختلف: مغز استخوان، پالپ دندان و بافت چربي
زمان:  4 شهریور ماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان

ادامه مطلب ...
بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد انکولوژیست های ایرانی چاپ ارسال به دوست

بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد انکولوژیست های ایرانی در خصوص حفظ توان باروری مبتلایان به سرطان

یکی از عوارض شیمی‌درمانی، در بیماران مبتلا به سرطان، از دست دادن توان باروری است که به علت اثر تخریبی دارو های شیمی‌درمانی بر سلول‌های جنسی اتفاق می‌افتد. اگر فرد مبتلا به سرطان تمایل داشته باشد، می‌توان با روش‌های گوناگون پیش از شیمی‌درمانی، توان باروری وی را تا حدودی حفظ کرد. به منظور بررسی میزان آگاهی انکولوژیست‌های ایرانی از روش‌های حفظ باروری پیش از شیمی‌درمانی، دکتر سامانی، سمیرا وصالی، بهناز نوید و مریم محمدی، 103 نفر از هماتولوژیست‌ها و انکولوژیست‌های ایرانی شرکت‌کننده در همایش‌های داخلی و خارجی را به‌وسیله پرسش‌نامه‌ای محتوی 23 سوال در خصوص دانش، نگرش و عملکرد آنان در این حوزه، مورد سوال قرار دادند.
نتایج این بررسی که در مجله بین‌المللی EUR J CANCER CARE به چاپ رسیده است، نشان داد، شناخته شده‌ترین روش‌های حفظ باروری در میان انکولوژیست‌های ایرانی، درمان با گنادوتروپین‌ها و انجماد اسپرم است، اما به طور کلی، بیشتر انکولوژیست‌ها از تمام روش‌های حفظ باروروی آگاه نیستند. در خصوص نوع نگرش، سن مهم‌ترین دلیل برای بحث حفظ باروری با بیماران بود در حالی که انتقال موروثی کمترین اهمیت را در بحث حفظ باروری داشت. درخصوص نوع عملکرد، اکثر انکولوژیست‌ها اطلاعات مکتوبی به بیماران ارائه نمی‌کنند اما بیش از 72‌درصد از آنان بیمار را به متخصصان باروری ارجاع می‌دهند.
با توجه به اهمیت حفظ باروری در مبتلایان به سرطان، لازم است انکولوژیست‌ها بیماران را آگاه کنند تا از گسترش ناباروری در جامعه جلوگیری شود.

بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های چاپ ارسال به دوست

بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های نر پرواری

نقش متابولیکی عنصر کروم در تنظیم سطح گلوکز خون، بهبود مقاومت انسولین و ارتقا عملکرد دام به اثبات رسیده و در مورد افزودن مکمل كروم به جیره دام‌های شیری چندین پژوهش انجام شده است؛ اما تاکنون در خصوص اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله های نر پرواری پژوهشی صورت نگرفته بود، به همین دلیل،دکتر علیرضا علیزاده مقدم ماسوله، مجتبی یاری، محسن بهاری‌فر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را با هدف بررسي پاسخ‌های عملکردی و رفتارهای تغذیه ای گوساله‌های نر هلشتاین در وزن های مختلف و با سنین مختلف به افزودن مکمل کروم طراحی کردند.
در فاز اول این مطالعه، 26 گوساله نر با میانگین وزن حدود 154 کیلوگرم در دو گروه 13 رأسی کنترل و مصرف کننده مکمل کروم – متیونین (1/1 میلی گرم کروم به ازای هر کیلوگرم جیره غذایی) مورد بررسی قرار گرفتند. پس از پایان این بخش، گوساله ها به مدت 6 هفته جیره غذایی عادی دریافت کردند. در فاز دوم، گوساله ها با وزن حدود 240 کیلوگرم مجدداً به همان نحو گروه بندی شده و عملکرد آنان مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Iranian Journal of Applied Animal Science به چاپ رسیده است، نشان داد، در مجموع اثرات مصرف این مقدار از کروم- متیونین در جیره غذایی، بر رشد، سطح گلوکز خون و رفتارهای تغذیه ای بسته به وزن بدن متغیر است. بنابراین، توجه به شاخص وزن در توصیه سطح مناسب مکمل کروم-متیونین برای دام ضروری به نظر می‌رسد.

آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از چاپ ارسال به دوست

آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز راضی هستند؟

وقتی زوج ناباروری برای معالجه به یک مرکز درمانی مراجعه می کنند، لازم است کارکنان مرکز اطلاعات کافی در خصوص علت ناباروری، مراحل درمان، میزان احتمال موفقیت و هزینه های مراحل درمان را در اختیار آنان قرار دهند. به منظور بررسی چگونگی اطلاع رسانی به بیماران در پژوهشگاه رویان، دکتر سامانی، زهرا عزآبادی، سعیده سازور، فهیمه ملااحمدی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، 200 بیمار (100 زن و 100 مرد) را که طی ژانویه و مارچ 2015 به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده بودند، مورد پرسش قرار دادند. بیمارانی انتخاب شدند که برای نخستین بار به مرکز مراجعه می کردند و سابقه شکست در روند درمان یا ارجاع از مرکز دیگری نداشتند. پرسشنامه طراحی شده حاوی 20 سوال بود که علل ناباروری، درمان توصیه شده، روش تشخیص، طول تقریبی درمان، میزان احتمال موفقیت، هزینه تقریبی درمان و عوامل غیر درمانی موثر بر موفقیت را شامل می‌شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی IJFS به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان اطلاع از علت ناباروری در زنان 3.82 و در مردان 3.59 (از پنج نمره) بود. همچنین در خصوص اطلاع از درمان پیشنهادی، آگاهی زنان 3.85 و آگاهی مردان 3.58 بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، میزان آگاهی زنان در مورد ناباروری، علت و روش های درمانی آن به شکل معنی داری از مردان بیشتر است. همچنین اکثر مراجعه کنندگان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز رضایت داشتند. با این وجود نتایج این پژوهش نشان می دهد لازم است اطلاع رسانی بهتری در خصوص میزان احتمال موفقیت و هزینه تقریبی درمان صورت گیرد.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 55 - 63 از 512
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها