Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
آزمون فلوشیپی 98 چاپ ارسال به دوست

به اطلاع می‌رساند پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی امسال نیز مجاز به پذیرش یک نفر جهت گذراندن دوره تکمیلی تخصصی ناباروری زنان از طریق آزمون است.

نشانی اینترنتی جهت ثبت‌نام:
http://www.sanjeshp.ir

تاریخ ثبت نام: 6 تا 18 بهمن‌ماه 97
تاریخ برگزاری آزمون: 5 اردیبهشت‌ماه 98

كارگاه بلوغ و لقاح آزمايشگاهي تخمك نارس در موش (IVM & IVF) چاپ ارسال به دوست

كارگاه بلوغ و لقاح آزمايشگاهي تخمك نارس در موش   (IVM & IVF)

زمان:
17 و 18 بهمن‌ماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان


ادامه مطلب ...
كارگاه انجماد تخمك و جنين چاپ ارسال به دوست

كارگاه انجماد تخمك و جنين
زمان:  13 اسفندماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان

 

ادامه مطلب ...
استفاده از ظروف کشت پوشیده شده با پلیمر N-ایزوپروپیل آک چاپ ارسال به دوست

استفاده از ظروف کشت پوشیده شده با پلیمر N-ایزوپروپیل آکریل آمید برای جدا کردن غیر تهاجمی سلول‌های اپی‌تلیال از بستر کشت

وقتی یک سلول بنیادی پر‌توان به سمت رده سلولی تمایز یافته‌ای مانند سلول‌های اپی‌تلیالی رنگدانه چشم تمایز داده می‌شود، راه‌های مختلفی برای جدا کردن رده سلولی مورد نظر از ظرف کشت وجود دارد. یکی از روش‌های جدید، استفاده از مواد زیستی پاسخگو به محرک‌های خارجی است. پلیمرهای حساس به دما، به عنوان یکی از معروفترین مواد پاسخگو به محرک، خصوصیت آبدوستی/آبگریزی برگشت‌پذیری را در دمای بحرانی پلیمر از خود نشان می‌دهند. می‌توان از این رفتار قابل تغییر، برای جدا کردن سلول‌ها از سطح بستر کشت استفاده کرد. بدین منظور، دکتر نصر اصفهانی، الهه مسائلی، کیانا مختاری‌نیا و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، ظروف کشت سلول را با لایه‌ای از پلیمر N-ایزوپروپیل آکریل آمید پوشاندند. ارزیابی‌ها نشان داد که وقتی درجه حرارت سطح از دمای بحرانی پلیمر بیشتر شود، در لایه پوشیده شده با پلیمر تغییر حالتی از آبدوستی به آبگریزی اتفاق می‌افتد. سایر خوصوصیات فیزیکی-شیمیایی مانند ترکیب شیمیایی، ضخامت لایه‌ی پیوندی و توپوگرافی سطح از طریق طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (ATR-FTIR) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی Journal of polymer science B:polymer physics به چاپ رسیده است، نشان داد، پلیمریزاسیون N-ایزوپروپیل آکریل آمید به صورت موفق انجام گرفت و لایه‌ای ناهموار از N-ایزوپروپیل آکریل آمید باضخامت 2/29 نانومتر بر سطح ظرف کشت ایجاد شد. همچنین آزمایش‌های کشت سلولی، چسبندگی/جداشدن برگشت ناپذیر سلول‌ها از سطوح اصلاح شده را به محض تغییرات دمایی نشان دادند.

نتایج این پژوهش، کاربرد بستر کشت سلول حساس به دما را به منظور برداشت غیر تهاجمی لایه‌های سلولی اپی-تلیالی رنگدانه چشم و لیگامان دور دندانی به ویژه برای استفاده در مهندسی بافت بدون داربست نشان می‌دهند.

مقدار بهینه‌ ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفند چقدر است چاپ ارسال به دوست

مقدار بهینه‌ ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفند چقدر است؟

انجماد تخمک یکی از راه‌های حفظ سلول جنسی برای استفاده در آینده است. مسئله مهم در انجماد تخمک بهینه‌سازی روش‌هاست تا سلامت سلول جنسی هرچه بیشتر حفظ شده، پس از رفع انجماد، جنین سالمی از آن ایجاد شود. یکی از موادی که برای انجماد تخمک استفاده می‌شود ترهالوز است. به منظور یافتن بهترین غلظت ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفندی، دکتر نصر اصفهانی، دکتر رضازاده، بتول صناعی، بهار موقر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، تخمک‌های بالغ گوسفندی در چهار گروه با محلول انجمادی حاوی غلظت‌های 0، 0.25، 0.5 و 1 مولار ترهالوز منجمد شدند. پس از ذوب، میزان سخت شدن زوناپلوسیدا (لایه پروتئینی که گرداگرد تخمک را فراگرفته و در اتصال اسپرم و لقاح نقش مهمی دارد) در تخمک‌های منجمد شده با غلظت‌های مختلف ترهالوز بررسی گردید. همچنین به کمک لقاح آزمایشگاهی توانایی تکوین و کیفیت بلاستوسیست‌های حاصل از تخمک‌های ذوب شده مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Reproduction in Domestic Animals به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان زنده‌مانی و توانایی تکوین تخمک در غلظت 5/0 مولار ترهالوز نسبت به سایر گروه‌های انجمادی به طور معنی‌داری بالاتر است. البته میزان تشکیل بلاستوسیست به طور کلی در گروه‌های انجمادی پایین‌تر از گروه کنترل بود. بررسی کیفیت بلاستوسیست نیز بیانگر افزایش قابل توجه تعداد سلول و کاهش میزان مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپاپتوز) در گروه 0.5 مولار ترهالوز نسبت به سایر گروه‌های انجمادی بود. ارزیابی میزان سخت شدن زوناپلوسیدا نیز نشان داد در گروه بدون ترهالوز (0 مول در لیتر) زوناپلوسیدا نسبت به سایر گروه‌های انجمادی به طور معناداری سخت‌تر است.
به طور کلی این مطالعه نشان داد که غلظت 0.5 مول‌در‌لیتر ترهالوز غلظت بهینه برای انجماد تخمک گوسفندی بلوغ یافته به روش آزمایشگاهی است.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 55 - 63 از 513
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها