Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از چاپ ارسال به دوست

آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز راضی هستند؟

وقتی زوج ناباروری برای معالجه به یک مرکز درمانی مراجعه می کنند، لازم است کارکنان مرکز اطلاعات کافی در خصوص علت ناباروری، مراحل درمان، میزان احتمال موفقیت و هزینه های مراحل درمان را در اختیار آنان قرار دهند. به منظور بررسی چگونگی اطلاع رسانی به بیماران در پژوهشگاه رویان، دکتر سامانی، زهرا عزآبادی، سعیده سازور، فهیمه ملااحمدی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، 200 بیمار (100 زن و 100 مرد) را که طی ژانویه و مارچ 2015 به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده بودند، مورد پرسش قرار دادند. بیمارانی انتخاب شدند که برای نخستین بار به مرکز مراجعه می کردند و سابقه شکست در روند درمان یا ارجاع از مرکز دیگری نداشتند. پرسشنامه طراحی شده حاوی 20 سوال بود که علل ناباروری، درمان توصیه شده، روش تشخیص، طول تقریبی درمان، میزان احتمال موفقیت، هزینه تقریبی درمان و عوامل غیر درمانی موثر بر موفقیت را شامل می‌شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی IJFS به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان اطلاع از علت ناباروری در زنان 3.82 و در مردان 3.59 (از پنج نمره) بود. همچنین در خصوص اطلاع از درمان پیشنهادی، آگاهی زنان 3.85 و آگاهی مردان 3.58 بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، میزان آگاهی زنان در مورد ناباروری، علت و روش های درمانی آن به شکل معنی داری از مردان بیشتر است. همچنین اکثر مراجعه کنندگان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز رضایت داشتند. با این وجود نتایج این پژوهش نشان می دهد لازم است اطلاع رسانی بهتری در خصوص میزان احتمال موفقیت و هزینه تقریبی درمان صورت گیرد.

کارگاه تئوری عملی تكنيك هاي آماده سازي و انتخاب اسپرم د چاپ ارسال به دوست

کارگاه تئوری عملی تكنيك هاي آماده سازي و انتخاب اسپرم در روش هاي كمك باروري
زمان: 3 بهمن ماه 98
مکان: پژوهشگاه رویان

ادامه مطلب ...
جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی چاپ ارسال به دوست


جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی
دکتر حسین بهاروند مدیر پژوهشکده زیست شناسی و فناوري سلول‌هاي بنیادي پژوهشگاه رویان و دانشمند برجسته سلول‌هاي بنیادي، برنده جایزه سال 2019 فرهنگستان علوم جهان Twas در رشته زیست شناسی شد.

این جایزه به دلیل خدمات ارزنده در تولید و نگهداري سلول هاي بنیادي، ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول ها به سلول هاي عصبی، قلبی، کبدي به این دانشمند برجسته ایرانی تعلق گرفته است. این نخستین بار است که در حوزه زیست شناسی یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شود، این جایزه در سال آینده طی مراسمی در گردهمایی عمومی فرهنگستان علوم جهان اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب ...
تولید شبه بافت تولید کننده انسولین در شرایط آزمایشگاهی چاپ ارسال به دوست

تولید شبه بافت تولید کننده انسولین در شرایط آزمایشگاهی

دیابت نوع یک، اختلالی در سیستم ایمنی است که با تخریب سلول‌های موجود در جزایر لانگرهانس لوزالمعده، منجر به کاهش ترشح انسولین و بالا رفتن قند خون می‌شود. با وجود تجویز انسولین، تنظیم دقیق قند خون در بیماران امکان‌پذیر ننیست‌و در دراز مدت عوارضی مانند مشکلات قلبی عروقی، اختلالات کلیوی، مشکلات بینایی، زخم در پا و... ایجاد می‌شود که در مواردی جان بیمار را تهدید می‌کند. برای غلبه بر این مشکل، جدا کردن جزایر لانگرهانس از بیماران مرگ مغزی و پیوند آن به بیماران دیابتی به‌عنوان روش درمانی پیشنهاد و انجام شد، اما کمبود اهدا کننده مانع از گسترش و همه گیر شدن این روش درمانی شده است. تولید سلول‌های انسولین‌ساز در شرایط آزمایشگاهی می تواند کمبود اهدا کننده را جبران کند، امکان همه‌گیر شدن این درمان را فراهم سازد، اما تولید سلول انسولین ساز دارای عملکرد در شرایط آزمایشگاهی دشوار و پرهزینه است و پیوند آنان نیز با مشکلاتی مانند تأمین اکسیژن کافی روبه روست.
به منظور غلبه بر این مشکل دکتر حسین بهاروند، دکتر یاسر تهمتنی، آناهیتا سلطانیان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، در پژوهشی سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی را به سلول‌های پیش‌ساز پانکراس، سلول‌های مزانشیمی و سلول‌های اندوتلیالی تمایز دادند. سپس این سه رده سلولی را در شرایط خاص و با نسبت مشخص در کنار هم کشت دادند. سه رده سلولی به صورت خود‌به‌خودی سازمان یافته شکل سه بعدی و منسجمی یافتند. سپس این شبه بافت‌های تولید شده در شرایط آزمایشگاهی به حیوان مدل پیوند زده شد تا توان ایجاد عروق و تولید انسولین توسط آنان بررسی گردد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، شبه بافت‌ها در بدن حیوان مدل تمایز می‌یابد، دارای عروق خونی می‌شود و انسولین انسانی تولید و ترشح می‌کنند.
این پژوهش نشان می دهد امکان تولید شبه بافت تولید کننده انسولین در بازه زمانی کوتاه و با هزینه مناسب در شرایط آزمایشگاهی وجود دارد و با پژوهش های بیشتر می توان از این روش در درمان مبتلایان به دیابت استفاده کرد.

آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر استفاده از روش تشخیصی چاپ ارسال به دوست

آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر استفاده از روش تشخیصی هیستروسکوپی لازم است؟

روش‌های تشخیصی متنوعی در علوم پزشکی وجود دارد. یکی از این روش های تشخیصی سونوگرافی است، که به خصوص در روند تشخیص و درمان ناباروری و پایش باروری مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش‌های سونوگرافی که در زنان استفاده می‌شود، سونوگرافی واژینال است. در این نوع سونوگرافی تمامی اعضای تناسلی زنان مانند رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن مشاهد شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. انجام این آزمایش بی‌خطر است و جزء روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود. روش تشخیصی دیگری که با سونوگرافی واژینال قابل مقایسه است و یک عمل جراحی با حداقل آسیب به شمار می رود، هیستروسکوپی است، در این روش پزشک یک دوربین بسیار کوچک را از طریق واژن وارد رحم کرده و ناهنجاری‌ها و مشکلات رحم را به‌وسیله آن مشاهده می‌کند.
به منظور مقایسه قدرت تشخیصی سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی برای ارزیابی ناهنجاری‌های رحمی در بیمارانی با شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی، دکتر مرضیه شیوا، دکتر فیروزه احمدی، آرزو اعرابی پور و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از دسامبر 2013 تا ژانویه 2015، برای 789 بیمار مراجعه کننده به پژوهشگاه رویان که دچار شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی بودند، سونوگرافی واژینال دوبعدی پیش از هیستروسکوپی انجام گرفت و نتایج حاصل از این دو روش تشخیصی با روش های آماری مقایسه گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه  International journal of fertility and sterilityبه چاپ رسیده است، نشان داد، در سونوگرافی واژینال دو بعدی 545 مورد (69 درصد) طبیعی و در 244 بیمار (31 درصد) ناهنجاری تشخیص داده شد که شامل 84 مورد (10.6 درصد) پولیپ آندومتر، 15 مورد (1.6درصد) فیبروئیدهای رحم، 10 مورد (1.3درصد) سندرم آشرمن، 9 مورد (1.1 درصد) هایپرتروفی اندومتری و 126 مورد (15.9 درصد) رحم آرکوئیت و دیواره دار بود. سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی در 163 مورد ناهنجاری را یکسان تشیخص دادند اما در سونوگرافی واژینال دوبعدی برخی 120 مورد پاتولوژیک را شناسایی نکرد(120 مورد).
در هیستروسکوپی میوم و فیبروم با دقت 100درصد تشخیص داده شد و تشخیص پولیپ اندومتر کمی کمتر بود، در حالی که در سونوگرافی واژینال دوبعدی قدرت و دقت تشخیص کمتر بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، سونوگرافی واژینال دوبعدی در مقایسه با هیستروسکوپی، ویژگی بالا و حساسیت کمی برای تشخیص بیماری های رحمی در بیماران شکست مکرر لانه گزینی  یا از دست دادن مکرر حاملگی دارد؛ بنا بر این لازم است هیستروسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی قبل از درمان در این در نظر گرفته شود.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 64 - 72 از 513
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها