Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های چاپ ارسال به دوست

بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های نر پرواری

نقش متابولیکی عنصر کروم در تنظیم سطح گلوکز خون، بهبود مقاومت انسولین و ارتقا عملکرد دام به اثبات رسیده و در مورد افزودن مکمل كروم به جیره دام‌های شیری چندین پژوهش انجام شده است؛ اما تاکنون در خصوص اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله های نر پرواری پژوهشی صورت نگرفته بود، به همین دلیل،دکتر علیرضا علیزاده مقدم ماسوله، مجتبی یاری، محسن بهاری‌فر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را با هدف بررسي پاسخ‌های عملکردی و رفتارهای تغذیه ای گوساله‌های نر هلشتاین در وزن های مختلف و با سنین مختلف به افزودن مکمل کروم طراحی کردند.
در فاز اول این مطالعه، 26 گوساله نر با میانگین وزن حدود 154 کیلوگرم در دو گروه 13 رأسی کنترل و مصرف کننده مکمل کروم – متیونین (1/1 میلی گرم کروم به ازای هر کیلوگرم جیره غذایی) مورد بررسی قرار گرفتند. پس از پایان این بخش، گوساله ها به مدت 6 هفته جیره غذایی عادی دریافت کردند. در فاز دوم، گوساله ها با وزن حدود 240 کیلوگرم مجدداً به همان نحو گروه بندی شده و عملکرد آنان مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Iranian Journal of Applied Animal Science به چاپ رسیده است، نشان داد، در مجموع اثرات مصرف این مقدار از کروم- متیونین در جیره غذایی، بر رشد، سطح گلوکز خون و رفتارهای تغذیه ای بسته به وزن بدن متغیر است. بنابراین، توجه به شاخص وزن در توصیه سطح مناسب مکمل کروم-متیونین برای دام ضروری به نظر می‌رسد.

آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از چاپ ارسال به دوست

آیا مراجعه کنندگان به مرکز ناباروری پژوهشگاه رویان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز راضی هستند؟

وقتی زوج ناباروری برای معالجه به یک مرکز درمانی مراجعه می کنند، لازم است کارکنان مرکز اطلاعات کافی در خصوص علت ناباروری، مراحل درمان، میزان احتمال موفقیت و هزینه های مراحل درمان را در اختیار آنان قرار دهند. به منظور بررسی چگونگی اطلاع رسانی به بیماران در پژوهشگاه رویان، دکتر سامانی، زهرا عزآبادی، سعیده سازور، فهیمه ملااحمدی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، 200 بیمار (100 زن و 100 مرد) را که طی ژانویه و مارچ 2015 به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده بودند، مورد پرسش قرار دادند. بیمارانی انتخاب شدند که برای نخستین بار به مرکز مراجعه می کردند و سابقه شکست در روند درمان یا ارجاع از مرکز دیگری نداشتند. پرسشنامه طراحی شده حاوی 20 سوال بود که علل ناباروری، درمان توصیه شده، روش تشخیص، طول تقریبی درمان، میزان احتمال موفقیت، هزینه تقریبی درمان و عوامل غیر درمانی موثر بر موفقیت را شامل می‌شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی IJFS به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان اطلاع از علت ناباروری در زنان 3.82 و در مردان 3.59 (از پنج نمره) بود. همچنین در خصوص اطلاع از درمان پیشنهادی، آگاهی زنان 3.85 و آگاهی مردان 3.58 بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، میزان آگاهی زنان در مورد ناباروری، علت و روش های درمانی آن به شکل معنی داری از مردان بیشتر است. همچنین اکثر مراجعه کنندگان از نحوه آگاهی بخشی کارکنان مرکز رضایت داشتند. با این وجود نتایج این پژوهش نشان می دهد لازم است اطلاع رسانی بهتری در خصوص میزان احتمال موفقیت و هزینه تقریبی درمان صورت گیرد.

کارگاه تئوری عملی تكنيك ChIP در مطالعات اپي ژنتيك چاپ ارسال به دوست

کارگاه تئوری عملی تكنيك ChIP در مطالعات اپي ژنتيك
زمان: 22 و 23 آبان ماه 98
مکان:
پژوهشگاه رویان

ادامه مطلب ...
کارگاه تئوری عملی تكنيك هاي آماده سازي و انتخاب اسپرم د چاپ ارسال به دوست

کارگاه تئوری عملی تكنيك هاي آماده سازي و انتخاب اسپرم در روش هاي كمك باروري
زمان: 3 بهمن ماه 98
مکان: مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت پژوهشگاه رویان
نشانی: زعفرانیه، چهارراه آصف، خیابان اعجازی، کوچه حامد، پلاک 59

ادامه مطلب ...
جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی چاپ ارسال به دوست


جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی
دکتر حسین بهاروند مدیر پژوهشکده زیست شناسی و فناوري سلول‌هاي بنیادي پژوهشگاه رویان و دانشمند برجسته سلول‌هاي بنیادي، برنده جایزه سال 2019 فرهنگستان علوم جهان Twas در رشته زیست شناسی شد.

این جایزه به دلیل خدمات ارزنده در تولید و نگهداري سلول هاي بنیادي، ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول ها به سلول هاي عصبی، قلبی، کبدي به این دانشمند برجسته ایرانی تعلق گرفته است. این نخستین بار است که در حوزه زیست شناسی یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شود، این جایزه در سال آینده طی مراسمی در گردهمایی عمومی فرهنگستان علوم جهان اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 64 - 72 از 515
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها