Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
کارگروه POF چاپ ارسال به دوست

کار گروه نارسایی تخمدان POF: Premature Ovarian Failure 

نارسایی زودرس تخمدان (POF) یکی از علل مهم ناباروری زنان است که به باور عمومی کاهش چشمگیر عملکرد تخمدان در زنان زیر 40 سال تشخیص داده می‌شود. نارسایی اولیه تخمدان یکی از علل اصلی ناباروری زنان به علت ذخیره غیرطبیعی تخمدان است. در سال های اخیر ارتباط این موضوع با ناباروری  افزایش یافته، به این دلیل که در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، سن مادر شدن به تعویق می‌افتد. میزان رخداد این پدیده در سنین مختلف بصورت متفاوت گزارش شده :  یک در هزار درسن قبل از 30 سالگی، یک در 250 در سن قبل از 35 سالگی و درسن قبل از 40 سالگی این میزان حدود یک درصد می باشد. از طرفی در بررسی های مختلف بالینی شکل بروز آن در 28-10 درصد به صورت آمنوره اولیه و 18-4 درصد موارد به صورت آمنوره ثانویه بوده است.
تعدادی از عواملی که ممکن است منجر به این رویداد شود عبارتند از عفونت های ویروسی، اختلالات متابولیکی، بیماری های خود ایمنی و عوامل محیطی و عوارض شیمی درمانی ،اشعه درمانی یا جراحی. اگر چه در اغلب موارد مکانیزمی  که باعث اختلال می شود ناشناخته است، عوامل ژنتیکی به عنوان یکی از علل رایج شناخته شده اند از جمله  به اختلالات تعدادی  یا ساختاری کروموزوم جنسی ، جهش ژن های واقع در کروموزومهای جنسی (x-linked) و غیرجنسی (اتوزومال) مرتبط با نارسایی اولیه تخمدان نیز به خوبی شرح داده شده است. با این حال در اغلب موارد، علل ژنتیکی و محیطی همچنان ناشناخته و مغفول هستند. ما در این مقوله بر آنیم تا بیشتر به توضیح وتبیین علل ژنتیکی POF  بپردازیم و این علل را بصورت سندرومیک و غیر سندرومیک شرح خواهیم داد .
اهمیت این مشکل از دیدگاه ژنتیکی با در نظر گرفتن عوارض آن در سایر افراد خانواده بیش از پیش مشخص می‌شود. در مطالعات  گذشته، بررسی ژنتیکی این اختلال را در تمامی بیماران مبتلا به POF توصیه و لزوم شناسایی سایر افراد با هدف جلوگیری از بروز عقب افتادگی ذهنی و موارد جدید POF را گوشزد می‌کند.
پژوهشگاه رویان و به طور خاص گروه ژنتیک پژوهشکده تولید مثل بر‌اساس مسئولیت ذاتی خود، کارگروهی متشکل از متخصصین خبره و مجرب درزمینه های مختلف زنان ،ژنتیک بالینی، سیتوژنتیک، ژنتیک مولکولی، غدد، ایمونولوژی، اپیدمیولوژی، تغذیه، جنین‌شناسی، روان‌پزشکی و روانشناسی را گرد هم جمع آورده است. هدف کارگروه این است که با هم‌اندیشی یکدیگر راهکارهای مناسب و عملیاتی را با اهداف بلند‌مدت و کوتاه مدت برای سرویس‌دهی مناسب تشخیصی و درمانی برای بیماران POF  فراهم آورد تا علاوه بر تشخیص به موقع این اختلال، بررسی‌های متعدد بالینی این بیماران بصورت هدفمند از جنبه‌های مختلف به‌صورت سیستماتیک انجام دهد.  جنبه‌های بالینی و روانی بیماری، علل ایجاد آن برای جلوگیری از بروز موارد مشابه و اقدامات درمانی مناسب برای بیماران طراحی شود و به‌صورت صحیح اجرا گردد. انجام پروژه‌های مختلف تحقیقاتی برای روشن شدن  زوایای پنهان این بیماری طراحی شده و  در دستور کار این کارگروه قرار گرفته است.
درحال حاضر سرویس دهی مناسب در بخش های مختلف پژوهشکده علوم تولیدمثل شامل بخش زنان، غدد، سلامت روان، ژنتیک (بالینی وآزمایشگاهی)، جنین شناسی و ایمونولوژی جهت این بیماران با اهداف مشخص در پژوهشگاه رویان طراحی و در حال ارايه خدمت هستند.
هدف غایی ما تشخیص به موقع این مشکل، تبیین ابعاد مختلف بیماری جهت بیماران، اقدامات درمانی مناسب برای جلوگیری از عوارض آتی و تشخیص علتی این بیماری با حفظ آرامش و برطرف کردن دغدغه‌های روانی این بیماران است. تلاش می‌کنیم تا با پیشرفت‌هایی که در حیطه علم در جنبه‌های مختلف و مرتبط با این بیماری به مرور زمان توسط پژوهشگران داخلی و خارجی رخ می‌دهد، کیفیت و کمیت خدمات‌دهی خود را روز به روز بهینه و مناسب تر کنیم. این کارگروه آمادگی خود را برای همکاری با بخش های مختلف تحقیقاتی و درمانی اعلام میدارد.

کارگروه PCOS چاپ ارسال به دوست

سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)Polycystic Ovary Syndrome
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع‌ترین اختلال غدد درون ریز در زنان است که شیوعی بین 2/2 تا 26 درصد دارد. این بیماری با علایمی همچون ایجاد کیست‌های ریز تخمدانی، عدم تخمک‌گذاری و یا کاهش آن که با اختلالات قاعدگی همراه است، شناخته میشود. همچنین افزایش هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) در خون نیز گزارش شده که ممکن است تظاهرات بالینی به صورت پرمویی (هیرسوتیسم) در صورت ـ تنه و اندام‌ها، ریزش مو در ناحیه‌ی سر و نیز جوش (آکنه) داشته باشد. . از سوی دیگر، این سندرم با اختلالات متابولیکی همچون چاقی و نیز گلوکز در خون همراه بوده، که ناشی از مقاومت به انسولین است. به طور کلی در بروز این سندرم عوامل مختلفی مانند وراثت و ژنتیک، محیط زندگی شامل شرایط جغرافیایی و سبک زندگی افراد دخیل است. به این ترتیب بیماری PCOS هم به لحاظ عملکردِ تولید‌مثلی و نیز سلامت زنان در دراز مدت، حائز اهمیت است.
زنان نابارور مبتلا به PCOS ممکن است به درمان‌های دارویی جهت تخمک‌گذاری پاسخ مناسبی ندهند و نیاز به درمان‌های کمک باروری همچون لقاح آزمایشگاهی IVF)) داشته باشند. از سوی دیگر مبتلایان به PCOS در دوران بارداری ممکن است با مشکلاتی همچون دیابت حاملگی، مسمومیت بارداری و یا زایمان زودرس مواجه شوند. یکی از مشکلاتی که بیماران PCOS در درازمدت ممکن است با آن روبرو شوند عدم تخمک‌گذاری مزمن است که با افزایش خطر بروز برخی از سرطان‌های زنان همراه خواهد بود. به علاوه به دلیل اختلالات متابولیکی این بیماران در معرض خطر دیابت نوع دو و افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی- عروقی قرار دارند. با توجه به شیوع بالای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در میان بیماران مراجعه‌کننده به درمانگاه‌های ناباروری پژوهشگاه رویان، کارگروه تخصصی PCOS از تیر ماه سال 1395 با حضور صاحب نظران پزشک و محقق در بخش ناباروری زنان: دکتر مریم حافظی (مسئول کارگروه) و دکتر اشرف معینی، بخش آندرولوژی: دکتر رویا حسینی، بخش تصویربرداری: دکتر شهره ایرانی، بخش ژنتیک: دکتر پروانه افشاریان، دکتر مریم شاه حسینی، بخش جنین شناسی: دکتر پوپک افتخاری یزدی، فاطمه حسنی، بخش اپیدمیولوژی: دکتر مهدی سپیدار کیش تشکیل شده است.
در این مدت علاوه‌بر مرور مطالعات به‌روز در زمینه‌ی PCOS  و کسب نتایج سایر پژوهشگران در این زمینه، طرح‌های در حال اجرا و پیشنهادی جدید نیز در این کارگروه ارایه و بررسی شده است. این کارگروه آمادگی خود را برای همکاری با متخصصان و پژوهشگران در سراسر کشور اعلام می‌کند تا در مسیر اشتراک اطلاعات و هم‌فکری، بتواند بخشی از مشکلات بیماران PCOS را برطرف کند.

کارگروه حفظ باروری در سرطان چاپ ارسال به دوست

توانایی حفظ باروری در بیماران سرطانی Oncofertility
امروزه با پيشرفت هايي كه در زمينه درمان سرطان صورت گرفته، امكان درمان موفق افراد مبتلا به سرطان افزايش يافته است؛ بنابراين حفظ كيفيت زندگي اين افراد پس از درمان، اهميت زيادي دارد. یکی از مسائل مهم در رابطه با افراد جوان مبتلا به سرطان، حفظ قدرت باروري آنهاست. این فرایند با نام Oncofertility شناخته می‌شود. برنامه حفظ توانایی باروری در بیماران سرطانی با مشارکت اعضای تیم تخصصی پزشکی از جمله متخصصان زنان ، مردان، سرطان ، جنین شناس، روانپزشک، روانشناس و نیز پژوهشگران و دانشجویان مرتبط در پژوهشکده پزشکی علوم تولید مثل رویان با هدف دستیابی به تولد نوزاد سالم در بیماران مبتلا به سرطان بیش از یک دهه سابقه دارد. اهمیت موضوع منجر به تشکیل «کارگروه حفظ باروری در بیماران سرطانی» در سال 1396در پژوهشگاه رویان شد.
این کارگروه به منظور حفظ توانایی باروری در مردان و زنان بالغ و دختران و پسران نابالغ، از جدیدترین و به روز ترین روش های دنیا در زمینه حفظ توانایی باروری شامل جابجایی تخمدان، انجماد تخمک، جنین، اسپرم، بافت بیضه و تخمدان بهره می‌گیرد. همچنین جهت بروز رسانی روش‌های درمانی، انجام طرح های تحقیقاتی مرتبط را در راستای اهداف خود قرار داده است. امید میرود با همکاری متخصصین سراسر کشور در اطلاع رسانی به بیماران و نیز مشارکت در مباحث علمی این کارگروه، به مسیر خود ادامه دهد.

بررسی عوامل موثر در موفقیت یا شکست چرخه‌های درمان نابا چاپ ارسال به دوست

بررسی عوامل موثر در موفقیت یا شکست چرخه‌های درمان ناباروری

زنانی که از روش‌های کمک باروری استفاده می‌کنند، تا تولد نوزاد زنده باید از چند مرحله با موفقیت عبور کنند؛ حاملگی شیمیایی، حاملگی بالینی، نداشتن سقط و در نهایت زایمان. عوامل موثر بر هریک از این مراحل می‌تواند منجر به موفقیت یا شکست درمان شود. به منظور آگاهی از عوامل موثر بر یک چرخه درمانی، آزاده قاهری، دکتر راسخی، دکتر سامانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، 996 چرخه درمانی در 511 زن دریافت‌کننده درمان کمک باروری مورد بررسی قرار گرفت. عوامل بررسی شده در این پژوهش عبارت بود از: سن زنان، نوع سیکل درمانی، تعداد جنین انتقال یافته و سندرم تخمدان پرکیست. در این مطالعه از روش معادلات برآوردی تعمیم یافته برای گزارش نسبت خطر موفقیت در هر مرحله از چرخه درمانی، با بازه‌ی اطمینان 95 درصد استفاده شد. روش معادلات برآوردی تعمیم یافته وزنی شده نیز برای تعدیل اثر اندازه خوشه آگاهی بخش مورد استفاده قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی IJFS به چاپ رسیده است، نشان داد، انتقال جنین فریز شده نسبت به جنین تازه در مرحله بارداری شیمیایی با موفقیت بیشتری همراه است، اما چرخه‌های درمانی با جنین انتقالی تازه در مرحله حاملگی بالینی موفق‌تر هستند. همچنین نشان داده شد، زنانی که در بازه سنی 38 تا 40 سال قرار دارند نسبت به زنان زیر 35 سال، شانس کمتری در موفقیت سیکل درمانی دارند.

بررسی اثر پیوگلیتازون بر سلول‌های پیش‌ساز الیگودندرو چاپ ارسال به دوست

بررسی اثر پیوگلیتازون بر سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیتی در شرایط التهاب

سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیتی (OPCs) مدل‌های سلولی مناسبی برای بررسی بیمارای‌های نورودژنراتیو (بیماری‌هایی که با تخریب تدریجی سلول‌های سیستم عصبی ایجاد می‌شوند) به شمار می‌روند؛ به وسیله این سلول‌ها می‌توان اثر دارویی کوچک مولکول‌ها را در بهبود بیماری‌های نورودژنراتیو، مورد مطالعه قرار داد.
به منظور بررسی اثر درمانی پیوگلیتازون (pioglitazone) که آگونیست یک گیرنده هسته‌ای مهم در زمان التهاب است، بر بیماری‌های نورودژنراتیو، مریم پیمانی، دکتر کامران قائدی، دکتر نصر اصفهانی، دکتر حسین بهاروند و همکارانشان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیتی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی جنینی انسان در معرض غلظت‌های مختلف پیوگلیتازون قرار گرفتند. سپس این سلول‌ها در شرایط التهاب قرار داده شدند و پاسخ آنان به این شرایط بررسی شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی cellular & Molecular Neurobiology به چاپ رسیده است، نشان داد، پیوگلیتازون اثر التهاب را کاهش داده و منجر به زنده ماندن سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیتی شده است. همچنین نتایج این پژوهش نشان داد پیوگلیتازون تولید نیتریک اکساید را کاهش داده است. علاوه بر این، پیوگلیتازون مرگ سلولی را از طریق مهار آپاپتوز (مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی) و تنظیم نشانگر‌های چرخه سلولی نیز کاهش داده بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، می‌توان پیوگلیتازون را به عنوان یک داروی بالقوه برای مهار مرگ الیگودندروسیت‌ها در بیماری‌های نورودژنراتیو مطرح کرد. پژوهش‌های بیشتر و آزمایشهای بالینی برای اثبات درستی این ادعا ضروری است.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 73 - 81 از 512
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها