Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
آیا سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پر چاپ ارسال به دوست

آیا سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان در درمان بیماری‌های کبدی موثرند؟

سلول‌های مزانشیمی، سلول‌هایی دوکی شکل هستند که از بافت‌های گوناگون بدن مانند مغز استخوان و بافت چربی به‌دست می‌آیند و به اصطلاح چند‌توان (multipotent) هستند، یعنی توان تمایز به چند رده سلولی را دارند. یکی از روش‌های درمان اختلالات کبدی استفاده از سلول‌های مزانشیمی است. تصور بر این است که سلول‌های مزانشیمی با ترشح عوامل خاص یا آزاد کردن ویزیکل‌هایی (ریزکیسه) محتوی عوامل تأثیر‌گذار  به محیط خارج سلولی، منجر به کم شدن التهاب و بهبود عملکرد سلول‌های کبدی می‌شوند. در سال‌های اخیر استفاده از سلول‌های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های بنیادی پرتوان افزایش قابل توجهی داشته و نتایج امید بخشی از آن حاصل شده است. پرسشی در این بین مطرح می‌شود، آیا در سلول‌های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول های پرتوان ویزیکل های ترشحی مشابه سلول‌های مزانشیمی برداشت شده از بدن است و این سلول ها اثری یکسان بر اختلالات کبدی دارند؟ به منظور پاسخ به این پرسش، دکتر حسین بهاروند، دکتر امیرعلی حمیدیه، دکتر سورا مردپور و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن ویزیکل های ترشحی سلول‌های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های پرتوان با سلول های مزانشیمی حاصل از مغز استخوان و بافت چربی مقایسه شد؛ همچنین اثر این سلول‌ها بر کبد آسیب‌دیده حیوان مدل آزمایشگاهی بررسی گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول‌های مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌های پرتوان، به شکل معنی‌داری بیشتر از سلول‌های مزانشیمی مغز استخوان و چربی، تقسیم سلول‌های تک‌هسته‌ای پیرامون عروق را مهار می‌کنند. همچنین این سلول‌ها بیشتر از سلول‌های مزانشیمی مغز استخوان و چربی ترشح عوامل ضد‌التهاب را افزایش می‌دهند.
مقایسه نتایج در حیوانات مدل آزمایشگاهی که سروز در کبد آنان القا شده بود نشان داد، سلول‌های مزانشیمی حاصل از تمایز مانند سلول‌های مزانشیمی برداشت شده از بدن، باعث بهبود وضعیت بیماری و کاهش فیبروز و تراکم کلاژن و کاهش مرگ سلول‌های کبدی شدند.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، سلول های مزانشیمی حاصل از تمایز و ویزیکل‌های ترشحی آنان، مانند سایر سلول‌های مزانشیمی، می‌توانند به‌عنوان محصولی تجاری برای پژوهش و درمان در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرند.

بررسی پروتئوم اندامکی سلول بنیادی جنین انسان چاپ ارسال به دوست

بررسی پروتئوم اندامکی سلول بنیادی جنین انسان

ابزار عملکردی سلول‌ها، پروتئین‌ها هستند. از آنجا ‌که عملکرد پروتئین‌ها با جایگاه درون سلولی آن‌ها مرتبط است، شناخت جایگاه درون سلولی پروتئین‌ها در سلول‌های بنیادی جنینی انسان برای تضمین اثر درمانی آن‌ها ضروری است. به منظور درک بهتری از نحوه توزیع پروتئین‌ها در سلول‌های بنیادی جنینی انسان، دکتر فائزه شکری، حسین نظاری، مهران رضایی لاریجانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تحقیقی را طراحی کردند که طی آن با استفاده از ابزار پروتئومیکس تلاش شد موضع‌گیری پروتئین‌ها در هسته، میتوکندری، غشاء، سیتوپلاسمی، میکروزوم‌های سنگین و سبک شناسایی و بررسی گردد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Journal of Proteomics به چاپ رسیده است، نشان داد، از 2002 پروتئین شناسایی شده، 762 پروتئین در یک اندامک قرار دارند، در حالی که 160 پروتئین در تمام زیر بخش‌های سلولی یافت شدند. سپس جایگاه درون سلولی پروتئین‌های شناسایی شده در پایگاه‌های داده تأیید شد. با توجه به ابهام در تعریف پروتئین غشایی، سعی شد با توجه به جایگاه این پروتئین‌ها در پایگاه‌های داده، پروتئین‌های غشاء پلاسمایی، پروتئین‌های peripheral و پروتئین‌های غشایی به روشنی تعریف شوند. در میان ده مسیر پیام‌رسانی که در نتایج برجسته بودند، پیام‌رسان نامتداول Wnt با جزئیات بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. همچنین عملکرد سه پروتئین غشایی جدید در این سلول‌ها (ERBB4، GGT1 و ZDHHC13) از لحاظ اثر آن‌ها بر پرتوانی بررسی گردید.
این پژوهش جامع‌ترین‌ بررسی پروتئومیک اندامکی سلول‌های بنیادی جنینی انسان است که تاکنون انجام پذیرفته.

چه عواملی بر سطح سرمی هورمون آنتی مولرین تأثیر می‌گذار چاپ ارسال به دوست

چه عواملی بر سطح سرمی هورمون آنتی مولرین تأثیر می‌گذارند؟

در چند سال اخیر، پیشرفت‌های زیادی در پزشکی تولید‌مثل صورت گرفته که هم روند درمان بیماران نابارور و هم ایمنی آنان را بهبود بخشیده است. علیرغم این پیشرفت‌ها، عوامل موثر بر سطح سرمی هورمون آنتی مولرین، به عنوان یک نشانگر دقیق از عملکرد تخمدان، به طور کامل شناسایی نشده است. هورمون آنتی مولرین یک گلیکوپروتئین است که از سلول‌های گرانولوزای فولیکول‌های در حال رشد ترشح می‌شود. به نظر می‌رسد این هورمون اثر مهاری بر فراخوانی اولیه فولیکول‌ها و حساسیت آنان به هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) اعمال می‌کند. با توجه به پذیرش هورمون آنتی مولرین به عنوان نشانگر قابل اعتماد ذخیره تخمدانی، تعیین عوامل موثر بر سطح سرمی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. دکتر غفاری، سیده زهرا شاهرخی، فرانک کازرونی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، در تحقیقی به شناسایی این عوامل پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Clinica Chimica Acta به چاپ رسیده است، نشان داد، عوامل محیطی از قبیل کاهش سطح ویتامین D، چاقی، سیگار کشیدن که از مشکلات شایع زنان در سن باروری است، بر سطح سرمی هورمون آنتی مولرین موثر هستند. همچنین فاکتورهای ژنتیکی از قبیل جهش در ژن BRCA1، ژنوتایپ FMR1، و پلی‌مورفیسم C677T در ژن MTHFR بر سطح سرمی این هورمون تأثیر‌گذار است. درنظر گرفتن عوامل ذکر شده، علاوه بر اینکه در تفسیر بهتر سطح  هورمون آنتی‌مولرین بیماران کمک شایانی می‌کند، از خطاهایی که ممکن است در زمان تشخیص ایجاد شود جلوگیری کرده و قدرت تشخیص و درمان را افزایش خواهد داد.

آیا مقیاس رضایت زناشویی کانزاس برای بررسی زوج‌های ناب چاپ ارسال به دوست

آیا مقیاس رضایت زناشویی کانزاس برای بررسی زوج‌های نابارور ایرانی مناسب است؟

ناباروری یکی از مشکلات سلامت در سطح جهان است که برای فرد مبتلا، علاوه بر مشکلات یک بیماری، آسیب‌های اجتماعی نیز ایجاد می‌کند. ناباروری یکی از زوجین می‌تواند زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار داده، میزان رضایت از زندگی زناشویی را کاهش دهد. آگاهی از میزان رضایت زوجین از زندگی زناشویی در مطالعات جامعه شناسی و برای حمایت روانی از فرد مبتلا به ناباروری حائز اهمیت است. مقیاس رضایت زناشویی کانزاس (KMSS) یکی از روش‌های سریع، با مدیریت و امتیاز‌دهی آسان سنجش میزان رضایت از رابطه زناشویی است. در این پژوهش دکتر عمانی سامانی، دکتر سامان معروفی‌زاده، آزاده قاهری و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، میزان انطباق روان‌سنجی KMSS با واقعیت را در زوج‌های نابارور ایرانی بررسی کردند.
بدین منظور 254 فرد نابارور که بین فوریه تا می 2017 به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده بودند، انتخاب شدند. افراد مذکور از طریق پرسش‌نامه برای KMSS، شاخص رضایت زوجین، افسردگی بالینی و میزان اضطراب مورد سوال و بررسی قرار گرفتند. داده‌ها با روش‌های مناسب آماری بررسی و مطالعه گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی Middle East Fertility Society Journal به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، داده‌های حاصل از KMSS با سایر روش‌های استفاده شده مطابق بوده است. بنابر این KMSS یک روش ساده و کارآمد در سنجش میزان رضایت زناشویی است و در بررسی‌های جامعه شناسی و اپیدمیولوژی قابل استفاده است.

بررسی اثر افزایش وزن مادران در طول بارداری بر سزارین، ز چاپ ارسال به دوست

بررسی اثر افزایش وزن مادران در طول بارداری بر سزارین، زمان تولد و وزن جنین

بارداری با تغییراتی در کارکرد و ظاهر بدن مادران همراه است. یکی از این تغییرات افزایش وزن است. افزایش وزن بارداری که متناسب با شاخص توده بدنی مادر، به تدریج و درحین بارداری اتفاق می‌افتد، می‌تواند تأثیراتی بر مادر و جنین داشته باشد. به منظور بررسی اثر افزایش وزن بارداری بر سزارین، وزن هنگام تولد نوزاد و سن تولد جنین در مادرانی که پیش از بارداری شاخص توده بدنی نرمال داشتند، رضا عمانی سامانی، سعید صفاری، آرزو اسماعیل‌زاده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی مراغه و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن با رصد کردن 103 بیمارستان در تهران بین 6 تا 21 جولای 2015، 2394 مادر باردار با شاخص توده بدنی نرمال پیش از بارداری و بارداری تک قلو انتخاب شده مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Obstetrics and Gynecology of India به چاپ رسیده است، نشان داد، از نوزادان متولد شده،5.41 درصد حین تولد کم وزن و 2.18 درصد دچار ماکروزومی (نوزاد با جثه‌ای بزرگ‌تر از حد معمول) بودند. میزان تولد نوزادان کم وزن در مادرانی که افزایش وزن بارداری آنان کمتر از حد توصیه شده بود 2.13 برابر بیشتر از مادرانی بود که وزن توصیه شده را کسب کرده بودند. در این پژوهش تفاوت معنی‌داری در میزان تولد نوزاد کم وزن بین مادرانی که به میزان توصیه شده افزایش وزن داشتند و مادرانی که افزایش وزن آنان بیش از میزان توصیه شده بود، یافت نشد. همچنین بررسی‌ها نشان داد تفاوت در افزایش وزن بارداری مادران تفاوتی در سزارین و تولد پیش‌از موعد نوزاد ایجاد نمی‌کند.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 73 - 81 از 515
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها