Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
بهبود روش تولید دریچه قلب از داربست گونه‌های غیرانسان چاپ ارسال به دوست

بهبود روش تولید دریچه قلب از داربست گونه‌های غیرانسانی

بین بطن‌ها و دهلیز‌های قلب، دو دریچه وجود دارد به نام‌های میترال و سه‌لتی (تری کوسبید)؛ همچنین در خروجی دو رگ مهم ریوی و آئورت نیز دریچه‌هایی وجود دارد. سلامت این دریچه‌ها باعث جریان صحیح خون از قلب می‌شود، اما ممکن است دریچه‌ها به علل مختلفی مانند نارسایی‌های مادرزادی، رماتیسم قلبی یا عفونت دچار اختلال شوند. در شرایطی که آسیب دریچه‌ها جدی بوده، امکان ترمیم وجود نداشته باشد، برای حفظ حیات فرد تعویض دریچه‌ها اجباری است. بدین منظور معمولاً از دریچه‌های مکانیکی یا دریچه‌های قلب اهدایی استفاده می‌شود. اخیرا روش‌هایی برای سلول‌زدایی از دریچه‌های قلب گونه‌های غیرانسانی و استفاده از این داربست پس از انتقال سلول انسانی، برای پیوند ابداع شده، اما استفاده درمانی از آنان به دلیل احتمال واکنش ایمنی، انحطاط تدریجی، التهاب و کلسیفیکیشن، محدود است. به منظور غلبه بر این مشکلات، دکتر ناصر اقدمی، دکتر حسین بهاروند، دکتر مهرناز نمیری دکتر سامان نیک اقبالیان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و بیمارستان نمازی شیراز، روش جدیدی برای سلول‌زدایی از قلب ابداع کردند که طی آن ابتدا اتصال پروتئینی و سپس سلول‌دهی مجدد به داربست در شرایط سه بعدی در بیوراکتور انجام می‌شود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Tissue Engineering and Regenerative Medicine به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، سلول‌زدایی به وسیله Triton X-100 و روش سدیم دیوکسی کلرات، دریچه بدون سلولی ایجاد می‌کند که ویژگی‌های بیوشیمیایی و بیومکانیکی خود را حفظ کرده است. سپس اتصال دو عامل پروتئینی مهم (عامل مشتق از استرما (SDF) و عامل رشد فیبروبلاستی (FGF)) به دریچه سلول‌زدایی شده، انتقال سلول‌های اندوتلیال انسانی در شرایط سه بعدی به آن را بهبود می‌بخشد. گرچه استفاده از هر دو پروتئین نتایج را بهبود بخشید، اما بررسی‌ها نشان داد استفاده از SDF سلول‌پذیری را در شرایط آزمایشگاهی و درون بدن موجود زنده به شکل معنی‌داری افزایش می‌دهد و التهاب و کلسفیکیشن کمتری ایجاد می‌کند.
نتایج این پژوهش نشان داد متصل کردن پروتئین SDF به دریچه سلول زدایی شده و سلول‌دهی در شرایط سه بعدی در بیوراکتور می‌تواند روش مناسبی برای ایجاد دریچه دارای عملکرد قلب از گونه‌های غیر‌انسانی باشد.

اطلاعیه زمان مصاحبه داوطلبان دانشگاه علم و فرهنگ چاپ ارسال به دوست

اطلاعیه

آزمون مصاحبه داوطلبانی که اسامی آنها از طریق سازمان سنجش به دانشگاه علم و فرهنگ اعلام شده است روزهای دوم و سوم تیرماه 97 از ساعت 9 صبح در ساختمان تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه رویان (ساختمان شهید رعیت) برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است واجدین شرایط حداکثر تا پایان روز سیزدهم خرداد فرصت دارند برای ثبت‌نام غیرحضوری و ارسال مدارک الکترونیکی به سایت دانشگاه علم و فرهنگ مراجعه کنند.

مجموعه مزرعه تحقيقاتي پژوهشکده زيست فناوري رويان واقع چاپ ارسال به دوست

مجموعه مزرعه تحقيقاتي پژوهشکده زيست فناوري رويان واقع در اصفهان
اين مجموعه در زميني با مساحت 10000 مترمربع بنا شده است. اين مجموعه داراي دوقسمت مجزا ميباشد که به شرح ذيل مي باشد:

1- مرکز تحقيقات حيوانات مزرعه‌اي
در اين مجموعه تحقيقات کسترده در زمينه دام سبک از جمله بز و گوسفند انجام مي گيرد. در اين فارم براي اولين بار شبيه سازي در گوسفند( رويانا)، بز اهلي (حنا) و قوچ وحشي قميشلو (مارال) انجام گرفت و در حال حاضر در زمينه تکثير و توليد بز نژاد سانن بصورت تجاري در حال انجام مي باشد. اين مجموعه در حال حاضر با همکاري شرکت توليدي اجداد سپيدان اماده ارائه و فروش اسپرم و جنين حاصل از لقاح آزمايشگاهي در دو نژاد بز و حدود 8 نژاد گوسفند مي باشد.همچنين اين مجموعه خدمات انتقال جنين و تلقيح مصنوعي در گونه هاي بز و گوسفند را بصورت لاپاراسکوپي انجام مي دهد.   
 
2- مرکز تحقيقات جوندگان
مجموعه لانه حيوانات پژوهشکده زيست فناوري پژوهشگاه رويان واقع در اصفهان در ساختماني با مساحت 230 مترمربع بنا شده است که داراي 4 اتاق مجزا با مساحت ميانگين 18 متر ميباشد که رطوبت، دما و نور هر اتاق  به صورت جداگانه و از سيستم مرکزي تنظيم ميگردد. اين مجموعه داراي راهروهاي تميز و کثيف مجزا از يکديگر مي باشد که ازطريق safe box امکان دسترسي به اتاقها وجود دارد همچنين دو عدد از اين اتاق ها قابليت تبديل شدن به اتاق clean را دارد. اين مجموعه داراي 25 متر فضا جهت آزمايشگاه مي باشد که مجهز به هود و تجهيزات لازم جهت کار با موش و رت است. همچنين تردميل و وسايل جراحي در مجموعه آزمايشگاه وجود دارد. در حال حاضر توليد و تکثير نژادهاي مختلف موش از جمله C57BL6, NMRI وBALB/c   و نژاد ويستار رت در اين مجموعه انجام ميگيرد که سالانه ظرفيت توليد حداقل 5000 سر از نژاد NMRI و 3000 سر از نژادهاي ديگر را دارا مي باشد. اين مجموعه داراي 25 مترفضا جهت اتوکلاو و فضاي شستشوخانه و11 متر فضاي اداري مي باشد. اين مجموعه در حال حاضر اقدام به توليد جيره مخصوص موش و رت را نموده است که آماده ارائه آن به مجموعه هاي ديگر است.

مرکز تحقيقات حيوانات مزرعه چاپ ارسال به دوست

مرکز تحقيقات حيوانات مزرعه
مزرعه نگهداري دامهاي هلجرد در سال 1388 با تولد اولين بزغالههاي تراريخت، شنگول و منگول، شروع به کار كرد و در پي موفقيتهاي مداوم پژوهشگاه رويان در سال 1389 با تولد سومين بزغاله تراريخت، حبهانگور و انتقال اين دامهاي ارزشمند به تهران اين مزرعه از اهميت بيشتري برخوردار شده است. اين مزرعه داراي قابليتهايي براي قرنطينه، توليد، تکثير و پرورش انواع بز و گوسفند است و در حال حاضر بزهاي شنگول، منگول، حبة انگور و حنا در اين محل نگهداري ميشوند.

مرکز تحقيقات پريماتهاي غيرانساني (Non-human primates) چاپ ارسال به دوست

مرکز تحقيقات پريماتهاي غيرانساني (Non-human primates)
مرکز تحقيقات پريماتهاي غيرانساني (Nonhuman primates) پژوهشگاه رويان در سال 1385 به منظور اجراي طرح درمان ضايعات نخاعي در مدل ميمون طبق قوانين و استانداردهاي علمي-اخلاقي کار روي پريماتها داير شد.
در سال 1389 با هدف توسعه مرکز پريماتها، سولهاي با وسعت 500 متر مربع در دو طبقه براي نگهداري و پرورش و مدلسازي انواع بيماريهاي لاعلاج و بررسي درمان آنها ساخت و مورد بهرهبرداري قرار گرفت که شامل سه اتاق نگهداري انفرادي، يک قفس گروهي، فضاي نگهداري خارج از سالن اتاق قرنطينه، اتاقعمل، اتاق ريکاوري، اتاق معاينه، بخش پاراکلينيک، آزمايشگاه سلولي و ساختمان اداري است.
اين مرکز گنجايش نگهداري حدود پنجاه قلاده ميمون رزوس (Rhesus Macaca mulatta) را دارد و براي نگهداري، توليد و پرورش ميمونها از تکنيكها و تجهيزات مدرن و پيشرفتهاي مانند قفسهاي نگهداري، تجهيزات معاينات باليني، درماني و اتاق عمل کاملا پيشرفته و استاندار استفاده ميشود.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 82 - 90 از 506
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها