Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
چهارمين سمپوزيوم زمستانه كرايوبيولوژي و بيوبانك چاپ ارسال به دوست

چهارمين سمپوزيوم زمستانه كرايوبيولوژي و بيوبانك
زمان: 15 اسفندماه 98
مكان: پژوهشگاه رويان

ادامه مطلب ...
پانزدهمين كارگاه آشنايي با كاربردهاي حيوانات آزمايشگا چاپ ارسال به دوست

پانزدهمين كارگاه آشنايي با كاربردهاي حيوانات آزمايشگاهي در پژوهش‌‌هاي زيست‌‌پزشكي
زمان:
17 بهمن‌ماه 98
مكان: پژوهشگاه رويان

ادامه مطلب ...
نتيجه آزمون فلوشيپي ناباروري 98 چاپ ارسال به دوست

طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دكتر مهديه مريدي در آزمون فلوشيپي ناباروري امسال كه 23 خرداد ماه در پژوهشگاه رويان برگزار شد انتخاب شده‌اند. پژوهشگاه رويان ضمن عرض تبريك به ايشان موفقيتشان را طي اين دوره آرزو مي‌كند.

تمایز سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی و بازبرنامه‌ریزی ف چاپ ارسال به دوست

تمایز سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی و بازبرنامه‌ریزی فیبروبلاست‌‌‌‌‌های موشی به سلول‌‌‌‌‌های رده کلیوی

نارسایی‌‌‌‌‌های کلیوی از بیماری‌‌‌‌‌هایی است که علاوه بر تحمیل رنج و هزینه بسیار به مبتلایان، می‌‌‌‌‌‌تواند حیات آنها را نیز به مخاطره بیاندازد. گام‌‌‌‌‌هایی برای سلول‌درمانی بیماران کلیوی برداشته شده است، اما همچنان مسیری طولانی تا رسیدن به درمان قطعی این بیماران باقی‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌مانده است. به منظور تولید سلول‌‌‌‌‌های اپی‌‌‌‌‌تلیال کلیه، زهره منصوری مقدم، دکتر مهدی توتونچی، دکتر رضا مقدسعلی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، در گام اول از محیط کشتی حاوی ریزمولکول‌‌‌‌‌ها و عوامل رشد برای تمایز سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی به سلول‌‌‌‌‌های مزودرم حد واسط و سپس سلول‌‌‌‌‌های اپی‌‌‌‌‌تلیال کلیه استفاده کردند.
در مرحله بعد، به منظور تولید سلول‌‌‌‌‌های اپی‌‌‌‌‌تلیال کلیه به روش بازبرنامه‌ریزی از سلول‌‌‌‌‌های فیبروبلاست موش، ابتدا با استفاده از ژن‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های القا‌کننده پرتوانی، فیبروبلاست‌‌‌‌‌ها به واسطه‌‌‌‌‌های ناپایدار تبدیل شدند، سپس سلول‌‌‌‌‌های ناپایدار حاصل در معرض ریزمولکول‌‌‌‌‌های مناسب قرار گرفته، به سلول‌‌‌‌‌های مزودرمی حد واسط تبدیل شدند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللیExperimental Cell Research  به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان برون‌‌‌‌‌زاد عوامل پرتوانی به مدت چهار روز برای ایجاد سلول‌‌‌‌‌های بازبرنامه ریزی مناسب است. بررسی‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی ایجاد سلول‌‌‌‌‌های مزودرمی حد واسط از سلول‌‌‌‌‌های فیبرو بلاستی را تأیید کرد.
این مطالعه روشی برای تمایز سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی موش به سلول‌‌‌‌‌های اپی‌‌‌‌‌تلیالی کلیه و در ادامه تبدیل سلول‌‌‌‌‌های فیبروبلاستی به مزودرم حد واسط ارائه کرد.

آیا ورزش و رژیم غذایی اثری بر بافت بیضه و ویژگی‌‌‌‌‌ چاپ ارسال به دوست

آیا ورزش و رژیم غذایی اثری بر بافت بیضه و ویژگی‌‌‌‌‌های اسپرم در موش‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی چاق و غیر چاق دارد؟

کیفیت اسپرم و باروری مردان بستگی به عوامل متعددی نظیر سن، محیط، سبک زندگی، فعالیت بدنی، زمینه ژنتیکی و اشتغال دارد. با هدف بررسی تأثیر ورزش هوازی و رژیم غذایی کم چربی و پر چربی روی بافت بیضه موش و عملکرد اسپرم، دکتر محمد حسین نصر اصفهانی، آرزو نعمت‌اللهی، فاطمه کاظمی نسب و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی طراحی کردند که طی آن موش‌‌‌‌‌های صحرایی چاق و غیر چاق در معرض رژیم غذایی با چربی بالا یا چربی کم و فعالیت بدنی یا بی‌‌‌‌‌تحرکی قرار گرفتند. در نهایت، ویژگی‌‌‌‌‌های ظاهری بیضه، تحرک و شکل ظاهری اسپرم، پراکسیداسیون لیپید‌‌‌‌‌ها و وضعیت کروماتین در گروه‌‌‌‌‌های آزمایشی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، تمرین ورزشی و مداخلات رژیم غذایی هیچ گونه تغییری در ویژگی‌‌‌‌‌های ظاهری بیضه، شکل ظاهری اسپرم و قطعه قطعه شدن DNA در میان گروه‌های چاق و غیر چاق ایجاد نکرد. ورزش و یا رژیم غذایی باعث افزایش قابل توجهی در غلظت و تحرک اسپرم در هر دو گروه شد. همچنین نتایج نشان داد ورزش در هر دو گروه منجر به افزایش درصد پراكسيداسيون لیپیدی مي‌‌‌‌‌شود. علاوه بر این، مداخله ورزشی به طور معنی داری موجب بهبود وضعیت کمبود پروتامین اسپرم در گروه چاق می‌شود. نتایج این پژوهش نشان داد، مداخلات ورزشی در مقایسه با رژیم غذایی در بهبود عملکرد اسپرم در گروه چاق موثرتر است.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 10 - 18 از 513
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها