Skip to content

پژوهشگاه رويان

  صفحه اصلی arrow اخبار
اخبار
اهداء قوچ شبیه‌سازی شده به شهرداری اصفهان چاپ ارسال به دوست
۱۳ مهر ۱۳۹۴

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان:
اهداء دستاورد علمی فرهنگی پژوهشکده رویان به شهر اصفهان

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان با اشاره به اهداء دستاورد علمی فرهنگی پژوهشکده رویان به شهر اصفهان گفت:نخستین قوچ قمیشلو شبیه‌سازی شده در پژوهشگاه رویان را از طریق شهردار محترم به مردم شهر اصفهان تقدیم خواهیم کرد.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، محمدحسین نصر اصفهانی با اشاره به تاریخچه عمل شبیه‌سازی اظهار داشت: نخستین بار انگلیسی‌ها گوسفندی را به نام دالی شبیه‌سازی کردند که بازتاب خبری بسیار وسیعی در جهان ایجاد کرد.

ادامه مطلب ...
دوره های آموزشی علمی کاربردی رویان چاپ ارسال به دوست
۱۲ مهر ۱۳۹۴

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اجرای دوره‌ةای آموزشی تک‌پودمانی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موافقت کرد.
کمیته تخصصی علمی کاربردی شورای گسترش آموزش عالی در یمصد و چهارمین جلسه خود که 25 مردادماه امسال برگزار شد با اجرای تک‌پودمان‌های آموزشی زیر توسط پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موافقت کرد:
1. کار با بانک‌های داده و تحلیل داده‌های حجیم پزشکی
2. لقاح آزمایشگاهی در موش
3. دست‌ورزی ژن‌ها
4. سیتوژنتیک انسانی

انتشار کتاب تشخیص و درمان ناباروری در زنان چاپ ارسال به دوست
۰۴ مهر ۱۳۹۴

انتشارات پژوهشگاه رویان منتشر کرد: «تشخیص و درمان ناباروری در زنان»

ناباروري به عدم باروري پس از يک سال ارتباط مرتب جنسي اطلاق مي‌شود. طبق آمار حدود 10-15درصد زوج‌ها از اين مشکل رنج ميبرند. افراد ناباروري که تمايل به درمان دارند، در سال‌هاي اخير افزايش يافته است. حدود نيمي از موارد علت ناباروري زنانه و در نيمي ديگر به نوعي عامل مردانه دخيل است. در ميان علل ناباروري زنانه علل شايع‌تري مانند اشکالات تخمکگذاري و لوله‌اي تا اختلالات با شيوع کمتر مانند عوامل رحمي و اشکالات دهانة رحم و ايمونولوژيک به‌چشم مي‌خورند. بنابراين، پزشک با طيف وسيعي از اختلالات روبه‌رو مي‌شود. دانش و آگاهي براي تشخيص علت ناباروري اقدام صحيح به بررسي ضروري و درنهايت درمان مفيد بسيار مهم است. به‌خصوص در کشورهايي که اين بيماري تحت پوشش بيمه هم نباشد و بيماران براي معالجه ناچار به مراجعه به شهرهاي بزرگتر نيز باشند.
در همین راستا انتشارات پژوهشگاه رویان کتابی را با عنوان «تشخیص و درمان ناباروری در زنان» به قلم (دکتر فیروزه غفاری) منتشر کرد. در این اثر سعی بر آن شده تا اختلالات شايع مربوط به ناباروري زنانه شرح و اقدامات تشخيصي و درماني ارائه شود.

انتشار کتاب بیولوژی تولیدمثل از دیدگاه سلولی و مولکولی چاپ ارسال به دوست
۰۴ مهر ۱۳۹۴

انتشارات پژوهشگاه رویان منتشر کرد: «بیولوژی تولیدمثل از دیدگاه سلولی و مولکولی»

تکوین انسان با عمل باروری در لوله‌های رحمی آغاز می‌شود. این فرایند با به اشتراک گذاشتن سلول‌های جنسی نر (اسپرم) و ماده (تخمک)، منجر به تشکیل سلول تخم می‌شود. ابتدا از تقسیم یک سلول تخم، دو سلولی جنینی تشکیل می‌شود. سپس تقسیمات سلولی به‌طور مکرر رخ می‌دهد تا یک تودة سلولی بزرگ ایجاد شود. این تودة سلولی به‌سمت لوله‌های رحمی حرکت می‌کند تا به رحم برسد. چسبیدن تودة سلولی به رحم، لانه‌گزینی نام دارد. پس از لانه‌گزینی، جنین به مدت نُه ماه به رشد خود ادامه می‌دهد. سپس آمادة خروج از رحم و تولد می‌شود.
از زمان تشکیل سلول‌های جنسی تا ایجاد جنین، مکانیسم‌های سلولی و مولکولی پیچیده‌ای درگیر هستند که شناخت این مکانیسم‌ها از ارزش ب‌سزایی برخوردار است.
در راستای بررسی این روند کتابی «بیولوژی تولیدمثل از دیدگاه سلولی و مولکولی» (دکتر محمدحسین نصراصفهانی و مرضیه تولایی) توسط انتشارات پژوهشگاه رویان و با استفاده از آخرین دستاوردهای مقالات و کتاب‌های علمی دانشمندان و پژوهشگران داخل و خارج از کشور تألیف شده است.

انتشار کتاب رادیکال‌های آزاد اکسیژنی و ناباروری چاپ ارسال به دوست
۰۴ مهر ۱۳۹۴

انتشارات پژوهشگاه رویان منتشر کرد: «رادیکال‌های آزاد اکسیژنی و ناباروری»

در فرهنگ تمام ملل و اقوام مختلف، اصلي‌ترين هدف از تشکيل يک خانواده داشتن فرزند است. درکشور ما ايران نيز به دليل نوع تفکرات و ديدگاه‌هاي خاصي که وجود دارد، بنيان و استحکام بسياري از خانواده‌ها به وجود يک کودک گره خورده است. با اين‌حال هميشه تلاش زوجين براي داشتن فرزند پايان خوشي نداشته و نزديک به 15 تا 20 درصد از زوج‌ها هيچگاه طي يک روند طبيعي صاحب فرزند نخواهند شد. تغيير سبک زندگي افراد به‌دنبال صنعتي شدن جهان نيز، سبب شده تا هر روز بر تعداد زوج‌هاي نابارور افزوده شود. اگرچه پيشرفت علم پزشکي در زمينة ناباروري و درمان‌هاي برخاسته از اين پيشرفت باعث شده تا نقطة اميدي در زندگي  بسياري از زوج‌هاي مراجعه کننده به مراکز ناباروري همچنان روشن بماند، امّا هنوز مسايل بسياري وجود دارد که مانع از موفقيت صددرصدي اين درمانها شده است.
از اين رو تلاش براي بالابردن نرخ موفقيت در درمان‌هاي کمک ناباروري باعث شده است تا بخش وسيعي از مطالعات جهاني و آزمايشگاهي به عوامل دخيل در ناباروري و راهکارهاي مربوط به آنها اختصاص يابد. نکتة حائز اهميت در اين تحقيقات، توجه به سوي مسائل درون سلولي و عواملي است که هيچگاه در زواية ديد يک ميکروسکوپ نوري جاي نمي‌گيرند. مطالعة عوامل ژنتيکي و بيوشيميايي و تأثير پر رنگ آنها بر باروري توانسته است، آيندة روشني را براي درمان مردان و زنان نابارور ترسيم كند.
در همین راستا کتابی با عنوان «رادیکال‌های آزاد اکسیژنی و ناباروری» به قلم (دکتر مجتبی رضازاده ولوجردی و لیلا راشکی قلعه‌نو) در شهریور سال جاری توسط انتشارات پژوهشگاه رویان به چاپ رسیده است.
در این اثر تلاش شده تا با ارائة تصويري از نقش مولکول‌هاي فعال بيوشيميايي حاوي اکسيژن در سيستم توليدمثل، اهميت راديکال‌هاي آزاد اکسيژني و لزوم توجه به آن در جريان درمان بيماران نابارور به بحث گذاشته شود.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 11 - 20 از 123
fa Persian | English en

منوي اصلي