Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow روش زتا: یک روش غيرتهاجمی بر اساس بار غشا برای انتخاب اس
روش زتا: یک روش غيرتهاجمی بر اساس بار غشا برای انتخاب اس چاپ ارسال به دوست

روش زتا: یک روش غيرتهاجمی بر اساس بار غشا برای انتخاب اسپرم با سطح بیان بالای فسفولیپاز C

یکی از روش‌‌‌‌‌های درمان ناباروری که در زوج‌‌‌‌‌های نابارور با نقص باوری شدید در مردان انجام می‌‌‌‌‌شود، تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) است. با وجود پیشرفت‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌موفقیت‌آمیز این روش، هنوز درصدی از زوجین با شکست در لقاح مواجه می‌شوند که عمدتاً به علت فعال نشدن تخمک است. مطالعات متعددی فسفولیپاز C اسپرم را به‌عنوان القا‌کننده اصلی فعالیت تخمک معرفی کرده‌‌‌‌‌اند، لذا می‌‌‌‌‌توان از این عامل به‌عنوان نشانگر پیش‌‌‌‌‌بینی نتایج تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم استفاده کرد.
از سوی دیگر، پژوهشگران روی روش‌‌‌‌‌های جدید انتخاب اسپرم بر‌اساس ویژگی‌‌‌‌‌های سلولی اسپرم‌‌‌‌‌ها، مانند سطح بار الکتریکی (پتانسیل زتا) برای جداسازی زیر‌مجموعه‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ای از جمعیت طبیعی آنان با کروماتین سالم، تمرکز کرده‌‌‌‌‌اند. با هدف مقایسه فسفولیپاز C بین دو روش جدا‌سازی اسپرم، پتانسیل زتا و روش معمول سانتریفیوژ گرادیان چگالی، دکتر نصر اصفهانی، سیما خاک‌‌‌‌‌پور، الهام صادقی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تحقیقی را طراحی کردند تا مشخص شود استفاده از کدام روش در جداسازی اسپرم برای استفاده در مراکز درمانی مناسب‌‌‌‌‌تر است.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، تعداد اسپرم‌های فسفولیپاز C مثبت در روش زتا به طور معنی‌داری کم است، اما شدت بیان آن در اسپرم‌‌‌‌‌ها به طور معنی‌داری بیشتر از روش معمول است. بنابر این، ترکیب روش معمول انتخاب اسپرم با روش زتا ممکن است امکان انتخاب جمعیتی از اسپرم‌‌‌‌‌ها را فراهم کند که علاوه بر زیاد بودن تعداد اسپرم‌‌‌‌‌های فسفولیپاز C مثبت، حاوی مقادیر زیادی از این آنزیم و کروماتین سالم نیز باشند.
این روش انتخاب اسپرم می‌‌‌‌‌تواند یک رویکرد جدید برای درمان مردان نابارور با سابقه شکست در روش‌‌‌‌‌های کمک باروری باشد.

fa Persian | English en

منوي اصلي