Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
نقش میکرو RNA ها در افزایش سلول‌های تی ترشح کننده اینترل چاپ ارسال به دوست

نقش میکرو RNA ها در افزایش سلول‌های تی ترشح کننده اینترلوکین 17 در مبتلایان به ام اس
 
بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، یک بیماری مزمن است که به علت تخریب غلاف میلین سلول‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌شود. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند، در مبتلایان به این بیماری شمار نوعی از سلول‌های سیستم ایمنی به نام سلول‌های تی (T) کمک کننده که ترشح کننده نوع خاصی از اینترلوکین (اینترلوکین 17) هستند، افزایش و شمار نوع دیگری از سلول‌های سیستم ایمنی به نام سلول‌های تی تنظیم کننده، کاهش می‌یابد. به منظور بررسی علل این پدیده و نقش میکرو RNA‌ها (گروهی از RNA های غیر کد کننده که در تنظیم بیان پروتئین‌های سلول نقش دارند) در آن، دکتر نصراصفهانی، مریم مجد، سید یحیی رحمانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن اثر میکرو RNA هایی که احتمال می‌رفت در تنظیم سیستم ایمنی در مبتلایان به ام اس موثر باشند مورد بررسی قرار گرفت.
بدین منظور بیان میکرو RNA های مورد نظر در 40 فرد مبتلا به ام اس و 11 فرد سالم به وسیله روش‌های آزمایشگاهی بررسی و مقایسه شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Iranian journal of basic medical science به چاپ رسیده است، نشان داد، در مقایسه با افراد سالم، در بیماران مبتلا به ام اس، بیان mir9-5p افزایش و بیان mir106a-5p کاهش یافته است.
این یافته نشان می‌دهد، احتمالاً تغییر الگوی بیان این میکرو RNA ها منجر به افزایش تعداد سلول‌های تی ترشح کننده اینترلوکین 17 در مبتلایان به ام اس می‌شود.

آیا جداسازی مغناطیسی اسپرم در بهبود نتایج بالینی روش‌ چاپ ارسال به دوست

آیا جداسازی مغناطیسی اسپرم در بهبود نتایج بالینی روش‌های کمک باروری (ICSI) موثر است؟

جداسازی اسپرم‌ها به وسیله فعال‌سازی مغناطیسی، یکی از روش‌هایی است که برای جدا کردن اسپرم‌های در حال آپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی) استفاده می‌شود. در این روش اسپرم‌هایی که در غشاء سیتوپلاسمی آنان باقی‌مانده فسفاتیدیل سرین وجود دارد از جمعیت اسپرمی خارج می‌شوند تا برای لقاح آزمایشگاهی مورد استفاده قرار نگیرند.
به منظور بررسی اثر این جداسازی بر کیفیت لقاح آزمایشگاهی در روش تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم تخمک (ICSI)، دکتر نصر اصفهانی، نیلوفر زیارتی، دکتر تولایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه آزاد اصفهان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 62 نمونه اسپرم دریافت شده برای لقاح آزمایشگاهی به دو گروه تقسیم شدند، گروهی شامل 29 نمونه که جداسازی مغناطیسی برای آنان انجام گرفت و گروهی شامل 33 نمونه که بدون این جداسازی مورد استفاده قرار گرفتند. میزان لقاح، کیفیت جنین، نسبت لانه گزینی و بارداری در دو گروه با هم مقایسه شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Human Fertility به چاپ رسیده است، نشان داد، با وجودی که در مقدار لقاح در دو گروه تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد، در صد جنین‌های با کیفیت، لانه گزینی و بارداری در گروهی که جداسازی مغناطیسی در آن انجام شده بود به میزان معنی‌داری بیشتر بود.
یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد، جداسازی مغناطیسی اسپرم کمک می‌کند اسپرم‌های مناسب‌تری برای لقاح انتخاب شوند و در نتیجه نتایج بالینی تزریق اسپرم درون سیتوپلاسم تخمک (ICSI) را بهبود می‌بخشد.

آیا سلول‌های بنیادی مزانشیمی گزینه مناسبی برای درمان چاپ ارسال به دوست

آیا سلول‌های بنیادی مزانشیمی گزینه مناسبی برای درمان جراحات عمیق نوک انگشتان هستند؟

ترمیم اندام در جانوران ابتدایی به وسیله سلول‌های بلاستمایی انجام می‌گیرد. در پستانداران این سلول‌ها تنها در نوک انگشت نوزادان وجود دارند. از آنجا که سلول‌های بلاستمایی در بزرگسالان یافت نمی‌شوند، یافتن سلولی جایگزین برای ترمیم زخم‌های عمیق نوک انگشتان (مانند قطعی‌های خفیف)، ضروری به‌نظر می‌رسد. به همین منظور، دکتر باغبان اسلامی‌نژاد، دکتر تقی‌یار، دکتر سمانه حسینی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مطالعه‌ای را طراحی کردند که طی آن قدرت ترمیم سلول‌های بنیادی مزانشیمی استخراج شده از مغز استخوان در ترمیم قطعی‌های خفیف سرانگشتان مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این پژوهش که به وسیله حیوان مدل آزمایشگاهی انجام گرفت؛ نخست کیفیت سلول‌های مزانشیمی استخراج شده با روش‌های آزمایشگاهی تأیید شد و سپس توانایی این سلول‌ها در تولید استخوان با روش‌های مختلف ارزیابی و با سلول‌های بلاستمایی مقایسه گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین الملی یاخته (Cell journal) به چاپ رسید، نشان می‌دهد، سلول‌های مزانشیمی همانند سلول‌های بلاستمایی می‌توانند به بافت‌های مزودرمی (لایه میانی از سه لایه جنینی که بافت‌هایی مانند استخوان و عضله از آن ایجاد می‌شوند) تمایز یابند. توان تقسیم و ایجاد کلنی در سلول‌های مزانشیمی از سلول‌های بلاستمایی بهتر است و میزان استخوان‌سازی در دو رده سلولی تقریباً مشابه است.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد سلول‌های مزانشیمی می‌توانند در ترمیم جراحات انگشتان، مانند قطعی‌های خفیف مفید باشند و امکان آزمایش این توانایی در کارورزی‌های بالینی وجود دارد.

غربالگری جهش ژن‌های PKD و PKD در بیماران ایرانی مبتلا به چاپ ارسال به دوست

غربالگری جهش ژن‌های PKD و  PKD در بیماران ایرانی مبتلا به کلیه‌های پلی‌کیستیک اتوزومال غالب

بیماری کلیه پلی‌کیستیک غالب اتوزومی (ADPKD) یکی ازشایع‌ترین بیماری‌های ژنتیکی در جهان است که در 45 درصد از موارد به مراحل نهایی بیماری کلیوی (ESRD) منجر می‌شود. در حال حاضر هیچ‌گونه درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد و روش اولتراسوند یکی از عمده‌ترین روش‌های تشخیصی برای ADPKD است، ولی این روش برای تشخیص بیماری در مواردی که هنوز کیست‌های کلیوی به حد قابل تشخیص نرسیده و یا برای تشخیص پیش از تولد، با محدودیت روبرو است و تشخیص موارد فاقد علامت بیماری فقط از طریق آزمایش‌های ژنتیکی امکان‌پذیر است.
به گزارش خبرنگار شبکه علمی رویان، با هدف یافتن جهش‌های مولکولی در بیماران ایرانی مبتلا به ADPKD، پژوهشگرانی از پژوهشگاه رویان دکتر ناصر اقدمی و دکتر رضا مقدسعلی و محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دکتر عباس بصیری، دکتر احمد تارا و دکتر فریبا رنج‌زاد، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی از نظر ژنتیکی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Clinical Laboratory به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، تقریبا الگوی جهش‌های ژنی این بیماری در مبتلایان ایرانی از الگوی جهانی آن تبعیت می‌کند. در عین حال چهار تغییر جدید در ژن PKD1 در جمعیت ایرانی مبتلا نیز پیدا و گزارش شد. در مبتلایان به جهش‌های کوتاه نشده (non-truncating) در مقابل مبتلایان به جهش‌های کوتاه شده (Truncating) رسیدن به مرحله نهایی بیماری کلیه به‌طور معنی‌داری در سن پایین‌تری رخ می‌دهد (از 58 سال به 52 سال) که این موضوع به لحاظ بالینی و مراقبت‌های پیشگیرانه از اهمیت بالایی برخورداراست و نشان می‌دهد که جهش‌های مختلف می‌تواند سیر پیشرفت متفاوتی را در بیماران ایجاد کند.
بر اساس این مطالعه در حال حاضر امکان تشخیص ژنتیکی این بیماری در کشور به وجود آمده است. با تشخیص زود هنگام افراد ناقل، می‌توان از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری کرد. همچنین اگر افراد ناقل زودتر از بیماری خود آگاه شوند، با استفاده از روش‌های کمک باروری (انتخاب جنین سالم (PGD)) صاحب فرزندان سالمی خواهند شد که از گسترش بیماری جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این، با این روش از اهدا کلیه در ظاهر سالمی که در آینده با بروز بیماری کارکرد خود را از دست خواهد داد جلوگیری خواهد شد.

فاز اول سلول درمانی در بیماران مبتلا به کلیه های پلی کی چاپ ارسال به دوست

فاز اول سلول درمانی در بیماران مبتلا به کلیه های پلی کیستیک در پژوهشگاه رویان

بیماری کلیه پلی‌کیستیک نوع غالب (ADPKD) یک بیماری سیلیوپاتی ژنتیکی (اختلال ژنتیکی مژه ای سلول‌های اپی‌تلیال کلیه) است که با تشکیل و بزرگ شدن کیست در اندام‌های مختلف شناخته می‌شود. در این بیماری کلیه‌ها به‌طور خاص تحت تاثیر قرار می‌گیرند و بیماران ممکن است در نهایت به نارسایی انتهایی کلیه (ESRD) دچار شوند. سلول‌های بنیادی مزانشیمی  مشتق از مغز استخوان (BM-MSCs) محافظت‌کننده از کلیه‌ها (رنوتروپیک) هستند و ممکن است عملکرد کلیه را از طریق اثرات ضد مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی (آپوپتوتیک)، ضد فیبروتیک و ضد‌التهابی بهبود بخشند. در فاز یک این کارآزمایی بالینی، هدف پژوهشگران ارزیابی ایمنی تزریق این سلول‌ها در بیماران مبتلا به کلیه‌های پلی کیستیک غالب بود اگرچه برخی شاخص‌های اثربخشی نیز در این مطالعه بررسی شد.
به گزارش خبرنگار شبکه علمی رویان در این طرح پژوهشگرانی از گروه کلیه پژوهشگاه رویان دکتر ناصر اقدمی، دکتر رضا مقدس‌علی و دکتر سروش شکرچیان با همکاری بیمارستان امام خمینی ساری به سرپرستی دکترعطیه مخلوق و بیمارستان بقیه الله دکتر بهزاد عین‌اللهی مطالعه فاز یک «بررسی ایمنی و تحمل تزریق سلول های مزانشیم استرومایی مشتق از مغز استخوان در بیماران کلیه پلی کیستیک غالب» را طی سه سال قبل اجرا کردند. این کارآزمایی بالینی با شماره NCT02166489 در سامانه NTH به ثبت رسیده است.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Stem Cell Research & Therapy  به چاپ رسیده است نشان داد، در شش بیمار مورد بررسی پس از 12 ماه مطالعه، هیچ عارضه جانبی در اثر تزریق سلول‌های مزانشیمی ایجاد نشده است. گرچه فیلتراسیون گلومرولی در این بیماران بهبود یافته بود اما میزان اثر‌بخشی سلول‌های مزانشیمی در این بیماران باید در کارآزمایی دیگری با جمعیت بیشتر و گروه‌های کنترل بررسی شود.

<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > آخر >>

نتایج 127 - 135 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها