Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
برگزاری همایش در هفته دیابت چاپ ارسال به دوست

همایش گرامی‌داشت هفته دیابت در پژوهشگاه رویان برگزار شد.
این همایش در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش‌های پژوهشگاه رویان با همکاری شهرداری منطقه ۴ و با حضور معاونت درمانی پژوهشگاه رویان و مدیریت اداره امورسلامت شهرداری منطقه ۴ برگزار شد. دراین همایش ضمن معرفی کلینیک دیابت رویان اطلاعات مفید و کاملی درباره بیماری دیابت و راه‌های جلوگیری از عوارض آن به همشهریان محترم ارائه شد و از مراجعه‌‌کنندگان موفقی که با استفاده از خدمات کلینیک موفق به کنترل دیابت خود شد‌ه‌اند تقدیر شد. در پایان برنامه نیز تست سنجش قند خون برای کلیه شرکت‌کنندگان صورت گرفت.

 

واحد آموزش بیماران دیابتی چاپ ارسال به دوست

واحد آموزش بیماران دیابتی
آموزش‌دهنده دیابت معمولا پرستار و یا کارشناس آموزش‌دیده درزمینه بیماری دیابت است که همراه با پزشک و متخصصان دیابت به بیمار کمک می‌کند کنترل بهتری از بیماری خود داشته باشد. در کلینیک دیابت رویان، آموزش به بیماران در دو شکل اختصاصی و عمومی صورت می‌گیرد.
الف. آموزش اختصاصی
در این برنامه آموزش به‌صورت چهره‌به‌چهره برای هر بیمار انجام می‌گیرد فرد آموزش‌دهنده با اطلاع از سوابق فردی و بیماری و بر‌اساس نیاز بیمار موردنظر آموزش انفرادی و اختصاصی ارائه می‌دهد. از مزایای این نوع آموزش این است که محور صحبت فرد آموزش‌دهنده و مراجعه‌کننده است و امکان پرسش و پاسخ اختصاصی با بیمار دیابتی فراهم است. 
شرح وظایف آموزش‌دهنده دیابت به این صورت است :
1. آموزش اولیه در مورد بیماری دیابت و انواع آن و تأثیر سبک زندگی در کنترل بیماری
2. آموزش در مورد عوارض بیماری در صورت عدم کنترل قند خود و ارائه راهنمایی‌های لازم برای پیشگیری از عوارض بیماری
3. چک کردن داروهای دریافتی بیمار و توضیح در مورد داروها و عوارض احتمالی آن به بیمار
4. آموزش کامل در مورد انسولین و نحوه تزریق آن
5. آموزش کامل در مورد نحوه نگهداری داروها و انسولین در منزل و هنگام سفر
6.  آموزش کامل در مورد درمان افزایش قند خون و افت قند خون به بیمار
7. آموزش در مورد اندازه‌گیری قند خون توسط خود بیمار و همیاری با بیمار جهت تحقق این امر
8. راهنمایی بیمار برای تهیه دستگاه گلوکومتر (دستگاه اندازه‌گیری قند خون) و سایر تجهیزات موردنیاز برای کنترل بیماری
9. آشنا کردن بیمار با پمپ انسولین و حمایت‌های لازم در این خصوص
10. برقراری ارتباط مؤثری بین پزشک و بیمار و توانمند کردن بیمار جهت کنترل بیماریب. آموزش گروهی و جمعی
این نوع آموزش در قالب کلاس‌های عمومی و در روزهای تعیین‌شده به بیماران و در جلسات گروهی ارائه خدمت می‌شود.  از مزایای آن این است که بیماران با مشاهده جمعی هم‌درد بهتر بیماری خود را درک می‌کنند و پذیرش بیماری توسط بیمار اتفاق می‌افتد که حاصل آن درمان  مؤثر بیماری دیابت خواهد بود. 

کلاس‌های آموزشی دیابت دررویان
کلاس‌های آموزشی روزهای پنج‌شنبه در کلینیک دیابت رویان مجموعا شش جلسه با عناوین متنوع که سعی در آگاهی‌رسانی به بیماران دیابتی و توانمندسازی آن‌ها در کنترل بهتر قند خون دارد برگزار می‌شود.  این کلاس‌ها با آموزش قدم‌به‌قدم دیابت راه‌های عملی و امکان‌پذیر جهت تغییر سبک زندگی پیش روی بیماران گذاشته و پاسخگوی سؤالات بیماران در این امر است. همچنین در این کلاس‌ها ارتباطات مؤثری بین بیماران برقرارشده که موجب دریافت حمایت از همدیگر و کنترل بهتر بیماری است.  موضوعات مطرح‌شده در هر جلسه از این ‌قرار است:
دیابت و عوارض-تغذیه سالم-بشقاب غذایی سالم- ورزش و دیابت-مراقبت از پا و پیشگیری از زخم پا-ارتقا سلامت روان و دیابت. در حال حاضر شرکت در این کلاس‌ها برای عموم رایگان است. جهت شرکت در کلاس‌ها باید از قبل ثبت‌نام و با منشی کلینیک هماهنگی انجام شود.

مشاوره روان‌شناسی سلامت چاپ ارسال به دوست

مشاوره روان‌شناسی سلامت
 آیا می‌دانستید هر زمان که احساس نگرانی، ناامیدی یا اضطراب می‌کنید، یا حتی زمانی که بسیار خوشحال هستید، بیشتر از روزهای عادی غذا می‌خورید؟ ذهن انسان با تغییر سطح اشتها به تنش‌های روانی واکنش نشان می‌دهد. به‌کرات دیده‌شده است که افراد رژیم‌های غذایی مختلفی را امتحان می‌کنند ولی به نتیجه مطلوب نمی‌رسند.  علت این است که ازنظر روانی روی کنترل ذهنی کار نکرده‌اند و قابلیت ذهنی خود را برای رسیدن به وزن ایدئال پرورش نداده‌اند.
از سوی دیگر ذهن مشوش با تأثیر بر غدد درون‌ریز بدن، باعث کم‌کاری یا پرکاری آن‌ها شده و مشکلات جدی درزمینه افزایش وزن ایجاد می‌کند. در کلینیک جامع پیشگیری و درمان دیابت رویان، روان‌شناس سلامت به شما کمک می‌کند احساسات، افکار و هیجانات منفی خود را شناسایی کرده و آن‌ها را از راه درست درمان کنید.  این روش درمانی بدون استفاده از دارو و از طریق تقویت نیروی ذهن و قدرت اراده شما انجام می‌شود.  به‌این‌ترتیب خواهید آموخت که بر تنش‌های روزمره غلبه کنید تا علاوه بر بهره‌مندی از زندگی آرام‌تر،دررسیدن به وزن ایدئالتان نیز موفق شوید.

مشاوره فیزیولوژی ورزشی چاپ ارسال به دوست

مشاوره فیزیولوژی ورزشی
کاهش وزن به معنی تعادل منفی در سطح انرژی بدن است. به بیان ساده‌تر وقتی مقدار انرژی مصرفی از انرژی دریافتی بیشتر شود، وزن کاهش خواهد یافت. انجام فعالیت‌های ورزشی بهترین و مهم‌ترین شکل افزایش مقدار انرژی مصرفی است. با این‌حال ورزش یک تیغ دو لبه است، همچنان که می‌تواند باعث ارتقاء سلامتی شود، می‌تواند آسیب جسمانی هم به دنبال داشته باشد، به‌طوری‌که، چنانچه  در شرایط خاص حتی ممکن است جان فرد را تهدید کند.  از طرفی فعالیت ورزشی متناسب با اهداف موردنظر تجویز شود می‌تواند فرد را در کنترل بهینه وزن (افزایش یا کاهش) و بهبود عوامل روانی مرتبط یاری دهد.  ازاین‌رو، در بخش کنترل وزن کلینیک جامع پیشگیری و کنترل دیابت رویان، برای ارتقای سلامت و استفاده درمانی از فعالیت‌های ورزشی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، تمام مراجعین از مشاوره متخصصان فیزیولوژی ورزشی برخوردار می‌شوند.  این متخصصان در درجه اول مرز دقیق شدت، مدت و نوع فعالیت را، بر اساس توان و شرایط بدنی هر فرد، تعیین می‌کنند و در درجه بعدی با پیگیری تغییرات بدنی، گروه‌درمانی را در بررسی و تشخیص صحیح‌تر یاری می‌دهند.  پس اگر فردی به دنبال کاهش وزن بهینه، کاهش عوارض لاغری، حفظ وزن ایدئال و کمک به ارتقای سلامتی است، نیازمند مراجعه به یک متخصص فیزیولوژی ورزشی است.

مشاوره تغذیه چاپ ارسال به دوست

مشاوره تغذیه
رژیم غذایی که تنها میزان کالری دریافتی را تقلیل دهد برای کاهش وزن، مناسب نیست. برای غلبه بر چاقی لازم است در قالب یک رژیم غذایی مناسب، عادات بدغذایی فرد اصلاح شود. عادت به یک برنامه غذایی سالم نه‌تنها کلید کاهش وزن است، بلکه پس از پایان رژیم، باعث ثبات وزن و سلامت فرد خواهد شد.  برخلاف تصور عموم برای داشتن رژیم غذایی سالم لازم نیست برخی از غذاها حذف شوند، تنها رعایت اعتدال کافی است. امروزه برخی از انواع رژیم‌های غذایی نادرست، مانند رژیم پرپروتئین و کم کربوهیدرات مورد اقبال عمومی قرارگرفته‌اند؛ این در حالی است که رعایت چنین رژیم‌هایی در کوتاه‌مدت باعث بازگشت سریع وزن به حالت اول و در طولانی‌مدت باعث تسریع ابتلا به بعضی بیماری‌ها خواهد شد.  از سوی دیگر توجه به این نکته ضروری است که کاهش وزن سریع و بیش‌ازاندازه باعث مشکلات حادی ازجمله کمبود مواد مغذی و بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

با در نظر گرفتن این نکات و با توجه به اینکه هر فرد ویژگی‌های فیزیولوژیک و شیوه زندگی ) مقدار فعالیت بدنی و عادات
غذایی و...)  خاص خود را دارد، لازم است برای کاهش وزن نیز رژیم غذایی مخصوص به خود را داشته باشد، لذا به‌منظور تنظیم یک رژیم غذایی متنوع، متناسب و دربرگیرنده تمام گروه‌های غذایی، مراجعه به یک متخصص تغذیه ضروری خواهد بود. 
با توجه به مطالب گفته‌شده و ازآنجایی‌که درمان چاقی به‌وسیله کاهش وزن مؤثر نه‌تنها باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و رضایت از زندگی خواهد شد، بلکه موجب ارتقای سلامت عمومی، بهبود وضعیت خواب و افزایش شانس بارداری نیز خواهد شد. 
ازاین‌رو کلینیک جامع پیشگیری و کنترل دیابت رویان برنامه منسجم و منظمی به نام بسته پیشگیری برای کنترل وزن و رسیدن به وزن ایدئال به مراجعان ارائه می‌کند. در این بسته درمانی، فرد مراجعه‌کننده ابتدا با پزشک، متخصص تغذیه، متخصص فیزیولوژی ورزشی و روان‌شناس سلامت مشاوره کرده، توسط این افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؛ سپس برنامه درمانی شش‌ماهه‌ای متناسب با ویژگی‌های فرد به وی ارائه می‌شود. در طی دوره شش‌ماهه، فرد مورد درمان همچنان می‌تواند از مشاوره گروه پزشکی نیز بهره‌مند گردد.

<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > آخر >>

نتایج 154 - 162 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها