Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
کلینیک چشم چاپ ارسال به دوست

کلینیک چشم
افزایش درازمدت قند خون در طی دیابت منجر به بروز تغییراتی در قسمت‌های مختلف چشم می‌شود که درنهایت و در صورت عدم کنترل و درمان صحیح منجر به نابینایی شود.  مهم‌ترین عارضه چشمی دیابت، آسیب شبکیه یا رتینوپاتی است. در رتینوپاتی عروق کوچک شبکیه آسیب می‌بینند.  تغییرات عروق و اعصاب در بسیاری از بیماری‌ها رخ می‌دهد که به‌وسیله تجهیزات و آزمایش‌های خاص قابل‌ردیابی و درمان هستند. در برخی بیماری‌ها مانند دیابت این تغییرات به‌صورت مشخص‌تر و متمایزتری خود را نشان می‌دهند و می‌توان با یک عکس ساده از شبکیه چشم، این تغییرات را مشاهده و درصورتی‌که نیاز درمان را شروع کرد. لذا با بررسی منظم و دوره‌ای شبکیه چشم و سیستم بینایی، نه‌تنها از مشکلات چشمی جلوگیری می‌شود بلکه در کنترل و پیشگیری از عوارض چشمی بیماری‌های دیگر نظیر فشارخون بالا هم نقش بسزایی دارد.


در کلینیک جامع پیشگیری و کنترل دیابت رویان، معاینه کامل سلامت چشم، تصویربرداری شبکیه چشم افراد دیابتی با دستگاه‌های مدرن و معاینات تکمیلی، تشخیص و رفع عیوب انکساری به‌وسیله عینک و عدسی زیر نظر پزشک دیابت و توسط اپتومتریست صورت می‌پذیرد.

کلینیک دیابت چاپ ارسال به دوست

کلینیک دیابت
در این کلینیک، پزشک دیابت که درزمینه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت و عوارض کوتاه‌مدت و درازمدت آن آموزش‌دیده است، به بیماران در جهت پایش قند خون و افزایش توانمندی برای پیشگیری و کنترل بیماری خود مشاوره و خدمات تخصصی ارائه می‌دهد و با تکیه‌بر نیازها و ترجیحات بیمار و همگام با آخرین یافته‌های علمی به درمان اقدام می‌کند.  در ضمن پزشک دیابت نقش اساسی را در شناسایی عوارض و مشکلات بیماران مبتلابه دیابت دارد.  پزشک دیابت در ارتباط نزدیک با متخصصان غدد، قلب، کلیه، چشم، ارتوپدی، جراح عروق و. . .  است و در این راستا بیماران را به گروه‌های تخصصی برای دریافت خدمات موردنیاز ارجاع می‌دهد.  همچنین با پیگیری‌های منظم و دوره‌ای به شناسایی نیازهای درمانی جدید بیمار و عوارض ناشی از دیابت می‌پردازد.


کلینیک غدد چاپ ارسال به دوست

کلینیک بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم
رشته فوق تخصصی غدد درون‌ریز (آندوكرینولوژی) شامل مطالعه و بررسی عملكرد غدد مترشحه داخلی و هورمون‌هایی است كه آن‌ها تولید می‌کنند.  اكثر اختلالات غدد درون‌ریز درصورتی‌که به‌درستی تشخیص داده شوند با درمان‌های مؤثر کنترل می‌شوند.  غدد مترشحه داخلی عبارتند از:  هیپوفیز، تیروئید، پاراتیروئید، لوزالمعده یا پانكراس، غدد فوق كلیوی (آدرنال) و غدد جنسی.
غده هیپوفیز غالبا به‌عنوان غده اصلی بدن شناخته می‌شود.  هورمون‌های اصلی این غده شامل پرولاكتین (هورمون ترشح‌کننده شیر)، هورمون رشد، هورمون محرك تیروئید، هورمون محرك غده فوق كلیوی و هورمون محرك غدد جنسی هستند.  در صورت اختلال در ترشح یك یا چند هورمون از هورمون‌های فوق، كاهش عملكرد غده هیپوفیز به‌وجود می‌آید.  توده‌ها یا آدنوم‌های غده هیپوفیز علت بروز اختلالات مربوط به افزایش یا كاهش هورمون‌های هیپوفیز به‌شمار ‌می‌آیند.  به‌عنوان‌مثال در اثر كمبود ترشح هورمون رشد، كوتاهی قد و اختلالات رشد یا در اثر برخی توده‌های هیپوفیز ممكن است هورمون پرولاكتین بیش‌ازحد ترشح شود و سبب اختلالات قاعدگی، ترشح شیر در زنان، ناباروری و اختلالات جنسی در مردان گردد.
غده تیروئید در جلوی گردن قرارگرفته است.  هورمون‌های تیروئید نقش بسیار مهمی در تمایز سلول‌ها و سوخت‌وساز بدن ایفا می‌کند.  بیماری‌های شایع تیروئید عبارتند از: کم‌کاری تیروئید، پركاری تیروئید و گواترهای ساده و گره‌ای.
غدد پاراتیروئید چهار غده كوچك هستند كه در پشت غده تیروئید قرار دارند و هورمون پاراتیروئید (تنظیم‌کننده سطح كلسیم بدن) را ترشح می‌کنند.  پركاری پاراتیروئید، پوكی استخوان، افزایش كلسیم خون و سنگ‌های كلیوی را به‌دنبال دارد و در اغلب موارد به جراحی نیاز دارند.  در صورت کم‌کاری این غدد، كاهش كلسیم خون به‌صورت تشنج و اختلالات عصبی- ماهیچه‌ای ایجاد می‌شود كه نیاز به درمان جایگزینی با تركیبات كلسیم وجود خواهد داشت.
پانكراس شامل دو قسمت درون‌ریز و برون‌ریز است.  قسمت درون‌ریز مسئول ترشح هورمون انسولین هست.  انسولین هورمونی است كه باوجود آن قند وارد سلول می‌شود.  در صورت كمبود ترشح این هورمون، دیابت نوع یک ایجاد می‌شود كه افراد در آن نیازمند به تزریق انسولین برای كنترل قند خون هستند.  در صورت عملكرد نامناسب انسولین ناشی از مقاومت سلول‌ها نسبت به انسولین، دیابت نوع دو ایجاد می‌شود.  دیابت به علت شیوع و میزان عوارض کوتاه‌مدت و درازمدت آن جزء شایع‌ترین بیماری‌های غدد درون‌ریز است.
غدد آدرنال (فوق کلیه) دو غده كوچك هستند که در بالای کلیه‌ها قرار دارند و هورمون‌های متعددی ترشح می‌کنند.  این غدد موجب حفظ فشارخون، تنظیم پاسخ‌های ایمنی، بروز صفات ثانویه جنسی و تنظیم سوخت‌وساز بدن می‌شوند.  بیماری‌های مربوط به كاهش ترشح هورمون‌های این غده با درمان‌های جایگزینی هورمونی بیماری‌های مربوط به وجود توده‌های فعال در این غده كه سبب افزایش ترشح هورمون‌های آن می‌شوند با جراحی درمان می‌گردند.
غدد جنسی در زنان تخمدان‌ها و در مردان بیضه‌ها هستند كه هورمون‌های زنانه و مردانه را در هر دو جنس ترشح می‌کنند و عامل بروز صفات ثانویه جنسی، بلوغ و باروری هستند.  از بیماری‌های شایع این غدد كمبود هورمون‌های جنسی ثانویه به كاهش عملكرد آن‌ها و افزایش ترشح هورمون‌های جنسی مردانه در زنان كه با علائم اختلالات قاعدگی و بروز موهای زائد یا طاسی به فرم مردانه و آکنه‌های (جوش صورت) مقاوم به درمان همراه است.
بیماری‌های غدد درون‌ریز طیف وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شوند.  در یك كلینیك فوق تخصصی غدد درون‌ریز، پس از اخذ شرح‌حال مناسب، معاینه بالینی و انجام آزمایش‌ها، تشخیص مربوط به بیماری‌های فوق داده می‌شود و درمان لازم صورت خواهد گرفت.  بیشتر بیماران این كلینیك نیاز به پیگیری طولانی‌مدت در فواصل مشخص دارند.

اعلام زمان مصاحبه دانشجویان دکتری چاپ ارسال به دوست

قابل توجه داوطلبان شرکت در ارزیابی مرحله تکمیل ظرفیت آزمون تخصصی دکتری رشته علوم جانوری تکوین

  • مهلت ارسال مدارک تا پایان روز شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۹۶
  • زمان مصاحبه: دوشنبه ۲۲ آبان و سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه ساعت ۸ صبح تا ۱۶
  • مکان مصاحبه: بزرگراه رسالت، انتهای خیابان بنی‌هاشم، میدان بنی‌هاشم، جنب ساختمان بانک خون بند‌ناف رویان، ساختمان شهید رعیت
سومین کنفرانس زیست شناسی سامانه های ایران چاپ ارسال به دوست

سومین کنفرانس زیست شناسی سامانه های ایران

سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ايران در تاریخ 8 و 9 اسفند ماه 1396 با محوریت و حمایت همه جانبه ستاد توسعه زیست‌فناوری با سبکی متفاوت و با مشورت‌های فراوان با متخصصین دلسوز و به منظور فراهم آوردن شرایط لازم برای ورود متخصصین و پژوهشگران کشور به این عرصه راهبردی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب ...
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > آخر >>

نتایج 163 - 171 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها