Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
آیا مصرف ویتامین D در مردان نابارور می‌تواند به بهبود و چاپ ارسال به دوست

آیا مصرف ویتامین D در مردان نابارور می‌تواند به بهبود وضعیت باروری آنان کمک کند؟


کمبود ویتامین D یکی از مشکلات رایج سلامتی در جهان است که در ایران شیوع فراوانی دارد. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که احتمال دارد ارتباط مستقیمی بین سطح ویتامین D سرم خون و کیفیت مایع منی وجود داشته باشد. به منظور پاسخ به این سوال که آیا مصرف ویتامین D در مردان نابارور می‌تواند به بهبود وضعیت باروری آنان کمک کند یا خیر، دکتر شاهوردی، دکتر کوهکن، عباسی هرمزی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان آزمایشی را طراحی کردند که طی آن ارتباط سطح ویتامین D و کیفیت مایع منی و هورمون‌های جنسی در 278 مرد مورد بررسی قرار گرفت. 186 نفر از این مردان دارای کیفیت طبیعی مایع منی و 92 نفر از آنان دچار کمبود اسپرم بودند. از شرکت کنندگان در این بررسی خون و مایع منی گرفته شد و اطلاعات آنان مانند شاخص توده بدنی، سن و... به دقت ثبت گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی ANDROLOGY به چاپ رسیده است، نشان داد، از مردان شرکت کننده در این آزمایش، 6/8‌درصد دچار کمبود شدید ویتامین D و  6/43 درصد دچار کمبود خفیف آن و 8/47 درصد دارای سطح طبیعی از این ویتامین بودند. هیچ ارتباطی میان مصرف روزانه ویتامین D و کلسیم با شاخص‌های کیفیت اسپرم دیده نشد. در مردان دارای اسپرم طبیعی، ارتباطی میان سطح ویتامین D و کیفیت اسپرم و میزان هورمون‌ها جنسی یافت نشد. در مردان دچار کمبود اسپرم، میزان حرکت اسپرم با سطح ویتامین D سرم خون ارتباط مستقیمی نشان می‌داد.
این پژوهش نشان داد شمار بسیاری از مردان ایرانی دچار کمبود ویتامین D هستند؛ اما تنها ارتباطی که میان سطح این ویتامین با کیفیت مایع منی یافت شد، میزان حرکت اسپرم در مردان دچار کمبود اسپرم بود که اظهار نظر در خصوص آن  نیازمند تحقیقات بیشتر است.
استفاده از پرده آمنیوتیک برای کشت فولیکول‌‌های تخمدا چاپ ارسال به دوست

استفاده از پرده آمنیوتیک برای کشت فولیکول‌‌های تخمدانی

کشت فولیکول تخمک و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و تکامل آن در شرایط آزمایشگاهی می‌‌تواند زمینه‌‌ساز درمان بسیاری از ناباروری‌‌ها باشد. رشد و تکامل فولیکول‌‌ها نیازمند رابطه تنگاتنگ این سلول‌‌ها با مواد زمینه خارج سلولی است، به همین دلیل کشت آزمایشگاهی آن با دشواری‌‌هایی روبروست. به منظور یافتن راهی جهت غلبه بر این دشواری‌‌ها، دکتر فتحی، معتمد، دکتر رضازاده، دکتر توتونچی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، آزمایشی را طراحی کردند که طی آن از قطعات غشاء آمنیوتیک برای کشت فولیکول‌‌های تخمدانی استفاده شد. در این پژوهش، فولیکول‌‌های مورد آزمایش به سه گروه تقسیم شدند، گروهی که به شکل معمول و در محیط پایه کشت فولیکول نگهداری شدند (گروه کنترل)، گروهی که قطعاتی از غشا آمتیوتیک در کف ظرف کشت آنان قرار گرفت و گروهی که در کف ظرف کشت آنان غشا آمنیوتیک سلول‌‌زدایی شده قرار گرفت. برای سلول‌‌زدایی غشا آمیوتیک از تریپسین و EDTA استفاده شد و صحت کارکرد این سلول‌‌زدایی به کمک روش‌‌های بافت شناسی و بررسی میزان ماده ژنتیکی باقی‌‌مانده در غشا، مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس، اندازه فولیکول، شکل ظاهری، زنده مانی، تولید استرادیول و بیان ژن بین سه گروه آزمایشی مقایسه گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌المللی Reproductive Tissue Engineering به چاپ رسیده است، نشان داد، در گروه کشت داده شده روی غشاء آمنیوتیک کامل، فولیکول‌‌ها رشد و تکامل بهتری داشته‌‌اند. میزان زنده‌‌مانی و تولید استرادیول در دو گروهی که دارای غشاء آمنیوتیک بودند به طور معنی‌‌داری بهتر از گروه کنترل بود. همچنین بیان ژن‌‌های مربوط به تکثیر و تکامل فولیکول‌‌ها در گروه دارای غشاء آمنیوتیک کامل، بالاتر از سایر گروه‌‌ها بود.
ننتایج این پژوهش نشان می‌‌دهد غشاء آمنیوتیک بستر مناسبی را برای کشت و تکامل فولیکول‌‌ها تخمدانی فراهم می‌‌کند. همچنین در این روش استفاده از غشاء آمنیوتیک کامل مناسب‌‌تر از غشاء آمنیوتیک سلول‌‌زدایی شده است.
ساخت یک داربست زیست-مهندسی شده برای ترمیم ضایعات غضروف چاپ ارسال به دوست

ساخت یک داربست زیست-مهندسی شده برای ترمیم ضایعات غضروفی

امروزه سلول درمانی به عنوان روشی برای ترمیم عوارض بافتی مطرح است؛ درمانی که پیش از این دور از ذهن به‌نظر می‌‌‌رسید. اما در بسیاری از بافت‌‌‌ها، مانند غضروف، حضور سلول به تنهایی کافی نیست و لازم است داربست مناسبی برای قرار گرفتن سلول‌‌‌ها وجود داشته باشد تا امکان انتقال سلول به محل مناسب در بافت دارای قوام، فراهم گردد. بیشتر داربست‌‌‌های مورد استفاده با روش‌‌‌های مهندسی بافت، از پلیمر، کامپوزیت یا سرامیک به دست می‌‌‌آیند، اما به نظر می‌رسد داربست‌‌‌های استخراج شده از بافت‌‌‌های طبیعی بدن به سبب داشتن مقادیر قابل توجهی از اجزاء ماده زمینه خارج سلولی و پیام‌‌‌رسان‌‌‌های مورد نیاز برای رشد و تکثیر سلول‌‌‌ها، گزینه مناسب‌‌‌تری برای مهندسی بافت باشند. این داربست‌‌‌ها از سلول‌‌‌زدایی بافت های طبیعی بدن، به روش‌‌‌های گوناگون، تهیه می‌‌‌شوند و از نظر ترکیب شیمیایی و ساختار کاملاً مشابه بافت آسیب دیده هستند؛ همچنین به دلیل اینکه سلولی در این ساختارها وجود ندارد، در بدن فرد دریافت‌کننده واکنش ایمنی ایجاد نمی‌‌‌کنند. بر این اساس و به منظور طراحی و ساخت داربستی جدید با هدف افزایش قابلیت تمایز به سمت غضروف و جلوگیری از تمایززدایی سلول‌‌‌های غضروفی، دکتر نصر اصفهانی، دکتر باغبان اسلامی‌‌‌نژاد، الهه مسائلی، فرشته کرمعلی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، داربستی را طراحی کردند که از بافت سلول‌‌‌زدایی شده غضروف بینی انسان و نانوالیاف الکتروریسی شده پلی هیدروکسی الکانوات تشکیل شده است. در این داربست، ابتدا ساختار اصلی به وسیله نانو الیاف ایجاد شد، سپس ذرات حاصل از سلول‌‌‌زدایی بافت غضروف با اندازه متوسط 2.7±5.06  میکرومتر از نظر شیمیایی فعال شده و روی سطح آن را پوشاندند. در آخر، سلول‌‌‌های غضروفی حاصل از تمایز و سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی روی این داربست قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Materials Chemistry B به چاپ رسیده است، نشان داد، داربست طراحی شده از پتانسیل بالایی برای القای تمایز غضروفی برخوردار است به طوری که میزان بیان ژن‌‌‌های غضروفی و کلاژن 2 و پروتئین‌‌‌های ماده زمینه خارج سلولی غضروف مانند گلیکوآمینوگلیکان‌‌‌ها روی سطح داربست های مهندسی شده، 21 روز پس از کشت سلول، به طور معنی داری افزایش یافته بود.
نتایج این پژوهش کارایی داربست‌‌‌های سلول‌‌‌زدایی شده را در ترمیم بافت غضروف و جلوگیری از تمایززدایی سلول‌‌‌های غضروفی تایید می کند.
شانس داشتن فرزند پسر در روش PGD برای مردانی که تنها دختر چاپ ارسال به دوست
شانس داشتن فرزند پسر در روش PGD برای مردانی که تنها دختر داشته‌‌‌‌اند

والدین همواره آرزو داشته‌‌‌‌اند که جنسیت فرزند خود را انتخاب کنند! با وجود توجهات در این زمینه، بررسی‌‌‌‌های علمی اندکی برای پاسخ به این سوال که چرا برخی خانواده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند به جنسیت مورد نظرشان دست‌‌‌‌یابند انجام گرفته است. به همین دلیل، دکتر نصر اصفهانی، ثریا پناهی، دکتر گورابی، دکتر تولایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، آزمایشی را طراحی کردند تا نشان دهند جنسیت فرزند یا فرزندان قبلی چه تأثیری بر‌ روی نتایج تشخیص جنسیت قبل از لانه گزینی (PGD) دارد.
بدین منظور، 218 مرد کاندید دریافت PGD مراجعه کننده به مرکز باروری و ناباروری اصفهان انتخاب و به دو گروه تقسیم شدند، مردانی که فرزند پسرشان فوت شده بود یا از ازدواج قبلی فرزند پسری داشتند (70 نفر) و مردانی که تنها دارای فرزند دختر بودند (147 نفر). جنین‌‌‌‌های پسر طبیعی به این دو گروه منتقل شد و نتایج آن مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی  به چاپ رسیده است نشان می‌‌‌‌دهد، با وجود یکسان بودن کیفیت جنین‌‌‌‌های انتقال یافته، درصد لانه گزینی و حاملگی در گروهی که همسرشان قبلاً صاحب فرزند پسر بودند، نسبت به گروهی که فقط صاحب فرزند دختر بودند، به طور معنی‌داری بالاتر است و احتمال سقط به طور معنی‌داری در این گروه کاهش می‌یابد.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌دهد اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y در مردانی که قبلا صاحب فرزند پسر بوده اند، در مقایسه با مردانی که فاقد فرزند پسر بودند، توانایی تکوین بیشتری دارند. این بدان معنی است که در زوج‌‌‌‌هایی که صاحب فرزند پسر نمی‌‌‌‌شوند، ممکن است کروموزم Y مرد سلامت کافی نداشته باشد، در این صورت حتی در صورت انجام PGD نیز این زوج‌‌‌‌ها صاحب فرزند پسر نخواهند شد.
تولید ماهی‌های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دست‌ چاپ ارسال به دوست
برای نخستین بار در کشور صورت گرفت:
تولید ماهی‌های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دست‌کاری ژنتیکی


پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موفق شدند برای نخستین بار در کشور و به کمک دست‌کاری ژنتیکی، ماهی‌های آزمایشگاهی مدلی طراحی کنند که دارای خصوصیات بیماری های مورد نظر هستند.
ایجاد مدل یک بیماری برای بررسی و شناخت آن بسیار مهم است و از سوی دیگر امکان آزمایش روش های درمانی جدید و پایش میزان موثر بودن آنها را فراهم می کند. حیوانات مدل، معمولا از گونه هایی کوچک که طول عمر کوتاهی دارند ایجاد می شوند تا علاوه بر هزینه اندک نگهداری، امکان بررسی ویژگی های بیماری در طول چرخه کامل زندگی آنان فراهم باشد.
تولید ماهی‌های آزمایشگاهی مدل به کمک دست‌کاری های ژنتیکی نیازمند دانش بالایی است و به همین علت در انحصار برخی کشورها و مراکز تحقیقاتی و داروسازی خاص قرار دارد. پیش از این، در صورت نیاز به استفاده از این حیوانات مدل، تنها راه، درخواست خرید آن از مراکز دارای دانش لازم بود که با هزینه های گزاف و مانع‌تراشی هایی همراه بود؛ اما پس از سال ها تلاش و پژوهش، محققان پژوهشگاه رویان موفق شدند با کسب این دانش، حیوانات مدل ضروری برای پروژه های تحقیقاتی داخلی را تولید کنند.
این ماهی‌ها از گونه‌های غیر خوراکی و صد در صد آزمایشگاهی و تحقیقاتی بوده که هم‌اکنون در آزمایشگاه‌های پیشرفته در سطح جهانی کاربرد وسیعی دارند. از ماهی‌های مدلی که تا امروز برای کمک به فعالیت‌های پژوهشی در این مرکز ساخته شده‌اند می‌توان به گورخر ماهی مدل بیماری ام اس، گورخر ماهی مدل بیماری دیابت، گورخر ماهی مدل بیماری‌های عضلانی و گورخر ماهی سبز اشاره کرد که از مدل اخیر (گورخر ماهی سبز) می‌توان به عنوان شاخصی برای بررسی سلامت آب‌ها نیز استفاده کرد، چرا که این ماهی در آب‌های آلوده به تدریج رنگ سبز درخشان خود را از دست می‌دهد.
<< شروع < قبل 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 بعد > آخر >>

نتایج 172 - 180 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها