Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
سومین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساخت چاپ ارسال به دوست


سومین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
اولين كنگره با رويكرد اقتصاد سلول درماني و گردشگري سلامت


جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، انجمن ژنتیک ایران، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شهرداری مشهد سومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را روزهای 25 و 26 فروردین‌ماه 99 در سالن همایش‌های دانشکده علوم دانشگاه فردوسی برگزار می‌کند.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت اختصاصی این کنگره مراجعه کنند.

بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه از پژوهشگاه رویان چاپ ارسال به دوست

بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه از پژوهشگاه رویان
دکتر حمید پور اصغری، معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از پژوهشگاه رویان بازدید کرد. در این بازدید که روز پنجشنبه بیست و ششم دی ماه 98 انجام شد در ابتدا دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی به تشریح فعالیت‌های جهاد دانشگاهی پرداخت.
در ادامه این نشست سه ساعته، دکتر پوراصغری و هیئت همراه ایشان با فعالیت‌ها و عملکرد پژوهشگاه رویان آشنا شدند.
دکتر پوراصغری در سال 97 طی حکمی از سوی دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به سمت معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی این سازمان منصوب شد تا در راستای ایجاد تحول بنیادین در راهبری توسعه، طراحی زیرساخت‌ها و رصد کردن توسعه پایدار و متوازن در جهت توسعه کیفی نظام برنامه‌ریزی، تنظیم بودجه و نظارت در امور علمی، فرهنگی کشور این سازمان اقدامات جدی‌تری را دنبال کند.
جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، فرهنگی تاثیرگذار در کشور امیدوار است در سایه همکاری‌های جدید با معاونت علمی فرهنگی اجتماعی سازمان بودجه بیش از پیش در این راستا گام بردارد.


دانشمند ایرانی سلولهای بنیادی، عضو آکادمی علوم جهان شد چاپ ارسال به دوست

دانشمند ایرانی سلولهای بنیادی، عضو آکادمی علوم جهان شد

دکتر حسین بهاروند، دانشمند برجسته پژوهشگاه رویان و برنده جایزه سال ۲۰۱۹ فرهنگستان علوم جهان (تواس) در رشته زیست شناسی به عضویت این فرهنگستان انتخاب شد.
به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران در فهرست اعضای جدید فرهنگستان علوم جهان، علاوه بر دکتر بهاروند، نام ۳۵ دانشمند دیگر از ۱۵ کشور خارجی دیده می شود که ۱۲ نفر آن ها از دانشمندان زن هستند.
با پیوستن اعضای انتخاب شده در سال ۲۰۲۰ که از مجمع عمومی آتی فرهنگستان به طور رسمی به فرهنگستان ملحق می شوند شمار اعضای تواس به هزار و ۲۷۸ نفر می رسد.
دکتر بهاروند پیش از این جایزه سال ۲۰۱۹ آکادمی علوم جهان در رشته زیست شناسی و جایزه سال ۲۰۱۴ یونسکو در حوزه علوم زیستی را نیز  دریافت کرده بود.
بهاروند که استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان است در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال ۱۳۸۷ به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد.
این دستاوردها به او و همکارانش امکان داد تا شاخه‌های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه‌گذاری و پیگیری کنند.
تا کنون از او بیش از ۳۵۰ مقاله علمی بین‌المللی و چهار کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به چاپ رسیده است. وی تاکنون موفق به کسب ۳۰ جایزه ملی و بین‌المللی شده است.
بهاروند در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از ۲۰ فرد تاثیرگذار سلول‌های بنیادی از سوی سایت معتبر The Niche در سطح جهانی معرفی شد.

افتتاح مرکز شتابدهی و تجاری‌سازی رویان چاپ ارسال به دوست

مرکز شتابدهی و تجاری‌سازی فناوری‌های نوآورانه رویان گشایش یافت
 
مرکز شتابدهی و تجاری‌سازی فناوری‌های نوآورانه رویان به عنوان آخرین حلقه از مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی رویان، هم‌زمان با چهاردهمین سال‌ درگذشت سعید کاظمی آشتیانی، مؤسس این مجموعه پژوهشی و بنیان‌گذار تحقیقات نوین زیستی در کشور به بهره‌برداری رسید.
مراسم بهره‌برداری از مرکز شتابدهی و تجاری‌سازی فناوری‌های نوآورانه رویان روز یکشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، مسوولان پژوهشگاه رویان و جمعی از متخصصان حوزه پزشکی نوین در پژوهشگاه رویان برگزار شد.

ادامه مطلب ...
اثر مثبت اکسید روی در بستر‌‌‌‌ ‌های مهندسی شده برای چاپ ارسال به دوست

اثر مثبت اکسید روی در بستر‌‌‌‌ ‌های مهندسی شده برای درمان ضایعات استخوانی

درمان ضایعات استخوان‌‌‌‌‌های بزرگ یکی از چالش‌‌‌‌‌های امروز مهندسی بافت است. راه‌‌‌‌‌کار‌‌‌‌‌‌های متعددی برای غلبه بر این مشکل آزمایش شده‌‌‌‌‌اند که در میان آن‌ها ایجاد عروق با هم‌‌‌‌‌کشتی سلول‌‌‌‌‌های رگ‌‌‌‌‌ساز (آنژیوژنیک) و استخوان‌‌‌‌‌ساز (استئوژنیک) بر روی بستری مهندسی شده راه‌حل مناسبی برای این مسئله به نظر می‌‌‌‌‌رسد. به منظور ساختن بستری مناسب برای هم‌‌‌‌‌کشتی مذکور، دکتر هاشمی نجف آبادی، دکتر باغبان اسلامی نژاد، امین رحمانی و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان، با روش الکترواسپاینینگ از پلی‌‌‌‌‌کاپرولاکتون حاوی نانوهایدروکسی‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ‌آپاتایت با/‌بدون اکسید روی و پلی‌‌‌‌‌اتیلن‌‌‌‌‌اکساید داربست فیبروزی بهینه‌سازی‌شده‌‌‌‌‌ای تولید کردند. ویژگی‌‌‌‌‌های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی اين داربستمورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Journal of Biomedical Materials Research به چاپ رسیده است، نشان داد، حضور اکسید روی واحد یانگ ((Young’s module) شاخصی مکانیکی است که ارتباط میان فشار وارده و میزان کشش را نشان می‌‌‌‌‌دهد) بستر ساخته شده را از 5.5تا 6.7 افزایش می‌‌‌‌‌‌دهد. همچنین بررسی‌‌‌‌‌ها نشان داد حضور اکسید روی در داربست طراحی شده باعث فعالیت بیشتر آنزیم‌‌‌‌‌های موثر در روند رگ‌‌‌‌زایی و استخوان‌‌‌‌سازی می‌‌‌‌شوند، در شرایطی که سلول‌‌‌‌های اندوتلیال بندناف انسان و سلول‌‌‌‌های استرومایی مغز استخوان با نسبت 1 به 5 در بستر کشت داده شده باشند. همچنین حضور اکسید روی رگ‌‌‌‌زایی را در بستر مذکور القا کرده باعث افزایش بیان ژن‌‌‌‌های مربوط به رگ‌‌‌‌زایی می‌‌‌‌شود.
نتایج این پژوهش نشان داد حضور اکسید روی در داربست‌‌‌‌های مهندسی شده برای درمان ضایعات استخوانی اثر مثبت قابل توجهی در رگ‌‌‌‌زایی و استخوان‌‌‌‌زایی سلول‌‌‌‌‌های جای گرفته در داربست دارد.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 37 - 45 از 532
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها