Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
فرصت مطالعاتی سلول های بنیادی چاپ ارسال به دوست

پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی بر اساس مصوبه وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی میزبان دوره های فرصت مطالعاتی داخل کشور در رشته سلول های بنیادی خواهد بود.
پژوهشکده رویان در راستای اجرای مطالعات حیوانی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های قلبی در نظر دارد  از میان واجدین شرایط برای راه اندازی و ایجاد مدل بیماری ایسکمیک قلبی به صورت فرصت مطالعاتی دعوت به همکاری کند.
شرایط:
1)    Ph.D. و یا متخصص در رشته های مرتبط
2)    عضو هیئت علمی دانشگاه
3)    سابقه انجام کار
4)    آشنایی با کار تکنیک های سلولی
5)    آشنایی با کار با حیوانات
لازم به ذکر است ظرفیت برای هر دوره یک نفر تعیین شده است.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با واحد آموزش پژوهشکده تماس بگیرند.تولد «بنیانا» اولین گوساله شبیه سازی شده خاورمیانه چاپ ارسال به دوست
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي


«بنيانا» نخستين گوساله حاصل از تکنولوژي شبيه سازي خاورميانه ساعتي پيش به همت محققان جهاد دانشگاهي در پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان متولد شد.
دكترمحمد حسين نصر اصفهاني مدير پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان با اعلام اين خبر به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: تولد اين گوساله به دنبال يک رشته تحقيقات دامنه‌دار از سال 1382 و حصول موفقيت‌هاي چشمگير در توليد انواع حيوانات مزرعه‌اي حاصل از IVF ، کلونينگ و مهندسي ژنتيک بود که منجر به تولد گوسفند شبيه سازي‌شده «رويانا» و بز شبيه‌سازي‌شده «حنا» شد.
وي افزود: با اين وجود انجام شبيه سازي موفق در گاو، تبلور اصلي بلوغ دانش بيوتکنولوژي کشور است. چرا که انجام شبيه‌سازي اين حيوان به لحاظ خصوصيات ويژه فيزيولوژيکي، توليدمثلي و توليدي و نيز اهميت بالقوه اين حيوان در علوم بيوتکنولوژي دارويي از پيچيدگي ها و ظرافت هاي خاصي برخوردار است.
به گفته دكتر نصر اصفهاني، تولد اين گوساله که «بنيانا» به مفهوم بنيادين و پايه‌اي نام گرفته، اولين تولد موفق گوساله شبيه‌سازي‌شده در خاورميانه محسوب‌ مي‌شود که کشورمان را در جايگاه معدود کشورهاي صاحب توانمندي در شبيه سازي انواع حيوانات مزرعه‌اي (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.
وي تصريح كرد: اين موفقيت حاصل تلاش بي وقفه محققان پژوهشکده رويان جهاد دانشگاهي و انجام حدود 50 آزمايش مقدماتي، 200 آزمايش اصلي، توليد بيش از 2000 جنين شبيه‌سازي شده و انتقال 300 جنين به 100 گاو گيرنده در طول مدت دو سال تحقيق بوده است.
مدير پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان گفت: همچنين ميزان کارآمدي حاصله در توليد جنين‌هاي شبيه سازي شده آزمايشگاهي در پژوهشکده رويان جهاد دانشگاهي در بالاترين ميزان جهاني قرار دارد که مشابه آمار کشورهاي صاحب تکنولوژي شبيه سازي از جمله نيوزلند، دانمارک و آمريکا است.
دكتر نصر اصفهاني خاطر نشان كرد: علي‌رغم ميزان بسيار بالاي آبستني اوليه حاصل، طي روند انتقال جنين، تعداد بسيار زيادي از اين آبستني‌ها در مرحله بسيار حساس گذر از ماه سوم حاملگي سقط شدند و از سوي ديگر تعداد سه مورد آبستني از پنج مورد ادامه يافته در ماه ششم آبستني عوارض اوليه بيماري حاد هيدروآلانتوئيس يا آب آوردگي شديد کيسه جنيني را بروز دادند که شايع‌ترين علت سقط آبستني هاي شبيه سازي شده گاو به حساب مي‌آيد.
مدير پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان ادامه داد: بدين لحاظ حصول اين موفقيت در مقطع کنوني يک دستاورد بزرگ علمي است و در حال حاضر پژوهشگران پژوهشکده رويان جهاددانشگاهي اولين رده سلولي تراريخت بز حاوي ژن توليد داروي t-PA را توليد کرده‌اند که اميد است در آينده‌اي نزديک، اولين بز تراريخت (ترانسژن) را که توان توليد داروي درمان سکته قلبي را در شير خود دارد توليد کنند.
نصر اصفهاني با بيان اين كه اين مرکز، آمادگي خود را براي حفظ گونه‌هاي در حال انقراض کشور از طريق تکنولوژي شبيه سازي اعلام کرده است، تصريح كرد: تا کنون چندين کشور دنيا از جمله نيوزلند، انگليس، آمريکا، ايتاليا گونه هاي جانوري در حال انقراض خود را از طريق تکنولوژي شبيه سازي احياء کرده‌اند.
وي با اشاره به اين كه گوساله «بنيانا» در ساعت 15:05 امروز شنبه (بيستم تيرماه ) و پس از گذراندن 270 روز کامل حاملگي با انجام عمل سزارين در مجتمع دامپروري نصر متولد شد، اظهار كرد: محققان پژوهشکده رويان اميدوارند كه پس از تولد بنيانا، ظرف چند روز آينده تولد دومين گوساله شبيه سازي شده را نيز در مجتمع دامپروري فوكا وابسته به تامين اجتماعي اعلام کنند.

bonyana-3
اعلام اسامی پذیرفته شدگان دوره دکتری زیست شناسی چاپ ارسال به دوست

اسامی پذیرفته شدگان
نهایی آزمون دکتری رشته بیولوژی تکوینی در سال 87-88 پس از انجام مصاحبه حضوری به شرح زیر اعلام شد:
1. فائزه شکری
2. بهشاد پورنصر خاکباز
3. طاهره ولدبیگی
4. محمود تلخابی
5. شیرین کشفی

پذیرفته شدگان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت دانشگاه علم و فرهنگ به آدرس www.usc.ac.ir مراجعه کنند.
دوازدهمین کنگره انجمن اورولوژِی ایران چاپ ارسال به دوست
دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن اورولوژی ایران
 وسومین کنگره پرستاری اورولوژی
دارای امتیاز بازآموزی
24-27 اردیبهشت 1388
تهران – مرکز همایشهای برج میلاد
اطلاعات بیشتر ...
تولد اولین بز شبیه سازی شده در ایران چاپ ارسال به دوست
8801262-goat

اولین بز شبیه سازی شده کشور ساعت 1:30 بامداد 26 فروردین 1388 در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده رویان پس از عمل سزارین در سلامت کامل متولد شد.
این بز زیبای حنایی - سفید دو‌رگه که به‌واسطه شکل ظاهری با دیگر بزهای گله متمایز بوده است، دوران آبستنی 147 روزه خود را در رحم مادر رضاعی سیاه رنگ بختیاری خود به سلامت طی کرد.
تولد این بز شبیه سازی شده به دنبال سلسله تحقیقات موفق پژوهشگران پژوهشکده رویان و پس از تولد اولین گوسفند شبیه سازی شده «رویانا» که از آرزوهای دیرینه مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی بود به تحقق پیوست.
هدف نهایی این تحقیقات دامنه دار دستیابی به توانمندی داخلی در تولید داروهای نوترکیب
است. جهت نیل به این هدف مراحل متعددی لازم است به این شرح طی شود:
1. تولید جنین های آزمایشگاهی پستانداران با تکنیک‌های لقاح خارج رحمی:
طی این مرحله، تخمک‌های نابالغ از تخمدان‌های کشتارگاهی در آزمایشگاه بالغ و پس از انجام لقاح با اسپرم و طی عملی موسوم به لقاح آزمایشگاهی (IVF) منجر به تولید جنین‌هایی می‌شود که پس از انتقال به رحم حیوانات گیرنده منجر به تولد حیوانات حاصل از لقاح خارج رحمی می‌گردد. دستاوردهای پژوهشکده رویان در این زمینه تولد انواع مختلف پستانداران مزرعه‌ای اعم از گاو، گوسفند و بز است.
2. تولید جنین‌های شبیه‌سازی شده:
 برای این کار، هسته‌ی تخمک‌های حاصل از تخمدان‌های کشتارگاهی پس از بلوغ آزمایشگاهی، خارج می‌شود و سپس هسته سلول پوستی حاصل از یک حیوان مورد نظر جایگزین آن می‌شود. جنین های حاصل از این عمل پس از طی دوره هفت روزه کشت آزمایشگاهی به درون رحم حیوانات گیرنده منتقل می‌گردد که دستاورد پژوهشکده رویان در این زمینه تولد اولین پستانداران مزرعه ای شبیه سازی شده گاو، گوسفند و بز است.
لازم به ذکر است که علی‌رغم بیش از چهل مورد آبستنی موفق گاو شبیه سازی شده، شاهد دو تولد زودرس بوده‌ایم که امیدواریم آبستنی های بعدی منجر به تولد موفق شود.
3. تولید رده‌های سلولی تراریخت حاوی ژن tPA:
در این راستا، ژن tPA ، پس از جداسازی از ژنوم انسانی و تغییر ساختاری ژنتیکی، درون سلول موردنظر وارد می‌شود. به گونه‌ای که ژن مورد نظر در ارائه ژن‌های دخیل در شیرواری قرار گیرند و پس از طی مراحل شبیه سازی، جنین‌های تراریختی به‌وجود می‌آید که قابل انتقال به رحم حیوانات گیرنده جهت تولید حیوانات شبیه سازی شده تراریخت با توان تولید داروی ضد سکته قلبی (tPA) در شیر است. شایان ذکر است که سلول‌های تراریخت در پژوهشکده رویان با موفقیت تولید و خالص سازی شده و امید است که طی روند شبیه سازی بتوان در آینده نزدیک شاهد تولد موجودات تراریخت موردنظر باشیم.

اگرچه در پژوهشکده رویان پروژه‌ی تولید حیوانات تراریخت در گاو پایه‌گذاری شده و موفقیت‌هایی نیز حاصل شده است اما به علت طولانی بودن دوره آبستنی گاو که همراه با مشکلات متعددی است و نیز هزینه های بالای شبیه سازی گاو، ادامه پروژه در گونه‌ی بز دنبال شده است.
براساس اطلاعات موجود، تاکنون فقط در چند کشور معدود از جمله آمریکا، انگلستان، کانادا و چین شبیه سازی بز انجام شده است و پژوهشگران جهاد دانشگاهی در پژوهشکده رویان امیدوارند که با سعی و تلاش و نیز حمایت مسئولان امر، پروژه تولید داروهای نوترکیب نیز از این طریق به ثمر برسد.

880126-goat


<< شروع < قبل 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 بعد > آخر >>

نتایج 487 - 495 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها