Skip to content

پژوهشگاه رويان  Home arrow صفحه اصلی arrow بلاگ
مقدار بهینه‌ ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفند چقدر است چاپ ارسال به دوست

مقدار بهینه‌ ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفند چقدر است؟

انجماد تخمک یکی از راه‌های حفظ سلول جنسی برای استفاده در آینده است. مسئله مهم در انجماد تخمک بهینه‌سازی روش‌هاست تا سلامت سلول جنسی هرچه بیشتر حفظ شده، پس از رفع انجماد، جنین سالمی از آن ایجاد شود. یکی از موادی که برای انجماد تخمک استفاده می‌شود ترهالوز است. به منظور یافتن بهترین غلظت ترهالوز برای انجماد تخمک گوسفندی، دکتر نصر اصفهانی، دکتر رضازاده، بتول صناعی، بهار موقر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، تخمک‌های بالغ گوسفندی در چهار گروه با محلول انجمادی حاوی غلظت‌های 0، 0.25، 0.5 و 1 مولار ترهالوز منجمد شدند. پس از ذوب، میزان سخت شدن زوناپلوسیدا (لایه پروتئینی که گرداگرد تخمک را فراگرفته و در اتصال اسپرم و لقاح نقش مهمی دارد) در تخمک‌های منجمد شده با غلظت‌های مختلف ترهالوز بررسی گردید. همچنین به کمک لقاح آزمایشگاهی توانایی تکوین و کیفیت بلاستوسیست‌های حاصل از تخمک‌های ذوب شده مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Reproduction in Domestic Animals به چاپ رسیده است، نشان داد، میزان زنده‌مانی و توانایی تکوین تخمک در غلظت 5/0 مولار ترهالوز نسبت به سایر گروه‌های انجمادی به طور معنی‌داری بالاتر است. البته میزان تشکیل بلاستوسیست به طور کلی در گروه‌های انجمادی پایین‌تر از گروه کنترل بود. بررسی کیفیت بلاستوسیست نیز بیانگر افزایش قابل توجه تعداد سلول و کاهش میزان مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپاپتوز) در گروه 0.5 مولار ترهالوز نسبت به سایر گروه‌های انجمادی بود. ارزیابی میزان سخت شدن زوناپلوسیدا نیز نشان داد در گروه بدون ترهالوز (0 مول در لیتر) زوناپلوسیدا نسبت به سایر گروه‌های انجمادی به طور معناداری سخت‌تر است.
به طور کلی این مطالعه نشان داد که غلظت 0.5 مول‌در‌لیتر ترهالوز غلظت بهینه برای انجماد تخمک گوسفندی بلوغ یافته به روش آزمایشگاهی است.

دیابت نوع یک، دانسته‌ها و ندانسته‌ها چاپ ارسال به دوست

دیابت نوع یک، دانسته‌ها و ندانسته‌ها

وقتی که سلول‌های انسولین‌ساز لوزالمعده تخریب می‌شوند، سطح قند خون بالا می‌رود و فرد دچار بیماری دیابت نوع یک می‌شود. در ایجاد این بیماری، هم زمینه ژنتیکی و هم شرایط محیطی نقش دارند. تاکنون ژن‌های بسیاری شناسایی شده‌اند که در دیابت نوع یک موثر هستند اما تنها ساز‌و‌کار تعداد معدودی از آنان در ایجاد و پیشرفت بیماری شناخته شده است. همچنین، شماری از شرایط محیطی که موجب تسهیل ابتلا به دیابت می‌شوند، شناسایی شده است اما بیشتر روند‌ها و نحوه ایجاد و پیشرفت بیماری ناشناخته باقی‌مانده است. به منظور جمع بندی و نتیجه‌گیری از یافته‌های موجود در خصوص علل و سازوکار ایجاد و پیشرفت دیابت نوع یک، دکتر بهاروند، دکتر تهمتنی، بهار صابرزاده اردستانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مقاله‌ای مروری تهیه و در مجله بین‌المللی یاخته (Cell Journal) منتشر کردند که به بررسی و تشریح زمینه‌های ژنتیکی، محیطی و ایمونولوژیک ایجاد دیابت نوع یک و عوارض ثانویه این بیماری مانند مشکلات قلبی-عروقی، مشکلات بینایی و... پرداخت.
جمع‌بندی اطلاعات در این مقاله مروری نشان داد، با آنکه ناشناخته‌های فراوانی در خصوص نحوه ایجاد و پیشرفت دیابت نوع یک وجود دارد، پژوهشگران امیدوارند درک بهتر این روند‌ها بتواند منجر به یافتن درمانی قطعی برای دیابت نوع یک شود.

استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترم چاپ ارسال به دوست

استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترمیم ضایعات قرنیه

غشاء آمنیوتیک انسان، یکی از پرده‌های فراگیرنده جنین است. پژوهش‌های گوناگون نشان داده بود که می‌توان از این غشا در فرایند‌های ترمیمی بسیاری استفاده کرد. یکی از کاربرد‌های ممکن این غشا، استفاده به عنوان قطره چشم برای ترمیم ضایعات قرنیه با حمایت از سلول‌های بنیادی لیمبال (سلول‌های بنیادی که با تقسیم خود ضایعات ایجاد شده در قرنیه را ترمیم می‌کنند) است. به منظور بررسی غلظت مناسب و غیر‌سمی قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک برای ترمیم ضایعات قرنیه، دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر خسرو جدیدی، نیلوفر شایان، فرهاد نجات و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی سمنان، پژوهشی طراحی کردند که طی آن غلظت‌های مختلف قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک (0 تا 2 میلی‌گرم در میلی‌لیتر) به مدت 14 روز به محیط کشت سلول‌های بنیادی لیمبال افزوده شد؛ سپس میزان بیان ژن‌های مربوط به بنیادی بودن و ژن‌هایی که در سلول‌های قرنیه بیان می‌شوند در این سلول‌ها سنجیده شد. در مرحله بعد، در قرنیه چشم‌های 10 خرگوش آسیب‌های یکسانی ایجاد شد، به چشم چپ به عنوان کنترل فرصت داده شد تا روند طبیعی بهبود را طی کند و برای جلوگیری از عفونت تنها قطره آنتی بیوتیک دریافت کرد، اما برای تسهیل درمان در چشم راست، هر 2 ساعت (گروه آزمایشی 1) یا هر 6 ساعت (گروه آزمایشی 2) از 1 میلی گرم در میلی‌لیتر قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک، استفاده شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول‌های بنیادی لیمبال دریافت کننده 1/0 تا 1 میلی گرم در میلی‌لیتر از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک نسبت به سلول‌هایی که این قطره را دریافت نکرده‌اند ژن‌های مربوط به بنیادی بودن را کمتر و ژن‌هایی که در سلول‌های قرنیه بیان می‌شوند را بیشتر بیان می‌کنند. همچنین در خرگوش‌هایی که قرنیه آنان آسیب دیده بود استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشا آمنیوتیک زمان بهبود را از 4 روز به 3 روز کاهش داد. در چشم دریافت کننده قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک، میزان عفونت و  ورم پلک نیز کمتر بود.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد استفاده از قطره چشم ساخته شده از غشاء آمنیوتیک در شرایط آزمایشگاهی تقسیم سلول‌های بنیادی لیمبال را افزایش داده و در حیوان مدل آزمایشگاهی، ترمیم قرنیه را تسهیل می‌کند، بدون آنکه عارضه جانبی خاصی ایجاد کند.

بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد انکولوژیست های ایرانی چاپ ارسال به دوست

بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد انکولوژیست های ایرانی در خصوص حفظ توان باروری مبتلایان به سرطان

یکی از عوارض شیمی‌درمانی، در بیماران مبتلا به سرطان، از دست دادن توان باروری است که به علت اثر تخریبی دارو های شیمی‌درمانی بر سلول‌های جنسی اتفاق می‌افتد. اگر فرد مبتلا به سرطان تمایل داشته باشد، می‌توان با روش‌های گوناگون پیش از شیمی‌درمانی، توان باروری وی را تا حدودی حفظ کرد. به منظور بررسی میزان آگاهی انکولوژیست‌های ایرانی از روش‌های حفظ باروری پیش از شیمی‌درمانی، دکتر سامانی، سمیرا وصالی، بهناز نوید و مریم محمدی، 103 نفر از هماتولوژیست‌ها و انکولوژیست‌های ایرانی شرکت‌کننده در همایش‌های داخلی و خارجی را به‌وسیله پرسش‌نامه‌ای محتوی 23 سوال در خصوص دانش، نگرش و عملکرد آنان در این حوزه، مورد سوال قرار دادند.
نتایج این بررسی که در مجله بین‌المللی EUR J CANCER CARE به چاپ رسیده است، نشان داد، شناخته شده‌ترین روش‌های حفظ باروری در میان انکولوژیست‌های ایرانی، درمان با گنادوتروپین‌ها و انجماد اسپرم است، اما به طور کلی، بیشتر انکولوژیست‌ها از تمام روش‌های حفظ باروروی آگاه نیستند. در خصوص نوع نگرش، سن مهم‌ترین دلیل برای بحث حفظ باروری با بیماران بود در حالی که انتقال موروثی کمترین اهمیت را در بحث حفظ باروری داشت. درخصوص نوع عملکرد، اکثر انکولوژیست‌ها اطلاعات مکتوبی به بیماران ارائه نمی‌کنند اما بیش از 72‌درصد از آنان بیمار را به متخصصان باروری ارجاع می‌دهند.
با توجه به اهمیت حفظ باروری در مبتلایان به سرطان، لازم است انکولوژیست‌ها بیماران را آگاه کنند تا از گسترش ناباروری در جامعه جلوگیری شود.

بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های چاپ ارسال به دوست

بررسی اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله‌های نر پرواری

نقش متابولیکی عنصر کروم در تنظیم سطح گلوکز خون، بهبود مقاومت انسولین و ارتقا عملکرد دام به اثبات رسیده و در مورد افزودن مکمل كروم به جیره دام‌های شیری چندین پژوهش انجام شده است؛ اما تاکنون در خصوص اثرات افزودن مکمل کروم به جیره غذایی گوساله های نر پرواری پژوهشی صورت نگرفته بود، به همین دلیل،دکتر علیرضا علیزاده مقدم ماسوله، مجتبی یاری، محسن بهاری‌فر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را با هدف بررسي پاسخ‌های عملکردی و رفتارهای تغذیه ای گوساله‌های نر هلشتاین در وزن های مختلف و با سنین مختلف به افزودن مکمل کروم طراحی کردند.
در فاز اول این مطالعه، 26 گوساله نر با میانگین وزن حدود 154 کیلوگرم در دو گروه 13 رأسی کنترل و مصرف کننده مکمل کروم – متیونین (1/1 میلی گرم کروم به ازای هر کیلوگرم جیره غذایی) مورد بررسی قرار گرفتند. پس از پایان این بخش، گوساله ها به مدت 6 هفته جیره غذایی عادی دریافت کردند. در فاز دوم، گوساله ها با وزن حدود 240 کیلوگرم مجدداً به همان نحو گروه بندی شده و عملکرد آنان مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Iranian Journal of Applied Animal Science به چاپ رسیده است، نشان داد، در مجموع اثرات مصرف این مقدار از کروم- متیونین در جیره غذایی، بر رشد، سطح گلوکز خون و رفتارهای تغذیه ای بسته به وزن بدن متغیر است. بنابراین، توجه به شاخص وزن در توصیه سطح مناسب مکمل کروم-متیونین برای دام ضروری به نظر می‌رسد.

<< شروع < قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعد > آخر >>

نتایج 82 - 90 از 533
fa Persian | English en

منوي اصلي

پیوندها