Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow اخبار arrow اخبار arrow تولد آبگون و آبگینه در رویان
چاپ ارسال به دوست
«آبگون» و «آبگينه» هم به مزرعه «رويان» پيوستند
نخستين گوساله‌هاي حاصل از انجماد جنين آزمايشگاهي متولد شدند

رئيس پژوهشکده زيست فناوري جانوري پژوهشگاه رويان‌ از تولد نخستين گوساله‌هاي حاصل از انجماد جنين‌هاي آزمايشگاهي «آبگون» و «آبگينه» در شرکت کشت و دامداری فکا وابسته به سازمان تامین اجتماعی خبر داد.

دکتر محمد حسين نصر اصفهاني، رئيس پژوهشکده زيست فناوري جانوري رويان و مدير پروژه اظهار كرد: تولد آبگون و آبگينه فصلي نوين در صنعت اصلاح نژاد دام شيري کشور است. تولد اين گوساله‌ها که هر دو ماده و از عيار ژنتيکي بالايي برخوردارند، به دنبال تحقيقات دامنه دار پژوهشگران کشور در به کارگيري تکنولوژي‌هاي نوين آزمايشگاهي در توليد انواع دام‌هاي اهلي از طريق لقاح آزمايشگاهي , شبيه سازي و مهندسي ژنتيک صورت گرفته است که همگي در نوع خود در منطقه خاورميانه بي نظيراند به گونه‌اي كه تولد اين دو گوساله آخرين حلقه توانمندي تحقيقات کشور در دانش بيوتکنولوژي توليد مثل حيوانات اهلي محسوب مي شود.

234

وي افزود: گر چه با همت جهاد کشاورزي در طي 30 سال گذشته گام‌هاي مهمي در راستاي بهبود پتانسيل ژنتيکي دام‌هاي کشور برداشته شده است،اما به زعم همه محققين توليد جنين‌هاي منجمد سريع‌ترين و بهينه‌ترين روش ارتقاء پتانسيل ژنتيکي دام‌هاي يک کشور است.

نصراصفهاني با بيان اينكه در حال حاضر تکنيک تلقيح مصنوعي دام‌ها با اسپرم‌هاي مرغوب داخلي و خارجي در تمام دامپروري‌هاي کشور انجام مي‌شود، تصريح كرد: ازآنجا که اسپرم تنها نيمي از مشخصات ژنتيکي را به گوساله‌ها منتقل مي کند، اصلاح نژاد به اين روش يک امر بطئي و مستلزم وجود گاوهاي مادر گران قيمت با عيار ژنتيکي بالاست. در حالي‌که در روش مزبور کل پتانسيل ژنتيکي از طريق جنين هاي منجمد شده انتقال يافته و نيازي به گاوهاي گران قيمت نيست.

رئيس پژوهشکده زيست فناوري جانوري پژوهشگاه رويان‌ با اشاره به جزئيات اين پروژه تحقيقاتي گفت: دراين پروژه كه با همکاري مجتمع کشت و دامپروري فکا وابسته به سازمان تامين اجتماعي به انجام رسيده ، ابتدا گاوهاي با ارزش ژنتيکي بالا که توليد شير آن‌ها بالاي 18 تن بود شناسايي و تخمک‌هاي آنها استحصال گرديد. نهايتا پس از انجام بلوغ آزمايشگاهي, تخمک‌هاي مزبور با اسپرم‌هاي بسيار مرغوب تعين جنسيت شده لقاح يافته و جنين‌هاي حاصله در روز هفتم تکوين آزمايشگاهي با استفاده از تکنيک انجماد شيشه اي منجمد شدند تا در زمان‌هاي مقرر به گاوهاي گيرنده کم ارزش انتقال داده شوند .

وي درخصوص فاز‌هاي تحقيقاتي اين پروژه خاطرنشان كرد: در فاز اول اين پروژه 200 قطعه جنين ماده توليد شد که از اين ميان 150 جنين منجمد شد و پس از یخ زدایی تعداد 120 قطعه آن در طي يک سال به 100 گاو گيرنده ارزان قيمت منتقل شده که منجر به ايجاد 45% آبستني اوليه گرديد به گونه‌اي كه تولد آبگون و آبگينه اولين مورد اين تولدهاست و در آينده نزديک اميدواريم شاهد تولد ساير گوساله‌ها باشيم.

رئيس پژوهشکده زيست فناوري جانوري پژوهشگاه رويان اذعان كرد: نام هاي آبگون و آبگينه برگرفته از ماهيت تکنيک انجماد شيشه اي است که در طي آن جنين درون يک قطره شفاف انجمادي قرار مي گيرد. به صورتي كه هم‌اكنون تکنيک انتقال جنين‌هاي منجد در راس برنامه‌هاي اصلاح نژادي کشور‌هاي پيشرفته قرار دارد و اگرچه تا کنون کشور ما از وارد کنندگان اين تکنولوژي بوده؛ اما تولد آبگون و آبگينه توسط محققين پژوهشگاه رويان نماد توانمندي کامل کشور در جهت رفع وابستگي در قلمرو دانش بيوتکنولوژي توليدمثل است.

نصر اصفهاني در پايان عنوان كرد: توليد جنين‌هاي منجمد مرغوب تعيين جنسيت شده، در اولوليت برنامه‌هاي جنين شناسي پژوهشگاه رويان براي ارائه به متقاضيان داخل و خارج از کشور قرار دارد كه اميدواريم توسعه اين تکنولوژي در کشور موجب تحول صنعت دام شيري کشور شود.

همچنين مهندس جمشيد جليل نژاد، مدير عامل مجتمع کشت دامپروري فکا وابسته به سازمان تامين اجتماعي خاطرنشان کرد: در حال حاضر قيمت تمام شده هر قطعه جنين منجمد وارداتي به شانس آبستني 50 درصد و حدود 500 تا 700 دلار است، به گونه‌اي كه براي ايجاد هر مورد آبستني موفق حدود 1000 تا 1400 دلار ارز از کشور خارج مي شود و اين درحالي است كه محققان کشور با بهره گيري از تجربيات چندين ساله خود نه تنها به نتايجي برابر و حتي بالاتر دست يافته‌اند بلکه در اين پروژه قيمت تمام شده هر قطعه جنين منجمد مرغوب تعين جنسيت شده، تا حدود 1.3 کاهش پيدا كرده است.

مهندس جمشید جلیل نژاد مدیر عامل مجتمع کشت و دامپروری فکا گفت: در حال حاضر میزان تولید شیر به ازای هر راس گاو، شاخص اصلی سود آوری صنعت پرورش گاو شیری است و علیرغم تمام پیشرفت های حاصله در مدیریت، تغذیه و ژنتیک دام های شیری، میانگین تولید شیر هر راس گاو در دامپروری‌های برجسته حدود 12 تن و در کشور کمتر از 8 تن برای یک دوره شیردهی است. در حالی‌که گوساله های آبگون و آبگینه حاصل ازتخمک و اسپرم گاوهایی هستند که رکورد تولید شیر آنها 18 تن بوده است. بنابر این با توجه به قیمت تمام شده هر قطعه جنین و رکورد شیر حاصل از طریق انتقال جنین های منجمد یکی از بهترین روش‌های شکوفایی اقتصادی صنعت دام شیری کشور در عرصه تولید و صادرات است . ضمن آنکه یکی از روش‌های اشتغالزایی ایجاد مشاغل کم حجم از نظر کاری با سوددهی چشمگیر این است که اینگونه تکنولوژی های جدید بومی شود و مورد بهره‌برداری وسیع قرار گیرد.

دکتر محمد حسین نصر اصفهانی تصریح کرد تولید جنین های منجمد مرغوب تعیین جنسیت شده در اولولیت برنامه های جنین شناسی پژوهشگاه رویان جهت ارائه به متقاضیان داخل و خارج از کشور قرار دارد و ابراز امیدواری کرد که توسعه این تکنولوژی در کشور موجب تحول صنعت دام شیری کشور شود.


fa Persian | English en

منوي اصلي