Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow درمان arrow کلینیک ناباروری arrow کارگروه POF
کارگروه POF چاپ ارسال به دوست

کار گروه نارسایی تخمدان POF: Premature Ovarian Failure 

نارسایی زودرس تخمدان (POF) یکی از علل مهم ناباروری زنان است که به باور عمومی کاهش چشمگیر عملکرد تخمدان در زنان زیر 40 سال تشخیص داده می‌شود. نارسایی اولیه تخمدان یکی از علل اصلی ناباروری زنان به علت ذخیره غیرطبیعی تخمدان است. در سال های اخیر ارتباط این موضوع با ناباروری  افزایش یافته، به این دلیل که در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، سن مادر شدن به تعویق می‌افتد. میزان رخداد این پدیده در سنین مختلف بصورت متفاوت گزارش شده :  یک در هزار درسن قبل از 30 سالگی، یک در 250 در سن قبل از 35 سالگی و درسن قبل از 40 سالگی این میزان حدود یک درصد می باشد. از طرفی در بررسی های مختلف بالینی شکل بروز آن در 28-10 درصد به صورت آمنوره اولیه و 18-4 درصد موارد به صورت آمنوره ثانویه بوده است.
تعدادی از عواملی که ممکن است منجر به این رویداد شود عبارتند از عفونت های ویروسی، اختلالات متابولیکی، بیماری های خود ایمنی و عوامل محیطی و عوارض شیمی درمانی ،اشعه درمانی یا جراحی. اگر چه در اغلب موارد مکانیزمی  که باعث اختلال می شود ناشناخته است، عوامل ژنتیکی به عنوان یکی از علل رایج شناخته شده اند از جمله  به اختلالات تعدادی  یا ساختاری کروموزوم جنسی ، جهش ژن های واقع در کروموزومهای جنسی (x-linked) و غیرجنسی (اتوزومال) مرتبط با نارسایی اولیه تخمدان نیز به خوبی شرح داده شده است. با این حال در اغلب موارد، علل ژنتیکی و محیطی همچنان ناشناخته و مغفول هستند. ما در این مقوله بر آنیم تا بیشتر به توضیح وتبیین علل ژنتیکی POF  بپردازیم و این علل را بصورت سندرومیک و غیر سندرومیک شرح خواهیم داد .
اهمیت این مشکل از دیدگاه ژنتیکی با در نظر گرفتن عوارض آن در سایر افراد خانواده بیش از پیش مشخص می‌شود. در مطالعات  گذشته، بررسی ژنتیکی این اختلال را در تمامی بیماران مبتلا به POF توصیه و لزوم شناسایی سایر افراد با هدف جلوگیری از بروز عقب افتادگی ذهنی و موارد جدید POF را گوشزد می‌کند.
پژوهشگاه رویان و به طور خاص گروه ژنتیک پژوهشکده تولید مثل بر‌اساس مسئولیت ذاتی خود، کارگروهی متشکل از متخصصین خبره و مجرب درزمینه های مختلف زنان ،ژنتیک بالینی، سیتوژنتیک، ژنتیک مولکولی، غدد، ایمونولوژی، اپیدمیولوژی، تغذیه، جنین‌شناسی، روان‌پزشکی و روانشناسی را گرد هم جمع آورده است. هدف کارگروه این است که با هم‌اندیشی یکدیگر راهکارهای مناسب و عملیاتی را با اهداف بلند‌مدت و کوتاه مدت برای سرویس‌دهی مناسب تشخیصی و درمانی برای بیماران POF  فراهم آورد تا علاوه بر تشخیص به موقع این اختلال، بررسی‌های متعدد بالینی این بیماران بصورت هدفمند از جنبه‌های مختلف به‌صورت سیستماتیک انجام دهد.  جنبه‌های بالینی و روانی بیماری، علل ایجاد آن برای جلوگیری از بروز موارد مشابه و اقدامات درمانی مناسب برای بیماران طراحی شود و به‌صورت صحیح اجرا گردد. انجام پروژه‌های مختلف تحقیقاتی برای روشن شدن  زوایای پنهان این بیماری طراحی شده و  در دستور کار این کارگروه قرار گرفته است.
درحال حاضر سرویس دهی مناسب در بخش های مختلف پژوهشکده علوم تولیدمثل شامل بخش زنان، غدد، سلامت روان، ژنتیک (بالینی وآزمایشگاهی)، جنین شناسی و ایمونولوژی جهت این بیماران با اهداف مشخص در پژوهشگاه رویان طراحی و در حال ارايه خدمت هستند.
هدف غایی ما تشخیص به موقع این مشکل، تبیین ابعاد مختلف بیماری جهت بیماران، اقدامات درمانی مناسب برای جلوگیری از عوارض آتی و تشخیص علتی این بیماری با حفظ آرامش و برطرف کردن دغدغه‌های روانی این بیماران است. تلاش می‌کنیم تا با پیشرفت‌هایی که در حیطه علم در جنبه‌های مختلف و مرتبط با این بیماری به مرور زمان توسط پژوهشگران داخلی و خارجی رخ می‌دهد، کیفیت و کمیت خدمات‌دهی خود را روز به روز بهینه و مناسب تر کنیم. این کارگروه آمادگی خود را برای همکاری با بخش های مختلف تحقیقاتی و درمانی اعلام میدارد.

براي اطلاعات بيشتر گزارش روزنامه جام‌جم با موضوع افتتاح كلينيك مجازي پيشگيري از يائسگي زودرس را اينجا مي‌توانيد بخوانيد.

fa Persian | English en

منوي اصلي