Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow بررسی اثر افزایش وزن مادران در طول بارداری بر سزارین، ز
بررسی اثر افزایش وزن مادران در طول بارداری بر سزارین، ز چاپ ارسال به دوست

بررسی اثر افزایش وزن مادران در طول بارداری بر سزارین، زمان تولد و وزن جنین

بارداری با تغییراتی در کارکرد و ظاهر بدن مادران همراه است. یکی از این تغییرات افزایش وزن است. افزایش وزن بارداری که متناسب با شاخص توده بدنی مادر، به تدریج و درحین بارداری اتفاق می‌افتد، می‌تواند تأثیراتی بر مادر و جنین داشته باشد. به منظور بررسی اثر افزایش وزن بارداری بر سزارین، وزن هنگام تولد نوزاد و سن تولد جنین در مادرانی که پیش از بارداری شاخص توده بدنی نرمال داشتند، رضا عمانی سامانی، سعید صفاری، آرزو اسماعیل‌زاده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی مراغه و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن با رصد کردن 103 بیمارستان در تهران بین 6 تا 21 جولای 2015، 2394 مادر باردار با شاخص توده بدنی نرمال پیش از بارداری و بارداری تک قلو انتخاب شده مورد بررسی قرار گرفتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Obstetrics and Gynecology of India به چاپ رسیده است، نشان داد، از نوزادان متولد شده،5.41 درصد حین تولد کم وزن و 2.18 درصد دچار ماکروزومی (نوزاد با جثه‌ای بزرگ‌تر از حد معمول) بودند. میزان تولد نوزادان کم وزن در مادرانی که افزایش وزن بارداری آنان کمتر از حد توصیه شده بود 2.13 برابر بیشتر از مادرانی بود که وزن توصیه شده را کسب کرده بودند. در این پژوهش تفاوت معنی‌داری در میزان تولد نوزاد کم وزن بین مادرانی که به میزان توصیه شده افزایش وزن داشتند و مادرانی که افزایش وزن آنان بیش از میزان توصیه شده بود، یافت نشد. همچنین بررسی‌ها نشان داد تفاوت در افزایش وزن بارداری مادران تفاوتی در سزارین و تولد پیش‌از موعد نوزاد ایجاد نمی‌کند.

fa Persian | English en

منوي اصلي