Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow آیا مقیاس رضایت زناشویی کانزاس برای بررسی زوج‌های ناب
آیا مقیاس رضایت زناشویی کانزاس برای بررسی زوج‌های ناب چاپ ارسال به دوست

آیا مقیاس رضایت زناشویی کانزاس برای بررسی زوج‌های نابارور ایرانی مناسب است؟

ناباروری یکی از مشکلات سلامت در سطح جهان است که برای فرد مبتلا، علاوه بر مشکلات یک بیماری، آسیب‌های اجتماعی نیز ایجاد می‌کند. ناباروری یکی از زوجین می‌تواند زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار داده، میزان رضایت از زندگی زناشویی را کاهش دهد. آگاهی از میزان رضایت زوجین از زندگی زناشویی در مطالعات جامعه شناسی و برای حمایت روانی از فرد مبتلا به ناباروری حائز اهمیت است. مقیاس رضایت زناشویی کانزاس (KMSS) یکی از روش‌های سریع، با مدیریت و امتیاز‌دهی آسان سنجش میزان رضایت از رابطه زناشویی است. در این پژوهش دکتر عمانی سامانی، دکتر سامان معروفی‌زاده، آزاده قاهری و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، میزان انطباق روان‌سنجی KMSS با واقعیت را در زوج‌های نابارور ایرانی بررسی کردند.
بدین منظور 254 فرد نابارور که بین فوریه تا می 2017 به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده بودند، انتخاب شدند. افراد مذکور از طریق پرسش‌نامه برای KMSS، شاخص رضایت زوجین، افسردگی بالینی و میزان اضطراب مورد سوال و بررسی قرار گرفتند. داده‌ها با روش‌های مناسب آماری بررسی و مطالعه گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی Middle East Fertility Society Journal به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد، داده‌های حاصل از KMSS با سایر روش‌های استفاده شده مطابق بوده است. بنابر این KMSS یک روش ساده و کارآمد در سنجش میزان رضایت زناشویی است و در بررسی‌های جامعه شناسی و اپیدمیولوژی قابل استفاده است.

fa Persian | English en

منوي اصلي