Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر استفاده از روش تشخیصی
آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر استفاده از روش تشخیصی چاپ ارسال به دوست

آیا در بیماران مبتلا به سقط مکرر استفاده از روش تشخیصی هیستروسکوپی لازم است؟

روش‌های تشخیصی متنوعی در علوم پزشکی وجود دارد. یکی از این روش های تشخیصی سونوگرافی است، که به خصوص در روند تشخیص و درمان ناباروری و پایش باروری مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش‌های سونوگرافی که در زنان استفاده می‌شود، سونوگرافی واژینال است. در این نوع سونوگرافی تمامی اعضای تناسلی زنان مانند رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن مشاهد شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند. انجام این آزمایش بی‌خطر است و جزء روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود. روش تشخیصی دیگری که با سونوگرافی واژینال قابل مقایسه است و یک عمل جراحی با حداقل آسیب به شمار می رود، هیستروسکوپی است، در این روش پزشک یک دوربین بسیار کوچک را از طریق واژن وارد رحم کرده و ناهنجاری‌ها و مشکلات رحم را به‌وسیله آن مشاهده می‌کند.
به منظور مقایسه قدرت تشخیصی سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی برای ارزیابی ناهنجاری‌های رحمی در بیمارانی با شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی، دکتر مرضیه شیوا، دکتر فیروزه احمدی، آرزو اعرابی پور و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از دسامبر 2013 تا ژانویه 2015، برای 789 بیمار مراجعه کننده به پژوهشگاه رویان که دچار شکست مکرر لانه گزینی یا از دست دادن مکرر حاملگی بودند، سونوگرافی واژینال دوبعدی پیش از هیستروسکوپی انجام گرفت و نتایج حاصل از این دو روش تشخیصی با روش های آماری مقایسه گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه  International journal of fertility and sterilityبه چاپ رسیده است، نشان داد، در سونوگرافی واژینال دو بعدی 545 مورد (69 درصد) طبیعی و در 244 بیمار (31 درصد) ناهنجاری تشخیص داده شد که شامل 84 مورد (10.6 درصد) پولیپ آندومتر، 15 مورد (1.6درصد) فیبروئیدهای رحم، 10 مورد (1.3درصد) سندرم آشرمن، 9 مورد (1.1 درصد) هایپرتروفی اندومتری و 126 مورد (15.9 درصد) رحم آرکوئیت و دیواره دار بود. سونوگرافی واژینال دوبعدی و هیستروسکوپی در 163 مورد ناهنجاری را یکسان تشیخص دادند اما در سونوگرافی واژینال دوبعدی برخی 120 مورد پاتولوژیک را شناسایی نکرد(120 مورد).
در هیستروسکوپی میوم و فیبروم با دقت 100درصد تشخیص داده شد و تشخیص پولیپ اندومتر کمی کمتر بود، در حالی که در سونوگرافی واژینال دوبعدی قدرت و دقت تشخیص کمتر بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، سونوگرافی واژینال دوبعدی در مقایسه با هیستروسکوپی، ویژگی بالا و حساسیت کمی برای تشخیص بیماری های رحمی در بیماران شکست مکرر لانه گزینی  یا از دست دادن مکرر حاملگی دارد؛ بنا بر این لازم است هیستروسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی قبل از درمان در این در نظر گرفته شود.

fa Persian | English en

منوي اصلي