Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow اخبار arrow اخبار arrow جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی
جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی چاپ ارسال به دوست


جایزه آکادمی علوم جهان براي دانشمند ایرانی
دکتر حسین بهاروند مدیر پژوهشکده زیست شناسی و فناوري سلول‌هاي بنیادي پژوهشگاه رویان و دانشمند برجسته سلول‌هاي بنیادي، برنده جایزه سال 2019 فرهنگستان علوم جهان Twas در رشته زیست شناسی شد.

این جایزه به دلیل خدمات ارزنده در تولید و نگهداري سلول هاي بنیادي، ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول ها به سلول هاي عصبی، قلبی، کبدي به این دانشمند برجسته ایرانی تعلق گرفته است. این نخستین بار است که در حوزه زیست شناسی یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شود، این جایزه در سال آینده طی مراسمی در گردهمایی عمومی فرهنگستان علوم جهان اهدا خواهد شد.

از جمله افتخارات این استاد برجسته دریافت جایزه بین المللی یونسکو در حوزه علوم زیستی در سال 2014 به واسطه تحقیقات ایشان روي سلول هاي بنیادي و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستاي بهبود کیفیت زندگی انسان ها است.
همچنین وي در سال 2017 میلادي به عنوان یکی از 20 فرد تاثیرگذار سلول هاي بنیادي از سوي سایت معتبر Niche The در سطح جهان معرفی شده است.
در چهاردهمین کنفرانس عمومی و بیست و هشتمین مجمع عمومی فرهنگستان علوم جهان Twas که در تریست ایتالیا برگزار شد، دکتر بهاروند به دلیل نقش موثر در حوزه سلول هاي بنیادي به عنوان برنده این جایزه معرفی شد.
دکتر حسین بهاروند استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوري سلول هاي بنیادي پژوهشگاه رویان است. وي در سال 1382 براي اولین بار سلولهاي بنیادي جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرده است و در سال 1387 به همراه همکارانش موفق به تولید سلول هاي بنیادي پرتوان القایی انسانی و موشی شد.
این فعالیت‌ها، او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه‌هاي مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاري و پیگیري کند.
زمینه هاي پژوهشی وي پیرامون ارتقا تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول هاي بنیادي، زیست شناسی تکوینی و مهندسی با الهام از طبیعت براي مطالعات مهندسی بافت و سلول است.
ایشان در کارآزمایی‌هاي بالینی متعدد و پیوند سلول‌هاي بنیادي بافتی مشارکت داشته است و همچنین در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول ها فعالیت می کنند. از وي بیش از 350 مقاله علمی بین المللی و چهار کتاب به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. استاد بهاروند تاکنون موفق به کسب 30 جایزه ملی و بین المللی شده است.
جوایز سالانه TWAS در 9 حوزه علوم کشاورزي، زیست شناسی، شیمی، علوم زمین، نجوم و علوم فضایی، علوم مهندسی، ریاضیات، علوم پزشکی، فیزیک و علوم اجتماعی اعطا می شود که امسال علاوه بر دکتر بهاروند از ایران، چهار دانشمند از چین، سه دانشمند از آرژانتین، یک نفر از تایوان، یک نفر از هند، یک نفر از مالزي، یک نفر از نیجریه و یک نفر از آفریقاي جنوبی به صورت فردي یا مشترك برنده این جوایز شدند.

fa Persian | English en

منوي اصلي