Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow اثرات مکمل‌‌‌‌‌های حاوی اسید آمینه شاخه‌دار و یا ور
اثرات مکمل‌‌‌‌‌های حاوی اسید آمینه شاخه‌دار و یا ور چاپ ارسال به دوست

اثرات مکمل‌‌‌‌‌های حاوی اسید آمینه شاخه‌دار و یا ورزش هوازی بر کیفیت اسپرم و تولید تستوسترون در مدل آزمایشگاهی

افرادی که به‌‌‌‌ طور منظم ورزش می‌‌‌‌ کنند، از مکمل‌‌‌‌ های غذایی به منظور بهبود نتایج تمرینات روزمره و افزایش توده بدنی خود استفاده می‌‌‌‌‌کنند. آمینواسیدهای شاخه‌دار (BCAAs) از جمله مکمل‌‌‌‌‌های پرمصرف هستند که اثرات مفیدی در انسان و مدل‌‌‌‌‌های جوندگان نشان داده‌‌‌‌‌اند. به منظور بررسی اثر تمرینات ورزشی و یا مکمل‌‌‌‌‌های حاوی آمینواسیدهای شاخه‌‌‌‌ دار بر بافت بیضه و شاخص‌‌‌‌‌های اسپرمی، دکتر بهادرانی، دکتر تولایی، دکتر نصر اصفهانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تعدادی موش نر را به شش گروه تقسیم کردند؛ گروه کنترل، گروهی که فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی انجام می‌‌‌‌‌دادند (ورزش)، گروهی که 20 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل دریافت می‌‌‌‌‌کردند، گروهی که 60 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل دریافت می‌‌‌‌‌کردند، گروهی که در کنار فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی 20 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل نیز دریافت می‌‌‌‌‌کردند و گروهی که در کنار فعالیت‌‌‌‌‌های هوازی 60 میلی‌‌‌‌‌گرم مکمل نیز دریافت می‌‌‌‌‌کردند. پس از هشت هفته از اعمال این شرایط، بیضه و اپی‌‌‌‌‌دیدیم موش‌‌‌‌‌ها برداشته و بررسی شد و عملکرد اسپرم و میزان تستوسترون خون ارزیابی گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، فعالیت ورزشی به تنهایی یا همراه با مکمل آمینو اسیدی به صورت چشمگیری میزان تستوسترون خون و تحرک اسپرم را افزایش داد. میزان پراکسیداسیون لیپیدی اسپرم در گروه ورزش، به مقدار زیادی کاهش پیدا کرد، در حالی که شدت پراکسیداسیون لیپیدی در این گروه افزایش چشمگیری داشت.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌ دهد برخلاف ورزش شدید، ورزش استقامتی همراه با مصرف متعادل و نه دوز بالای مکمل‌‌‌‌ های حاوی آمینواسیدهای شاخه‌دار، می‌تواند موجب برخی اثرات مساعد بر عملکرد اسپرم و تولید تستوسترون شود.

fa Persian | English en

منوي اصلي