Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پروتئین‌‌‌‌‌های جای گرفته در غشاء سلول‌‌‌‌‌های ب
پروتئین‌‌‌‌‌های جای گرفته در غشاء سلول‌‌‌‌‌های ب چاپ ارسال به دوست

پروتئین‌‌‌‌‌های جای گرفته در غشاء سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی انسان: جمع‌‌‌‌‌بندی و مقایسه

بررسی پروتئین‌‌‌‌‌های جای‌‌‌‌ گرفته در غشاء سلول اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چراکه این پروتئین‌‌‌‌‌ها دارای عملکردهای بسیار ویژه‌‌‌‌‌ای مانند کنترل ورود و خروج مواد و اطلاعات به درون سلول و برقراری هرنوع ارتباط با محیط بیرونی سلول هستند. به علاوه تشخیص غیر‌‌‌‌ تهاجمی بودن سلول‌‌‌‌‌ها، برای جلوگیری از بروز سرطان، اهمیت بالینی دارد. بر همین اساس بررسی پروتئین‌‌‌‌ های غشائی سلول‌‌‌‌‌های بنیادی جنینی انسانی، علی‌‌‌‌‌رغم تمام سختی‌‌‌‌‌ها، توجه پژوهشگران مختلف را به خود جلب کرده است.
به دلیل همین اهمیت، دکتر فائزه شکری، دکتر حسین بهاروند و دکتر قاسم حسینی سالکده، در پژوهشگاه رویان، تمامی گزارش‌های مربوط به بررسی پروتئین‌‌‌‌‌های غشایی سلول‌‌‌‌ های بنیادی جنینی انسان را جمع آوری، و متا‌آنالیز کردند. علاوه بر این، تمام گزارش‌ها از نظر روش انجام و اطلاعات منتشر شده نیز بررسی، و داده‌‌‌‌ های آن‌ها با داده‌‌‌‌ های مرجع مقایسه شد.
نتایج حاصل از این بررسی و مقایسه‌‌‌‌‌ها، که به صورت یک مقاله مروری در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Expert Review of Proteomics به چاپ رسیده است، با جمع بندی و یکسان‌سازی نتایج مقالات منتشر شده قبلی، شاخص‌‌‌‌ های غشايي مشترک را گزارش می‌‌‌‌‌دهد. این مقاله مروری به پژوهشگران کمک خواهد کرد که به راحتی و در کوتاه‌‌‌‌ ترین زمان با پروتئین‌‌‌‌‌های جای‌‌‌‌ گرفته در غشائ سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و اهمیت آن‌ها آشنا شوند.

fa Persian | English en

منوي اصلي