Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow آیا اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور در میزان موفق
آیا اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور در میزان موفق چاپ ارسال به دوست

آیا اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور در میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری موثر است؟

زنانی که از روش‌‌‌‌‌های کمک باروری استفاده می‌‌‌‌‌کنند به علت مشکلات باروری و عدم اطمینان از موفقیت روش‌‌‌‌‌های درمانی، معمولا مضطرب و دچار استرس هستند. اضطراب، استرس و افسردگی خصوصیاتی هستند که ممکن است سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهند. به منظور بررسی اثر اضطراب، استرس و افسردگی بر میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری، بهناز نوید، سامان معروفی زاده، دکتر رضا سامانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن 142 زن مبتلا به ناباروری را مورد بررسی قرار دادند. متوسط بارداری در زنان شرکت کننده در این پژوهش 26.8 درصد بود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌المللی BMC Research Notes به چاپ رسیده است، نشان داد، با بررسی سن، مدت زمان ناباروری و علت ناباروری هیچ رابطه معنی‌‌‌‌ ‌‌‌‌داری میان میزان موفقیت روش‌‌‌‌ ‌‌‌‌های کمک باروروی با استرس، اضطراب و افسردگی پیدا نشد. زنان با سن بالا و زنان دارای بیش از یک مشکل باروری، میزان باروری کمتری  نسبت به درصد کلی داشتند که منشاء فیزیولوژیک داشته ارتباطی با عوامل اضطرابی نداشت.
در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، اضطراب، استرس و افسردگی زنان اثر معنی‌‌‌‌‌داری بر میزان موفقیت روش‌‌‌‌‌های کمک باروری ندارد.

fa Persian | English en

منوي اصلي