Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow گیاه اسکنبیل: دارویی برای درمان اندومتریوز
گیاه اسکنبیل: دارویی برای درمان اندومتریوز چاپ ارسال به دوست

گیاه اسکنبیل: دارویی برای درمان اندومتریوز

گیاه اسکنبیل مختص مناطق بیابانی است و توسط مردم محلی براي درمان خونریزي قاعدگی طولانی و نیز دردهاي زمان قاعدگی استفاده می‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌شود. همچنین براي درمان ناباروري هم توصیه شده است. ترکیبات زیستی فعال موجود در این گیاه، فرایندهاي گوناگونی نظیر رگ‌زایی، التهاب و رشد تهاجمی بافت را مهار می‌‌‌‌‌کند. برای بررسی اثر این گیاه در درمان اندومتریوز، کیاندخت کیانی، دکتر ملک افضلی اردکانی، دکتر موحدین، دکتر افلاطونیان و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، موسسه طب تجربی و بالینی دانشگاه زارلند آلمان و پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، ضایعات اندومتریوزی با روش‌‌‌‌‌های جراحی در حیوان مدل آزمایشگاهی ایجاد شد. سپس، عصاره کامل گیاه اسکنبیل با غلظت 50 میلی گرم در ازاء هر کیلوگرم وزن، به مدت چهار هفته برای آنان تجویز گردید. رشد ضایعه، تشکیل کیست، اندازه ضایعه، میزان تشکیل عروق خونی و مقدار سلول‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های ایمنی با روش‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌المللی Ethnopharmacology به چاپ رسیده است، نشان داد، عصاره کامل گیاه اسکنبیل به میزان قابل توجهی رشد ضایعه، تشکیل کیست، میزان عروق، تکثیر سلول‌‌‌‌‌ها و میزان تجمع سلول‌‌‌‌‌های ایمنی در ضایعات اندومتریوزی موش را کاهش داده، مهار می‌‌‌‌‌کند.
در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، عصاره گیاه اسکنبیل فرایند‌‌‌‌‌های اساسی و متفاوتی که در ایجاد بیماری اندومتریوز نقش دارند را هدف قرار می‌دهد و می‌‌‌‌‌تواند به‌عنوان داروی گیاهی مفید در درمان این بیماری استفاده شود.

fa Persian | English en

منوي اصلي