Skip to content

پژوهشگاه رويان

  Home arrow پژوهش arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow پژوهش‌هاي منتشر شده arrow بررسی اثر ژن EIE1AY در بروز آزوسپرمیا در بیماران ایرانی
بررسی اثر ژن EIE1AY در بروز آزوسپرمیا در بیماران ایرانی چاپ ارسال به دوست

بررسی اثر ژن EIE1AY در بروز آزوسپرمیا در بیماران ایرانی

یکی از علل مهم ناباروری مردان آزوسپرمیا است. آزوسپرمیا به شرایطی گفته می‌‌‌شود که در مایع منی مرد، اسپرمی یافت نمی‌‌‌شود. یکی از ژن‌‌‌های مهم در تولید طبیعی اسپرم EIE1AY است که در محل ژن‌‌‌‌های مربوط به آزوسپرمیا جای گرفته است. به منظور بررسی تفاوت‌‌‌های نوکلئوتیدی در ژن EIE1AY و مقایسه این تفاوت‌‌‌ها با اختلالات تولید اسپرم و ارتباط آن با آزوسپرمیا در جامعه ایرانی، دکتر حمید گورابی، الهام یاراحمدی، دکتر مهدی توتونچی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه جواهر لعل نهرو هند، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، 30 بیمار ایرانی مبتلا به آزوسپرمیا غیر مخرب به عنوان گروه نمونه و 30 بیمار بارور طبیعی که دست کم یک فرزند داشتند به عنوان گروه کنترل انتخاب شدند. تفاوت‌‌‌های نوکلئوتیدی ژن EIE1AY در اگزون 3 و اگزون 5 در هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌ المللی Current Urology به چاپ رسیده است، به طور کلی سه اختلاف نوکلئوتیدی در ژن EIE1AY را نشان داد، یکی در منطقه اینترونیک اگزون 3، یکی در ناحیه غیر‌کد‌شونده اگزون و یکی در منطقه اگزونیک اگزون 5. این یافته نشان داد تفاوت معنی‌داری در ژن مورد نظر میان دو گروه آزمایشی وجود ندارد. در نتیجه نمی‌‌‌توان ارتباطی میان جهش‌‌‌های ژن EIE1AY و آزوسپرمیا برقرار کرد.
نتایج این پژوهش نشان داد جهش در ژن EIE1AY موجب بروز آزوسپرمیا نیست و برای یافتن علل آن پژوهش‌‌‌های بیشتری لازم است.

fa Persian | English en

منوي اصلي